تحصیل در ترکیهدانشگاه های ترکیه

آزمون یوس YÖS چیست ؟

 آزمون یوس ( YÖS)چیست ؟

YÖS

 آزمون یوس ( YÖS)چیست ؟سوالی که خیلی از ایرانی ها و خارجیانی که برای ادامه تحصیل در ترکیه دنبال جواب آن هستند .یوس آزمونی است که تمامی کسانی که دانشجوی خارجی هستند و میخواهند در دانشگاه تحصیل بکنند بعد از دوره متوسطه در مقطع کارشناسی و کاردانی باید در این آزمون شرکت بکنند .  هرساله دانشجویان خارجی زیادی با ملیت های مختلف در این آزمون شرکت میکنند .در دانشگاههای ترکیه در آزمون یوس آن ثبت نام میکنند و  نسبت به امتیازی که کسب میکنند رشته ی  مورد علاقه ی خود را انتخاب میکنند و در آن دانشگاه ثبت نام میکنند .

دانشجویان خارجی میتوانند با توجه به نتایج آزمون یوس خود  دریکی از  دانشگاههای ترکیه نسبت به امتیازی که کسب کردنند اقدام به ثبت نام در قسمت واجدین شرایط بکنند .

دانشجویان خارجی آزمون یوس را تا سال ۲۰۱۱ از طرف  ÖSYM (سازمان سنجش ترکیه )ثبت نام کرده و که از طرف  ÖSYM (سازمان سنجش ترکیه ) برگزار میشد میدادنند که هرساله در ماه ژوئن برگزار میشد .در سال ۲۰۱۰ طبق یک قراری که گرفته شد از طرف هیت مدیره از طرف ÖSYM حذف و هر کدام از دانشگاهها خودشان موظف به برگزاری آزمون یوس در دانشگاه خود شدند .

طبق گفته خود ÖSYM که در سایت خود منتشر کرده است : دانشجویان خارجی که در ترکیه مایل به ادامه تحصیل در مقطع لیسانس و کاردانی هستند پس ار اتمام دوره دبیرستان با در دست داشتن مدرک خود میتوانند در این آزمون شرکت کرده و پس از تایید مدارک با توجه به نمرات این آزمون تحصیلات دانشگاهی خود را شروع کنند .

بعد از انتشار این نوشته دانشگاههای Ankara Ünv ،  Marmara Ünv ، İstanbul Ünv ،  Ege Ünv ،Anadolu Ünv ،  Akdeniz Ünv ، Uludağ Ünv ، Çukurova Ünv ، Samsun 19 Mayıs Ünv و دانشگاههایی امثال این دانشگاهها  خودشان اقدام به برگزاری این آزمون کردنند .

در سالهای گذشته دانشگاههای معروف آزمون یوس را مشابه با آزمون یوس که در  ÖSYM برگزار میشده  ،برگزار میکردند که شامل مهارت های عمومی ، ریاضیات ، هندسه ، و دروس ترکی میشد . Top of Form

مانند سالهای گذشته ، زبان ترکی فقط بعنوان یک آزمون برای نشان دادن اینکه آیا دانشجو به این زبان تسلط دارد یا نه مورد استفاده قرار میگیرد و هیچ تاثیری بر نمره آزمون ندارد و عموما بصورت آنلاین برگزار میشود .

تاریخ برگزاری آزمون یوس چه زمانی است ؟

این آزمون برعکس آزمونهای بین المللی دچار محدودیت است و فرصت زیادی برای شرکت در این آزمون نخواهید داشت .ثبت نام این آزمون هرساله در تاریخ ژانویه (بهمن ماه ) هرساله برگزار میشود و تاریخ امتحان بیشتر بین می تا جولای (اردیبهشت تا تیر ماه ) برگزار میشود . وچون دانشگاهها خودشان اقدام به برگزاری این آزمون میکنند هرکدام تاریخ خود را اعلام میکنند .یکی از مهمترین و بهترین نکات در این آزمون این است که اگر همزمان در چند دانشگاه در آزمون یوس شرکت کرده اید میتوانید در تمامی آنها شرکت کنید هیچ کدام از آزمون ها در یک روز برگزار نمیشوند .زمان ثبت نام در آزمون یوس قابل تمدید نیست و به هیچ عنوان پول واریزی شما برگشت داده نمیشود .از قبل تمامی مدارک را تهیه کنید تا در زمان ثبت نام به مشکل برنخورید .

دانشجویانی که در این آزمون شرکت میکنند باید بعضی شرایط و قوانینی که گذاشته شده است را نیز رعایت کنند .دانشگاههایی که آزمون یوس را قبول کردنند ظرفیت دانشجویی خود را اعلام میکنند و درباره ی آن توضیح میدهند و نتایج این آزمون از طریق خود دانشگاهها اعلام میشود .دانشجویان خارجی میتوانند در بخش های پزشکی ،مهندسی ،معماری،حقوق ، روانشناسی ، تدریس ، و امثال این رشته ها ظرفیت خود را در هر بخش ببینند و ثبت نام کنند .

تعداد سوالات آزمون یوس :

در آزمون یوس توزیع سوالات به این صورت است : کل سوالات ۸۰ تا ۱۰۰ است که شامل ( ۴۵ تست آی کیو ، ۳۰-۳۲ تست شامل ریاضی ، ۳-۵ تست هندسه ) میباشد .شوالات هندسه و ریاضی در سطح دبیرستان بوده ولی سوالات آی کیو متفاوت میباشد . تقسیم بندی تعداد سوالات در هر دانشگاه منحصر به خود آن دانشگاه میباشد .هر دانشگاه برای خود سوالاتی را مطرح میکند و تعداد سوالات در هردانشگاهی مخصوص خود دانشگاه میباشد شما باید تعیین کنید که در چه دانشگاهی میخواهید تحصیل کنید سپس در مورد آزمون یوس آن دانشگاه تحقیقات را انجام بدهید بطور مثال :دانشگاه بوغاز ایچی در استانبول در آزمون یوس ۵۰ عدد تست از ریاضی ولی درحالیکه یلدیز تکنیک آیکیو نیز سوال میکند پس بهتر است قبل از هرکاری دانشگاه خود را انتخاب کنید و نسبت به چهارچوب آن دانشگاه مشغول به مطالعه بشوید .

با آزمون یوس در کدام بخش ها میتوان شروع به تحصیل کرد ؟

با این آزمون در دانشگاههای دولتی و دانشگاهی که وقف شده اند میتوانید تحصیل کنید .

اما بعضی دانشگاهها مثل دانشگاههای هنرهای زیبا و موسیقی علاوه بر آزمون یوس باید آزمون قابلیت نیز در این دانشگاهها برگزار کنند .

یکی دیگر از این دانشگاهها دانشگاه پلیس است که باید دانشجویان شرایط خاصی نیز داشته باشند تا مورد پذیرش قرار بگیرند .

اهمیت دیپلم دبیرستان در آزمون یوس

هیچ یک از عوامل مثل نوع مدرسه ،منطقه و یا بخش و نوع دیپلم تاثیری بر آزمون یوس ندارد .

بطور مثال :در ترکیه اگر کسی در رشته زبان ترکی تحصیل میکند میتواند در آزمون یوس هم در رشته زبان و هم در رشته های دیگر تحصیل کند . میتواند تمامی رشته ها تحصیل کند حتی پزشکی .

شرط معدل دیپلم دبیرستان در ترکیه باید معادل معدل و مدرکی باشد که دانش آموزان در کشور خود داشتند.

ثبت نام در آزمون یوس

برای ثبت نام در این آزمون میتوانید  دانشگاههای که دانشجویان خارجی را پذیرش میکندرا از طریق اینترنت پیدا کرده و اینترنتی ثبت نام کنید . اکثرا در ماههای فوریه و مارس برنامه ثبت نام باز میشود . در بعضی دانشگاهها در ماه می ثبت نام اینترنتی آغاز میشود .تمامی آزمون ها هر ساله در همان تاریخ برگزار میشود .

شرایط ثبت نام در آزمون یوس چیست ؟

 • کسانی که متقاضی شرکت هستند باید دانش آموز سال آخر دوره  دبیرستان یا فارغ التحصیل در دوره دبیرستان باشند.
 • متقاضی باید جز تبعه خارجی باشد یعنی شهروندی و تابعیت ترک نداشته باشد .
 • اگرشخصی متولد کشور ترکیه باشد و با گواهی معتبری تبعه این کشور خارج شده باشد با ارائه برگهایی میتواند در این آزمون شرکت کند .
 • متقاضیانی که تبعه ترکیه هستند و یا قبرس ولی دوره دبیرستان خود را خارج از کشور ترکیه گذرانده اند نیز میتوانند در این آزمون شرکت کنند .

اهمیت آزمون یوس در دانشگاه استانبول

در دانشگاه استانبول آزمون یوس یکی از مهمترین آزمون برای دانشجویان خارجی میباشد .در این آزمون دانشجویان خارجی زیادی شرکت میکنند .عموما نتیجه این آزمون مورد قبول تمامی دانشگاهها است .آزمون یوس در بسیاری از کشورها مثل : آلمان ، فرانسه ، هلند ، آمریکا ،ترکمنستان ،آذربایجان و کشورهای دیگر در حال برگزاری میباشد .

سالانه چند نفر در امتحان یوس شرکت میکنند ؟

طبق آماری که از طریق سازمان دانشجویان خارجی اعلام شده ۳۹۰۳۷ دانش آموز در این آزمون شرکت کرده اند که بیشترین آمار برای دانشگاههای دولتی سپس برای دانشگاههای موقوفی میباسد .این دانش آموزان اکثرا کسانی هستند که دارای دیپلم بین المللی هستند .تعداد دانشجویان خارجی نسبت به دو سال اخیر سه برابر شده است .تعداد دانش آموزان به ۵۰۰۰۰ هزار تا نزدیک شده است هدف بعدی این دانشگاههارسیدن به ۱۰۰۰۰۰ دانشجو میباشد .

آزمون یوس چه مزایایی برای فرد دارد ؟

برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در رشته ی مورد نظر خود را در ترکیه دارند .با داشتن نمره قبولی در آزمون یوس میتوانند در رشته ی که میخواهند تحصیل کنند .وقتی وارد دانشگاه شدید به راحتی میتوانید وارد بازار کار شوید و در عرصه تجارت نیز فعالیت بکنید .با قبولی در آزمون یوس شما به شرکتهای معتبر و بزرگ در عرصه تجارت نشان میدهید که دارای چه قابلیتهایی هستید و میتوانید از پس کارها بربیایید و توانیی های خود را به نمایش بگذارید .با داشتن نمره یوس نشان میدهید که در زبان ترکی مسلط هستید .

بیشترین ترجیح هایی که دانشجویان در آزمون یوس دارند :

 1. دانشکده پزشکی (ترکی)
 2. دانشکده پزشکی (انگلیسی)
 3. دندانپزشکی
 4. عملیاتی
 5. دانشکده حقوق
 6. اقتصاد
 7. EEG (گرایش علوم اعصاب )
 8. روانشناسی PDR
 9. معماری
 10. دامپزشکی

در آزمون یوس چه کشورهایی بیشتر شرکت می کنند ؟

جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، ایران، ترکیه، سوریه، بلغارستان، آلمان، افغانستان، قرقیزستان، تاجیکستان، کشورهای آفریقایی (تانزانیا، کنیا، مالاوی، مصر، تونس)

آزمون یوس به چه زبانی برگزار میشود ؟ برای بچه هایی که در این کشور به زبان ترکی تحصیل نکرده اند آیا مشکلی پیش میآید ؟

این آزمون به دو زبان ترکی و انگلیسی برگزار میشود . زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی در دنیا مورد قبول تمامی کشورها میباشد .دانش آموزان باید بعضی از کلمات را بدانند و نمادهای جهانی را بلد باشند تا بتوانند به سوالات پاسخ دهند .

آزمون یوس چگونه امتیاز بندی میشود ؟

در این آزمون امتیاز پایه ۴۰ میباشد .کسانی که امتیازشان کمتر از ۴۰ باشد نمیتوانند در این آزمون شرکت کنند .برای به دست آوردن این امتیاز باید حداقل ۶۵-۷۰ تا از ۸۰ سوال را پاسخ بدهید .بعضی از دانشگاهها نیز از ۸۰ سوال امتیاز کامل را یعنی ۸۰ تا پاسخ درست را میخواهند بستگی به رشته و دانشگاهی دارد که در آن ثبت نام کردید.

برای اینکه در آزمون یوس شرکت کنید آیا باید از شهروندی ترکیه خارج شوید ؟

 • اگر دبیرستان خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده اید احتیاجی به خروج از شهروندی شما نیست .چون دانشجویانی که دو تا شهروندی دارند میتوانند از این حق بهره مند شوند .
 • اگر دوره دبیرستان خود را در یک کشور خارجی گذرانده اید و در طول تحصیل در این کشور (حداقل ۳ سال) زندگی کرده اید ، حتی اگر شهروند ترکیه باشید از این حق بهره مند می شوید. هرگز تابعیت خود را ترک نکنید.
 • اگر شما در ترکیه به مدرسه رفته و دبیرستان خود را در ترکیه به پایان رسانده اید بایداز تابعیت ترکیه خارج شوید. اگر شما از شهروندی خارج نشویدحتی اگر برنده شوید ، قادر به ثبت نام نخواهید بود .

شما می توانید با مراجعه به وزارت امور داخلی روند بیرون آمدن  از شهروندی را آغاز کنید.

وزارت امور داخلی ، جمعیت و اداره امور شهروندی ، ادارات مربوط به شهروندی یا کنسولگری.

دانشجویان خارجی چرا ترکیه را انتخاب می کنند ؟

یکی از کشورهای باثبات و امن در منطقه ترکیه می باشد . دانشجویان در ترکیه فرصت این را پیدا میکنند که مدرنتیه را کنار سنتی بودن با هم تجربه کنند .زبان تدریس در ترکیه علاوه بر ترکی انگلیسی میباشد که این امکان را به دانشجویان خارجی میدهد که به راحتی در این کشور تحصیل کنند .کشور ترکیه تنها کشور سکولاری است که مسلمان نیز هستند .دانشگاههای ترکیه به مراتب جلوتر از خیلی از دانشگاهها این منطقه و بالکان ها میباشد .ساختار دموکراتیک ترکیه این کشور را به مرکز جاذبه بزرگی تبدیل کرده است .

چگونه برای آزمون یوس آماده بشویم ؟

در مراحل آمادگی برای آزمون یوس معلم فاکتور اصلی و مهم بشمار میآید .این معلم ها باید تخصص خاصی داشته باشند تا بتوانند دانش آموزانی که از کشورهای مختلف به این کلاسها برای آمادگی آزمون یوس دور هم جمع میشوند را با فرهنگهای مختلف آماده کند و باید آشنا به چند زبان نیز باشد تا بتواند با دانش آموزان ارتباط برقرار بکند .با داشتن معلم بسیار ماهر دارای دانش بالا بهمراه مطالعه کتابها شما به راحتی میتوانید برای این آزمون آماده شوید .

برای ثبت نام در آزمون یوس باید چه مراحلی را طی کنید ؟

 • عکس ۳*۴ پرسنلی
 • عکس از پاسپورت ( تاریخ انقضای آن مهلت داشته باشد) و کارت ملی
 • اسکن دیپلم و پیش دانشگاهی (ریز نمرات نیز شاید خواسته شود )
 • پر کردن فرم ثبت نام آزمون یوس بصورت آنلاین
 • حداقل سن برای این آزمون وجود ندارد
 • واریز هزینه آزمون یوس
 • داشتن یک ایمیل معتبر برای ثبت نام (ترجیحا یک ایمیل مخصوص باز کنید)

آیا سوالات آزمون یوس دشوار است ؟

چون متقاضیان از تمامی نقاط دنیا در این آزمون شرکت میکنند در این آزمون سطح سوالات بالا میباشد .سعی میکنند تا بسنجند رابطه بین تفکر ، تفسیر و نتیجه گیری را در بین دانش آموزان و اندازه گیری بکنند .سوالات بصورت تفکری و تحلیلی یعنی سوالات بصورت حفظ کردنی نیست بر پایه تفسیر است دانش آموزان باید هم در زمان مدیریت بکنند هم از خلاقیت ذهنی خودشان بهره ببرند و از الگوهایی که برای هر سوال گفته شده استفاده کرده و مسائل را حل بکنند . سوالات بصورت استاندارد طراحی میشود .حتما کسانی که دسترسی به سوالات نداشته اند و برایشان تازگی دارد منبع معتبری را تهیه کنید و مطالعه کنند .چون با بالاتر رفتن رقابت نوع سوالات نیز متفاوت خواهد بود چون دانشگاههای ترکیه جز ۵۰۰ دانشگاه برتر در دنیا محسوب میشوند و رقابت زیادی برای بدست آوردن سهمیه این دانشگاهها وجود دارد .

 مراحل ثبت نام آزمون یوس :

مرحله اول : وارد سایت دانشگاه مورد نظر بشوید .فرم را پرکرده و شهر مورد نظر خود را انتخاب کنید . صفحه اول پاسپورت خود را آپلود کنید همراه با فرم و عکس آپلود شده گزینه سند ( send)  را بزنید سپس منتظر جواب دریافت ایمیل خود از طرف دانشگاه باشید . پس از اینکه فرم شما از طرف دانشگاه تایید شد یک کد به شما داده میشود و نام کاربری شما فعال میگردد. شما باید نام کاربری و پسورد خود را وارد کنید و پس از تکمیل کردن اطلاعاتی که د انشگاه از شما بعد از ثبت خواسته شما میتوانید برای ادامه ثبت نام اقدام کنید .

مرحله دوم : در این مرحله شما منتظر ایمیلی از طرف دانشگاه خواهید بود تا تمامی مراحل ثبت نام را به شما ارسال کند .سپس در قسمت Aday Sistemi  دانشگاه ثبت نام کنید . در این مرحله باید اسکن پاسپورت خود را در آپلود کنید در سایت و سپس شهری که مبخواهید در آن آزمون بدهید و تمامی اطلاعات در خواستی دانشگاه را تکمیل کنید .سپس هزینه درخواست شده را پرداخت کنید .پس از پرداخت شما تاییدیه دریافت خواهید کرد روی تاییدیه کلیک کنید تا ثبت نام شما با موفقیت بپایان برسد .

مرحله سوم : بعد از این شما منتظر ایمیل از طرف دانشگاه باشید اگر خبری و یا پیغامی را پیگیری میکنید از این طریق به شما ایمیل فرستاده میشود اگر ایمیلی دریافت نکردید از طریق سایت پیگیری کنید .

مرحله چهارم : کارت ورود به جلسه شما همیشه ۱ یا ۲ هفته قبل از آزمون صادر میشود .کارت به ایمیلی که وارد کردید فرستاده میشود اگر کارت خود را دریافت نکردید باید از طریق دانشگاه پیگیری کنید و کارت خود را بگیرید .سپس کارت ورود به جلسه خود را پرینت گرفته همراه خود به جلسه ببرید .

هزینه ثبت نام در آزمون یوس چقدر است ؟

عموما هر دانشگاهی برای خود قیمت خاصی را در نظر میگیرد ولی حدودا قیمت ها مابین ۱۵۰-۳۰۰ لیر میباشد و بعضی از دانشگاهها بصورت دلاری قیمت آزمون را دریافت میکنند .

آیا کسانی که مشکل سربازی دارند و یا در ایران مشغول به کار هستند نیز میتوانند در این آزمون شرکت کنند ؟

بله میتوانند بخصوص کسانی که به دلیل نداشتن سربازی با کاغذی که فقط یکبارمیتوانند از کشور خارج شوند وارد ترکیه شده اند ،میتوانند بعد از آزمون و قبولی با ارائه برگه ی قبولی خود برای اثبات دانشجو بودن خود از مزایای معافیت تحصیلی نیز استفاده بکنند .

فارق التحصیلان در چه رشته هایی میتوانند در آزمون یوس شرکت کنند ؟

تمامی کسانی که مدرک دیپلم نظام قدیم و یا جدید و یا کسانی که دارای مدرک لیسانس و یا ارشد هستند نیز میتوانند در این آزمون شرکت کنند . برای رشته پزشکی حتما نیازی نیست که شما فارق التحصیل رشته تجربی باشید میتوانید با هر دیپلمی در این رشته شرکت کنید .

آیا میتوان از دانشگاههای ترکیه به دانشگاههای ایران انتقالی گرفت ؟

فقط در صورتی امکان پذیر است که لیست دانشگاه شما در لیست دانشگاه وزارت علوم ایران و یا وزرات بهداشت و یا وزارت درمان باشد دانشجو میتواند به راحتی انتقالی بگیرد.

آیا یک تبعه ی خارجی که از یکی از دانشگاههای آموزش عالی اخراج شده باشد پس از قبولی در آزمون یوس میتواند ثبت نام کند ؟

اگر فردی در کشور خود و یا کشور ثالث دانشجوی اخراجی باشد پس از قبولی در آزمون یوس به هیچ عنوان در دانشگاههای ترکیه نمیتواند ثبت نام کند .

آیا تحصیل در ترکیه رایگان میباشد ؟

تمامی دانشگاههای دولتی در ترکیه از دانشجویان خارجی خود شهریه دریافت میکنند مگر اینکه شامل بورسیه شده باشند .اگرچه هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی در ترکیه بسیار کم میباشد .شهریه هر دانشگاه نسبت به دانشگاه دیگر کاملا متفاوت است شما در قسمت شهریه در سایت هر دانشگاه میتوانید آنها را ببینید .

آیا در ترکیه میتوان از بورسیه برای دانشگاه استفاده کرد ؟

بله براحتی میتوانید اگر شرای مناسب بورسیه را داشته باشید از بورسیه در ثبت نام دانشگاهها استفاده کنید بخصوص کسانی که نمرات برتر آزمون یوس را بدست میآوردند میتوانند از بورسیه استفاده کنند .

اگر دو دانشجو برای یک رشته قبول شده باشند و تبعه خارجی باشند چه کسی قبول میشود ؟

اگر دو دانشجو همزمان از یک رشته با یک امتیاز قبول شوند الویت پذیرش با کسی است که سن کمتری دارد .

شرکت در آزمون یوس ( روز آزمون ) :

حتما پاسپورت خود یک هفته پیش چک کنید که اعتبار داشته باشد .

اصل پاسپورت خود را بهمراه داشته باشید .

حتما یک روز قبل از آزمون محلی که شما قرار است آزمون بدهید را کاملا چک کنید و راههایی که میتوانید زودتر به محل آزمون بیاید را نیز پیدا کنید .درب محل آزمون دقیقا در زمان گفته شده بسته میشود حتما در زمان گفته شده آنجا باشید .

آزمون یوس کاغذی : که میتوانید روی برگه نوت برداری کرده و بنویسید .فقط باید دقت کنید که خوانا و بدون غلط و اشتباه بنویسید که قابل خواندن باشد . از قلم خوردگی نیز اجتناب کنید .

آزمون کامپیوتری : ساعت و زمان مشخص ، سریع تر دادن جواب آزمون ، تصحیح نوشته های اشتباه بصورت فوری ، مدیریت زمان به صورت دقیق ، حضور تعداد کمتری در این آزمون،ولی نمیتوانید چیزی یادداشت کنید و با تایپ کردن صدای کیبورد حواستان پرت میشود ، چشمتان بخاطر وجود نور کامپیوتر خسته میشود .

آیا میتوان به نمره آزمون یوس اعتراض کرد؟

در این آزمون نیز مانند آزمونهای دیگر میتوانید در زمان مشخص شده اعتراض خود را در فرمی که در سایت گذاشته میشود پر کرده و ارسال کنید . حتما دلیل اعتراض خود را در این فرم قید بکنید .اگر اعتراض شما تایید شود پول به شما عودت داده میشود .دقت کنید چون هر دانشگاه در زمان تعیین شده خود آزمون را برگزار میکند زمان اعتراض هر دانشگاه متفاوت است .

آیا آزمون یوس مصاحبه دارد ؟  

در این آزمون مصاحبه وجود ندارد . پس از قبولی به دانشگاه خود مراجعه کرده و مراحل ثبت نام در دانشگاه را انجام میدهید و مصاحبه ای از شما گرفته نمیشود .

آیا در دانشگاههای ترکیه میتوان از خوابگاه استفاده کرد ؟

بله اکثر دانشگاهها برای دانشجویان خود خوابگاه را در نظر میگیرند که قیمت خوابگاهها نسبت به امکاناتی که در اختیار دانشجو قرار میدهد متغییر است .

بسیاری از دانشجویان و بخصوص خانواده های آنها در مورد رتبه ی دانشگاه مورد علاقه خود کنجکاو هستند و میخواهند بدانند که کدام دانشگاه را ترجیح بدهند.

ما لیست دانشگاه ها و رتبه آنها را برای راحتی شما جمع آوری کردیم .

رتبه بندی عمومی دانشگاه های خصوصی (۲۰۱۹-۲۰۲۰)

 1. دانشگاه KOÇ
 2. دانشگاه BİLKENT
 3. دانشگاه صابانی
 4. دانشگاه BEZM-İ MLEM VAKIF
 5. دانشگاه ÇANKAYA
 6. دانشگاه BAŞKENT
 7. دانشگاه ATILIM
 8. بیشتر دانشگاه فنی و دانشگاه VE فناوری
 9. ACIBADEM MEHMET ALİ AYDINLAR UNIVERSITY
 10. دانشگاه YEDİTEPE
 11. دانشگاه ZYEĞİN
 12. ISTANBUL MEDIPOL UNIVERSITY
 13. دانشگاه BAHÇEŞEHİR
 14. دانشگاه DOĞUŞ
 15. KADİR دارای دانشگاه است
 16. دانشگاه YAŞAR
 17. اقتصاد دانشگاه علوم پزشکی İZMİR
 18. دانشگاه علوم DEMİROĞLU
 19. ANSTANBUL AREL UNIVERSITY
 20. دانشگاه داعش
 21. دانشگاه ALTINBAŞ
 22. دانشگاه اطلاعات استانبول
 23. PİRİ REİS UNIVERSITY
 24. دانشگاه حسن کالیونکو
 25. این دانشگاه است
 26. دانشگاه TED
 27. دانشگاه استانبول اوکان
 28. دانشگاه بازرگانی استانبول
 29. ISTANBUL AYDIN ​​UNIVERSITY
 30. دانشگاه مواد غذایی و کشاورزی KONYA
 31. دانشگاه ملته
 32. ÜSKÜDAR UNIVERSITY
 33. دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان
 34. دانشگاه شهری استانبول
 35. دانشگاه سن
 36. دانشگاه FUK
 37. دانشگاه BİRUNİ
 38. دانشگاه MEF
 39. İBN HALDUN UNIVERSITY
 40. دانشگاه بیکن
 41. دانشگاه İSTİNYE
 42. دانشگاه توسعه استانبول
 43. دانشگاه عالی تجربه
 44. دانشگاه سانکو
 45. دانشگاه علوم اجتماعی ANKARA
 46. ISTANBUL UNIVERSITY قرن جدید
 47. دانشگاه استانبول صاباح الدین زایم
 48. دانشگاه FATİH سلطان MEHMET VAKIF
 49. دانشگاه TOROS
 50. دانشگاه آلانیا حمدالله EMİN PAŞA دانشگاه
 51. ISTANBUL GEDIK UNIVERSITY
 52. دانشگاه HALİÇ
 53. دانشگاه اوراسیا
 54. استانبول ۲۹ دانشگاه ممکن است
 55. دانشگاه NUH NACİ YAZGAN
 56. دانشگاه NİŞANTAŞI
 57. ISTANBUL ESENYURT UNIVERSITY

رتبه بندی عمومی دانشگاه های عمومی (۲۰۱۹۲۰۲۰)

 1. دانشگاه HACETTEPE
 2. دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)
 3. دانشگاه فنی و مهندسی STANBUL
 4. UNIVERSITY استانبول
 5. دانشگاه انکارا
 6. دانشگاه BOGAZICI
 7. دانشگاه EGE
 8. دانشگاه فنی GEBZE
 9. دانشگاه GAZİ
 10. دانشگاه فنی ییلدیز
 11. مؤسسه فنی و مهندسی İZMİR YÜKSEK
 12. دانشگاه ATATÜRK
 13. دانشگاه ERCİYES
 14. دانشگاه MARMARA
 15. دانشگاه DOKUZ EYLÜL
 16. دانشگاه SELÇUK
 17. دانشگاه ÇUKUROVA
 18. دانشگاه فرات
 19. دانشگاه فنی دریای سیاه
 20. دانشگاه ESKİŞEHİR OSMANGAZİ
 21. دانشگاه مدیترانه
 22. دانشگاه عبدالله گول
 23. دانشگاه BURSA ULUDAĞ
 24. دانشگاه ممکن است دانشگاه
 25. دانشگاه İNÖNÜ
 26. دانشگاه آناتولی
 27. دانشگاه SÜLEYMAN DEMİREL
 28. دانشگاه GAZİANTEP
 29. UNIVERSITY CIVILISATION ISTANBUL
 30. دانشگاه ساکاریا
 31. دانشگاه KOCAELİ
 32. دانشگاه VAN YUZUNCU YIL
 33. İZMİR KATİP ÇELEBİ UNIVERSITY
 34. دانشگاه انکارا YILDIRIM BEYAZIT
 35. دانشگاه DİCLE
 36. دانشگاه MANİSA CELÂL BAYAR
 37. دانشگاه PAMUKKALE
 38. دانشگاه MERSİN
 39. AKANAKKALE EIGHT UNIVERSITY MARCH
 40. دانشگاه DÜZCE
 41. دانشگاه TOKAT GAZİOSMANPAŞA
 42. دانشگاه MUĞLA SITKI KOÇMAN
 43. دانشگاه BOLU ABANT IZZET BAYSAL
 44. دانشگاه SİVAS CUMHURİYET
 45. دانشگاه HİTİT
 46. دانشگاه TAYYİP ERDOĞAN
 47. دانشگاه KIRIKKALE
 48. دانشگاه فنی BURSA
 49. دانشگاه NECMETTİN ERBAKAN
 50. دانشگاه KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ AM

ثبت نام آزمون یوس دانشگاه استانبول ۲۰۲۰:
۱۶ دی تا ۲۹ فروردین ۹۹ زمان ثبت نام در آزمون یوس دانشگاه استانبول
تاریخ و ساعت آزمون یوس دانشگاه استانبول :
۱۸ خرداد سال ۹۹ ساعت ۱۵
هزینه آزمون یوس دانشگاه استانبول :
۴۰۰ لیر میباشد .
اعلام نتایج دانشگاه استانبول :
۹۹/۰۴/۰۲ میباشد .
حوزه های آزمون یوس دانشگاه استانبول :
استانبول ،آنکارا ، تهران ، ازمیر ، ارزوزوم ، وان ، کاهرامان ماراش ، گازیانتپ ، ماردین ،اسپارتا، شانلی اورفا ،هاتای ،ترابزون

ثبت نام آزمون یوس دانشگاه آنکارا سال ۲۰۲۰:
۱۹ اسفندماه ۹۸ تا ۳ اردیبهشت ۹۹
تاریخ و ساعت آزمون یوس دانشگاه آنکارا:
۲ تیر ماه ۹۹ ساعت ۱۰:۳۰
هزینه آزمون یوس دانشگاه آنکارا :
نامشخص
اعلام نتایج دانشگاه آنکارا:
نامشخص
حوزه های آزمون یوس دانشگاه آنکارا:
آنکارا، استانبول، ازمیر، بورسا

ثبت نام آزمون یوس دانشگاه اژه سال ۲۰۲۰:
۱۴ بهمن ماه ۹۸ تا ۸ اردیبهشت ۹۹
تاریخ و ساعت آزمون یوس دانشگاه اژه :
۹۹/۰۲/۲۰ ساعت ۱۰:۰۰
هزینه آزمون یوس دانشگاه اژه :
۳۰۰ لیر
اعلام نتایج دانشگاه اژه :
۹۹/۰۳/۰۹
حوزه های آزمون یوس دانشگاه اژه :
ازمیر ، استانبول ، آنکارا ، وان ، ترابزون

ثبت نام آزمون یوس دانشگاه اولوداغ بورسا سال ۲۰۲۰:
۱۱ دی ماه ۹۸ تا ۱ اردیبهشت ۹۹
تاریخ و ساعت آزمون یوس دانشگاه اولوداغ بورسا :
۹۹/۰۲/۰۶ ساعت ۱۰:۰۰
هزینه آزمون یوس دانشگاه اولو داغ بورسا :
۳۰۰ لیر
اعلام نتایج دانشگاه اولوداغ بورسا :
۹۹/۰۳/۱۶
حوزه های آزمون یوس دانشگاه اولوداغ بورسا:
بورسا ،استانبول ،آنکارا ،ازمیر ، وان ،ترابزون

ثبت نام آزمون یوس دانشگاه ۱۹ مایس سامسون سال ۲۰۲۰:
۱۲ دی ماه ۹۸ تا ۵ اردیبهشت ۹۹
تاریخ و ساعت آزمون یوس دانشگاه ۱۹ مایس سامسون:
۹۹/۰۳/۱۰ ساعت ۱۳:۰۰
هزینه آزمون یوس دانشگاه ۱۹ مایس سامسون :
۳۵۰ لیر
اعلام نتایج دانشگاه ۱۹ مایس سامسون:
۹۹/۰۴/۱۳
حوزه های آزمون یوس دانشگاه ۱۹ مایس سامسون:
سامسون ، استانبول ،آنکارا ، وان ،ازمیر

ثبت نام آزمون یوس دانشگاه مصطفی کمال سال ۲۰۲۰:
۲۶ اسفند ماه ۹۸ تا ۵ اردیبهشت ۹۹
تاریخ و ساعت آزمون یوس دانشگاه مصطفی کمال :
۹۹/۰۲/۲۰ ساعت ۱۰:۳۰
هزینه آزمون یوس دانشگاه مصطفی کمال :
۳۲۵ لیر
اعلام نتایج دانشگاه مصطفی کمال :
۹۹/۰۲/۲۹
حوزه های آزمون یوس دانشگاه مصطفی کمال:
استانبول ،آنکارا ، وان ،ازمیر، اسپارتا

ثبت نام آزمون یوس دانشگاه بالیکاسیر سال ۲۰۲۰:
۲۳ دی ماه ۹۸ تا ۲۳ اسفند ۹۸
تاریخ آزمون یوس دانشگاه بالیکاسیر :
۹۹/۰۱/۲۳
هزینه آزمون یوس دانشگاه بالیکاسیر :
۳۰۰ لیر
اعلام نتایج دانشگاه بالیکاسیر :
۹۹/۰۲/۳۱
حوزه های آزمون یوس دانشگاه بالیکاسیر :
تهران ، تبریز، ازمیر ،بالیکسیر ، استانبول ، آنکارا ، بورسا ، گازیانتپ ، هاتای

ثبت نام آزمون یوس دانشگاه قاضی آنتپ سال ۲۰۲۰:
۲۵ اذز ماه ۹۸ تا ۱۸ اسفند ۹۸
تاریخ و ساعت آزمون یوس دانشگاه قاضی آنتپ:
۹۹/۰۱/۱۶ ساعت ۱۴:۰۰
هزینه آزمون یوس دانشگاه قاضی آنتپ :
۳۰۰ لیر
اعلام نتایج دانشگاه قاضی آنتپ:
۹۹/۰۲/۱۵
حوزه های آزمون یوس دانشگاه قاضی آنتپ:
تهران ،تبریز ،قاضی آنتپ ، استانبول ، آنکارا ، ازمیر ، وان

ثبت نام آزمون یوس دانشگاه چوکوراووا آدانا سال ۲۰۲۰:
۱۶ دی ماه ۹۸ تا ۱۶ اسفند ۹۹
تاریخ و ساعت آزمون یوس دانشگاه چوکوراووا آدانا :
۹۹/۰۱/۲۳ ساعت ۰۹:۳۰
هزینه آزمون یوس دانشگاه چوکوراووا آدانا:
۳۰۰ لیر
اعلام نتایج دانشگاه چوکوراووا آدانا :
۹۹/۰۳/۱۶
حوزه های آزمون یوس دانشگاه چوکوراووا آدانا :
استانبول ، ازمیر ،آدانا ، آنکارا ، وان

امتیاز شما به این مطلب:

میزان مفید بودن مقاله

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
برچسب ها
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن