تحصیل در ترکیه

راهنمای جامع اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۰

بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۰

امروزه ترکیه به یکی از مهمترین و اصلی ترین کشورهای هدف برای بورسیه تحصیلی تبدیل شده است. بسیاری از دانشجویان و حتی دانش آموزان از سراسر دنیا برای تحصیل این کشور را انتخاب می کنند. تحصیل در ترکیه دارای مزیت های زیادی است و دانشجویان و دانش آموزان می توانند برای تحصیل اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی این کشور کنند. بورسیه ترکیه هر ساله به متقاضیان تحصیل در این کشور از سراسر جهان داده می شود. این بورسیه در رشته های مختلف و توسط دانشگاه های گوناگون ارائه می شود که مورد حمایت دولت است. به دلیل مزیت هایی که تحصیل در ترکیه برای ایرانی ها دارد، هر ساله بر تعداد افرادی که درخواست بورسیه ترکیه را دارند افزوده می شود و تعداد متقاضیان افزایش می یابد.

بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۰ برای ایرانیان

هر ساله کشور ترکیه اقدام به ارائه فرصت های تحصیلی با عنوان بورس به کشورهای دیگر می کند. در سال ۲۰۲۰ هم کشور ترکیه این فرصت ها را در اختیار دانش آموزان و دانشجویان کشورهای مختلف قرار داد تا بتوانند از بورسیه تحصیلی این کشور بهره مند شوند. ایران از جمله کشورهایی است که هر سال تعداد زیادی از دانشجویان و دانش آموزان آن بورسیه تحصیلی ترکیه را به دست می آورند.

متقاضیانی که می خواهند در ترکیه تحصیل کنند، می توانند ار بورسیه تحصیلی این کشور استفاده کرده و در مقطع تحصیلی لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتر ثبت نام کنند. ترکیه برای هر کشور، ظرفیت جداگانه و خاصی در نظر می گیرد. برای ایران هم هر ساله ظرفیت هایی برای مقاطع مختلف در رشته های متنوع و گوناگون در نظر گرفته می شود. متقاضیان هر مقطع تحصیلی می توانند به صورت جداگانه برای دریافت بورسیه ثبت نام کنند و در صورت موفقیت از مزایایی بورسیه ترکیه بهره مند شوند.

بورسیه تحصیلی ترکیه برای ایرانی ها بسیار مناسب و ایده آل است. چرا که نزدیکی این کشور به ایران، داشتن مشباهت های زیاد فرهنگی و دینی از جمله مزیت هایی است که سبب می شود، ایرانی ها علاقه مند به انتخاب بورسیه تحصیلی ترکیه و تحصیل در این کشور باشند. علاوه بر اینها، باید گفت که دانشگاه های ترکیه از نظر علمی در منطقه رتبه بالایی دارند و از این رو، دانشگاه های معتبر با درجه علمی بالایی می باشند. از این رو، تحصیل در این کشور فرصتی است که افراد می توانند از آن برای ساخت آینده ای بهتر و مناسب تر برای خود و خانواده شان استفاده کنند.

 بورسیه تحصیلی ترکیه برای ایرانی ها رایگان است و هیچ گونه وجهی از آنها گرفته نمی شود. علاوه بر این، امکان تحصیل به زبان های ترکی استانبولی، انگلیسی و یا فرانسه و آلمانی هم از دیگر مزیت هایی است که دانشگاه های ترکیه دارند و دانشجویان می توانند به انتخاب خود یکی از این زبان ها را برای ادامه تحصیل در ترکیه برگزینند.

زمان ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه

زمان ثبت نام بورسیه ترکیه هر ساله از طریق سایت ترکیه بورسلاری و یا رسانه های مختلف اعلام می شود. این زمان معمولا در زمستان است و از اواخر دی ماه یعنی از 20 دی شروع می شود و تا اول اسفند یعنی 1 اسفند ادامه دارد. البته این تایم زمانی برای سال های مختلف ممکن است، تغییراتی داشته باشد و پس و پیش شود. از این رو، لازم است که هر سال به صورت دقیق تایم و زمان ثبت نام را مدنظر داشته باشید و آن را از دست ندهید. 

مدت زمان ثبت نام یک ماه و خرده ای تعیین می شود تا همه متقاضیان بتوانند مدارک لازم را آماده کنند و در این بورسیه ثبت نام کنند. در این مدت زمان تعیین شده، هر کسی که می خواهد ثبت نام کند می تواند وارد سایت شده و اقدام به ثبت مدارک و رزمه تحصیلی خود نماید. مدت زمان اعلام شده برای همه مقاطع تحصیلی است. بنابراین افرادی که متقاضی دریافت بورسیه در مقطع لیسان، فوق لیسان و یا دکتری هستند، باید در این محدود زمانی اقدام به ثبت نام کنند. 

با توجه به این که زمان ثبت نام تنها در سال یکبار است، بنابراین اگر شما این تایم زمانی را از دست بدهید، در این صورت دیگر نمی توانید ثبت نام ترکیه و باید منتظر باشید، تا در سال آینده مجدد ثبت نام کنید.بنابراین در این خصوص باید بسیار هوشیار بود و از زمان دقیق ثبت نام اطلاع پیدا کرد و در مدت تعیین شده مدارک خود را برای ثبت نام در سایت آپلود کرد.

از آنجایی که روند ثبت نام و شیوه آن در نتیجه نهایی و دریافت بورسیه تاثیر بسیار زیادی دارد به همین دلیل، باید در این زمینه بسیار دقت داشت و به صورت دقیق ثبت نام را انجام داد. در این صورت توصیه می کنیم سایت ها و خبرگزاری های مختلف را مداوم چک کنید. همچنین برای این منظور می توانید از طریق صفحه اینستاگرام ترکیه رهیاب عضو شده  و آخرین اخبار را در ارتباط با بورسیه ترکیه به دست آورید. به این صورت، می توانید به صورت دقیق و آنلاین از زمان ثبت نام مطلع شوید و در تایم و محدوده تعیین شده اقدام به ثبت نام کنید. 

شرایط سنی بورسیه تحصیلی ترکیه

برای ثبت نام در بورسیه ترکیه شرایط مختلفی اعلام می شود که متقاضیان باید آن شرایط را داشته باشند. در صورتی که یکی از این شرایط را متقاضی بورسیه نداشته باشد، در این صورت ثبت نام وی مورد تایید نخواهد بود و بررسی نمی شود.

یکی از مهمترین و اصلی ترین شرایطی که برای ثبت نام بورسیه ترکیه لازم است متقاضیان مدنظر داشته باشند، شرایط سنی است. ترکیه برای هر مقطع تحصیلی شرایط سنی خاصی تعیین کرده است که تنها افرادی که در آن سن می باشند و این شرط را دارند می توانند اقدام به ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه کنید. این شرایط سنی برای مقاطع مختلف با هم دیگر فرق می کند.

مقطع لیسانس

برای مقطع لیسان شرط سنی تعیین شده 21 سال به پایین است. یعنی فردی متقاضی در زمان ثبت نام حداکثر سن اش باید 21 سال باشد و بزرگتر از آن مورد تایید نخواهد بود.بنابراین افرادی می توانند در بورسیه تحصیلی ترکیه برای سال 2020 ثبت نام کنند که در محدوده  تولدشان بعد از 11/10/ 1377 باشد. افرادی که قبل از این تاریخ به دنیا، آمده اند نمی توانند برای مقطع کارشناسی بورسیه ترکیه ثبت نام نمایند.

مقطع فوق لیسانس

برای مقطع کارشناسی ارشد شرط سنی تعیین شده از سوی سازمان ترکیه بورسلاری 30 سال به پایین است. بنابراین افرادی می توانند در بورسیه تحصیلی این کشور برای سال 2020 ثبت نام کنند که متولد بعد از 11/ 10/ 1368 باشند. از این رو، افرادی که تاریخ تولدشان پیش از این تاریخ است، اجازه ثبت نام ندارند و در صورت ثبت نام درخواست آن را رد می شود.

مقطع دکتری

برای افرادی که متقاضی ثبت نام در مقطع دکتری بورسیه تحصیلی ترکیه می باشند، نیز شرط سنی وجود دارد. این افرادی باید تاریخ تولدشان بعد 11/10/1363 باشد. به عبارت دیگر این متقاضیان باید سن شان در زمان ثبت نام 30 سال و کمتر از آن سن داشته باشند. افرادی که سن شان بالای 30 سال است اجازه ثبت نام ندارند و در صورت ثبت نام هم درخواست آنها مورد پذیرش قررا نخواهد گرفت و رد خواهد شد. بنابراین توجه به شرایط سنی در زمان ثبت نام بسیار مهم و ضروری است.

سوالات مصاحبه بورسیه تحصیلی

یکی از مراحلی که در بورسیه ترکیه باید با موفقیت طی شود، مصاحبه است. روند مصاحبه در این بورسیه به این صورت است، که ابتدا باید فرد متقاضی ثبت نام بورسیه را انجام دهد. بعد از بررسی های لازم و قبولی در مرحله اول، متقاضی برای مصاحبه دعوت می شود. مرحله اول بررسی مدارک و رزومه افراد است. افرادی که رزومه قوی دارند و مدارکشان کامل است، می توانند امیدوار به قبولی و رفتند به مرحله بعدی که مصاحبه است باشد. در زمان ثبت نام، از متقاضی خواسته می شود که محل و مکان مناسب برای مصاحبه را تعیین کند.

معمولا مصاحبه در تهران و در سفارت ترکیه انجام می شود. البته افراد می توانند برای مصاحبه خود ترکیه را انتخاب کنند و به این کشور نیز سفر نمایند. ولی با این وجود، اکثریت متقاضیان دوست دارند سفارت ترکیه در تهران را برای مصاحبه انتخاب کنند.

از این رو، بعد از این که نامه پذیرش برایتان ارسال شد، تاریخ و زمان دقیق مصاحبه تعیین می شود و متقاضی باید دقیقا در این تاریخ و ساعت تعیین شده در سفارت باشد و به سوالات پاسخ دهد. سوالات  مصاحبه می تواند به زبان های مختلف باشد. تیم مصاحبه کننده به زبان هر کشوری تسلط دارد و از این رو، برای افرادی که تسلط به زبان ترکی استانبولی و یا انگلیسی ندارند، می توانند زبان مصاحبه را فارسی انتخاب کنند. ولی با این حال، امکان مصاحبه به زبان ترکی استانبولی و همچنین انگلیسی وجود دارد. سوالاتی که در مصاحبه پرسیده می شود، سوالات عمومی و تخصصی هستند. یعنی این که از متقاضی سوالاتی مانند سوالات زیر پرسیده می شود.

 • چرا بورسیه ترکیه را انتخاب کرده اید؟
 • برای بعد از فارغ التحصیلی چه برنامه ای دارید؟
 • هدف تان از ادامه تحصیل را چیست؟

علاوه بر این سوالات، که جنبه عمومی دارد، سوالات دیگری نیز از متقاضیان پرسیده می شود. از این رو، متقاضیان باید اطلاعاتی در مورد روابط سیاسی ایران و ترکیه، روابط اجتماعی ایران و ترکیه و یا روابط اقتصادی ایران و ترکیه داشته باشند.

بنابراین در مصاحبه تحصیلی ترکیه آماده باشید که در زمینه های مختلف صحبت کنید. از جمله این زمینه ها می توان به تاریخچه ی تحصیلی، تجربه ی کاری و پیشینه ی خانوادگی، دستاوردای تحصیلی خود مانند رتبه کلاسی، میانگین معدل، جایزه هایی که برنده شدید یا پروژه هایی که داشتین، اهدافی که در آینده دارید، مانند اهداف تحصیلی و حرفه ای، سرگرمی ها و علایق شامل فعالیت های خارج از برنامه، مهارت ها، مشاغل، وضعیت مالی و نیازها مانند درآمد، پس انداز، حمایت مالی خانواده، سطح نیازهای مالی، هزینه های پیش رو و غیره بپردازید.

هدف از پرسیدن این سوالات از متقاضیان بررسی انگیزه و هدف آنها برای ادامه تحصیل در ترکیه می باشد. از این رو، باید قبل از رفتن به مصاحبه ادامه دورنمایی از اهداف و انگیزه های خود داشته باشید. از این رو، حتما آمادگی لازم را در این ارتباط داشته باشید و تیم مصاحبه کننده را قانع کنید که لیاقت دریافت این بورسیه را دارید.

مراحل گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه

گرفتن بورسیه ترکیه دارای مراحل مختلفی است. از این رو، باید حتما این مراحل را مدنظر داشته باشید و آنها را با دقت طی کرد. تنها در این صورت است که می توان اقدام به دریافت بورسیه ترکیه نمود. از جمله مراحل دریافت بورسیه ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مطالعه دقیق شرایط بورسیه

 اولین و شاید مهمترین مرحله دریافت این بورسیه، مطالعه دقیق شرایط آن است. قبل از این که اقدام به ثبت نام و غیره کنید، بهتر است، ابتدا شرایط کامل بورسیه را مطالعه کنید. شرایطی مانند شرط معدل، شرط سنی، مدارک لازم برای ثبت نام و غیره بسیار مهم و ضروری می باشد. بنابراین با مراجعه به سایت ترکیه بوسلاری به مطالعه دقیق آن بپردازید و ابتدا از این که متناسب این بورسیه هستید یا نه بررسی های لازم را انجام دهید. بعد از این که همه شرایط بورسیه را داشتید و به این نتیجه رسیدید که می توانید در بورسیه ترکیه ثبت نام کنید، اقدام به ثبت نام نماید.

آماده کردن مدارک

مرحله بعدی برای دریافت بورسیه ترکیه آماده کردن مدارک خواسته شده است. اگر چه در مرحله اول نیازی به ترجمه مدارک نمی باشد. ولی با این وجود، لازم است که مدارک را از قبل آماده کنیم و بر اساس آن اقدام به ثبت نام نمایم. مدارک لازم برای ثبت نام در هر مقطع تحصیلی با هم دیگر متفاوت است. از این رو، بهتر است بر اساس مقطعی که قرار است بورسیه به دست آورید مدارک را آماده کنید. مدارکی مانند انگیزه نامه، توصیه نامه و غیره که برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا لازم است، باید حتما از قبل آماده باشد. بعد از آماده کردن مدارک، آنها را اسکن کنید و در سیستم خود ذخیره نماید.

ثبت نامه

بعد از این که مدارک لازم را آماده کردید، می توانید اقدام به ثبت نام کنید. برای این منظور وارد سایت ترکیه بورسلاری شوید و پروفایل خود را پر کنید. برای پر کردن پروفایل ابتدا باید در این سایت عضو شوید. بعد از عضویت و فعال کردن اکانت کاربردی خود می توانید وارد این سایت شوید. بعد از وارد شدن، باید مشخصات خود، مهارت ها، جوایز و غیره را به صورت دقیق و مناسب پر کنید. بعد از این که به صورت دقیق همه قسمت ها را پر کردید، می توانید، اقدام به ثبت نام در بورسیه نماید. در این مرحله باید تمامی مدارک خود در سایت آپلود کنید و سپس به انتخاب رشته بپردازید. به این صورت، می توانید در بورسیه ترکیه ثبت نام کنید.

نحوه ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه 2020

نحوه ثبت نام در بورسیه ترکیه بسیار حساس است. چرا که اگر کوچک ترین اشتباهی داشته باشید، احتمال این که درخواست شما را رد کنند، بسیار زیاد است. از این رو، حتما در زمان ثبت نامه دقت لازم را داشته باشید و به بهترین و دقیق ترین صورت ثبت نام کنید. از این رو، توصیه می شود، حتما برای ثبت از افراد مجرب و متخصص در این زمینه استفاده کنید.

کارشناسان و متخصصان مجموعه ترکیه رهیاب آماده هستند با کمترین قیمت به صورت دقیق کارهای ثبت نامی شما را انجام دهد. از این رو، اگر می خواهید نتیجه مناسب و بهتری به دست آورید. در این صورت توصیه می کنیم، کارهای ثبت نامی خود را به کارشناسان و متخصصان ما بسپارید.

نحوه ثبت نام در این بورسیه به این صورت است که قبل از ثبت نام و تاریخ اعلام ثبت نام شما می توانید وارد سایت ترکیه بورسلاری شوید و پروفایل خود را تکمیل کنید. بنابراین هیچ گونه محدودیتی برای تکمیل پروفایل وجود ندارد و داوطلبان و متقاضیان می توانند در هر زمانی اقدام به عضویت در این سایت و پر کردن پروفایل خود نمایند.  بعد از این که پروفایل خود را پر کردید، باید منتظر زمان اعلام شده برای ثبت نامه بورسیه باشد. توصیه ما بر این است که شما حتما قبل از شروع ثبت نام بورسیه حتما حساب کاربری در این سایت ایجاد کنید و اقدام به پر کردن دقیق بندهای آن نماید. به این صورت، می توانید برای دریافت بورسیه آماده باشد. وقتی که تاریخ ثبت نام اعلام شد، می توانید بدون از دست دادن فرصت اقدام به ثبت نام نماید.

معمولا تاریخ ثبت نام هر ساله از سوی سازمان بورسیه ترکیه اعلام می شود. محدوده زمانی این تاریخ تقریبا از اواخر دی ماه است تا اول اسفند. در این محدوده زمانی یک ماه و خرده ای شما می توانید مدارک لازم برای بورسیه را متناسب با شرایط و مقطع تحصیلی کنید، مهیا کنید و برای ثبت نام آماده باشد. بنابراین وقتی که تاریخ ثبت نام اعلام شد، شما می توانید وارد حساب کاربری خود شوید و اقدام به ثبت نام کنید. در این مرحله بهتر است، ابتدا لیست دانشگاه هایی که رشته شما را برای بورسیه ارائه می دهند را سرچ کنید و آنها را یادداشت نماید. سپس اسامی این دانشگاه را از نظر مورد تایید بودن بررسی کنید. بهتر است دانشگاه هایی را انتخاب کنید که مورد تایید وزارت علوم ایران باشد. 

سپس مجدد به سایت مراجعه کنید و بعد از تکمیل کردن مدارک خواسته شده برای مقاطع مختلف اقدام به انتخاب رشته کنید. انتخاب رشته برای هر مقطع تحصیلی متفاوت است و می تواند تعداد آن کمتر و یا بیشتر شود. علاوه بر این، متقاضیان در انتخاب رشته برای دانشگاه های مختلف در شهرهای اصلی و بزرگ ترکیه محدودیت هایی دارند که نباید تعداد آنها از سه تا بیشتر شود. بنابراین باید به این گونه نکات توجه و دقت کرد و  انتخاب رشته را صحیح و درست انجام داد. بعد از انتخاب رشته می توانید بر روی تایید نهایی کیلیک کنید و به این صورت در بورسیه ترکیه ثبت نام نماید.

اگر چه نحوه ثبت نام این بورسیه به نظر آسان می رسد، ولی با این وجود، اگر دقت و تجربه کافی نداشته باشید، ممکن است با وجود داشتن همیشه شرایط و امتیازات موفق در دریافت بورسیه نشوید. بنابراین اگر می خواهید ریسک نکنید، در این صورت توصیه می کنیم، کارهای ثبت نامی خود را به دست کارشناسان و متخصصان ما بدهید. تا با کمترین هزینه بهترین ثبت نام را برای شما داشته باشند و شانس شما را برای دریافت بورسیه افرایش دهند.

چگونه بورسیه تحصیلی ترکیه بگیریم؟

یکی از سوالاتی که در بسیاری از مواقع برای افراد متقاضی بورسیه تحصیل ترکیه مطرح می شود این است که چگونه می توان بورسیه تحصیلی ترکیه را به دست آورد؟ برای پاسخ دادن به این سوال و سایر سوالات مشابه باید گفت که به دست آوردن بورسیه رایگان ترکیه به این سادگی هم نیست. چرا که هر ساله تعداد بسیار زیادی از داوطلبان از اقصا نقاط ایران در این بورسیه ثبت نام می کنند. از این رو، رقابت بسیار تنگاتنگی برای دریافت این بورسیه بین متقاضیان وجود دارد. بنابراین برای به دست آوردن این بورسیه باید دقت و تلاش بسیار زیادی داشته باشید. از این رو، اگر می خواهید این بورسیه را به دست آورید، در این صورت دقت داشته باشید که حتما برخی نکات لازم و ضروری را رعایت کنید و آنها را مدنظر داشته باشید. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بررسی دقیق شرایط اولیه بورسیه

در درجه اول برای دریافتن بورسیه ترکیه باید به بررسی شرایط اولیه و دقیق آن بپردازید. با توجه به این که این بورسیه دارای محدودیت های مختلفی مانند محدودیت معدل و یا شرایط سنی و غیره دارد. بنابراین برای به دست آوردن آن باید همه این نکات را مدنظر داشت و اگر همه شرایط را داشتیم اقدام به ثبت نام کنیم.

 بنابراین دقت و توجه به این نکته مهم است. حتی اگر یکی از این شرایط را متقاضی نداشته باشید ، درخواست وی مورد بررسی قرار نمی گیرد و از سوی کمیته بورس رد می شود. بنابراین در مرحله اول مناسب بودن این بورسیه و داشتن شرایط آن را به صورت دقیق بررسی کنید.

استفاده از کارشناسان متخصص در این زمینه

از دیگر راه ها و روش هایی که برای دریافت این بورسیه وجود دارد ، استفاده از تجریبات و دانش و اطلاعات کارشناسان و افراد متخصص در زمینه بورسیه ترکیه می باشد. امروزه موسسات و شرکت های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند که متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعت بیشتر و دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه به آنها مراجعه کنند و از راهنمایی های آنها استفاده کنند. به این صورت می توانند راحت تر و آسان تر این بورسیه را به دست آورند.

داشتن توانایی علمی مورد نظر

از دیگر شرایطی که برای دریافت این بورسیه لازم است مدنظر داشته باشید ، داشتن شرایط علمی مورد نظر است. چرا که بورسیه ترکیه رقابت سنگینی بین داوطلبان دارد و تنها در صورتی فردی می تواند آن را به دست آورد که شرایط علمی آن را داشته باشد. بنابراین در زمان ثبت نام ، و همچنین مصاحبه اطلاعات دقیقی از رشته تحصیلی خود داشته باشد. تا تیم مصاحبه کنند و بررسی کننده را مجاب کند که شما لیاقت دریافت این بورسیه را دارید. 

علاوه بر این در زمان ثبت نام و همچنین مصاحبه به همه سوالات جواب های دقیق و درست دهید. در صورت که موضوعی را اشتباه بگوید و یا سعی در مخفی کاری و پنهان کاری داشته باشد ، در این صورت احتمال دارد بورسیه را از دست دهید.

 

راه های گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه

برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه راه های زیادی وجود دارد. چرا که امروزه ترکیه انواع و اقسام بورسیه ها را برای دانشجویان خارجی ارائه می دهد که نحوه دریافت هر کدام از آنها با دیگری متفاوت است. از جمله بورسیه هایی که می تواند از کشور ترکیه دریافت کرد بورسیه تحصیلی ترکیه بورسلاری می باشد. این بورسیه یک بورسیه دولتی است و هر ساله به داوطلبان و متقاضیان سراسر دنیا ارائه می شود. نحوه و راه گرفتن این بورسیه به این صورت است که متقاضی ابتدا به صورت اینترنتی در سایت ثبت نام می کند. بعد از چند ماه بررسی ، نتایج اولیه این بورسیه ارائه می شود.

 معمولا به دلیل درخواست های زیاد برای این بورسیه زمان اعلام نتایج اولیه معمولا چند ماه طول می کشد. در صورتی که متقاضی در این مرحله تایید شود و از این مرحله بتواند عبور کند ، برای دریافت بورسیه به مصاحبه دعوت می شود. مصاحبه در محلی برگزار می شود که متقاضی در زمان ثبت نام اعلام کرده است. در مصاحبه سوالات کلی و عمومی و تخصصی پرسیده می شود. در این مرحله باید داوطلبان اثبات کند که شایستگی دریافت این بورسیه را دارد. بعد از این که مصاحبه تمام شد ، در عرضه دو الی سه ماه نتایج نهایی اعلام می شود.

 افرادی که در مصاحبه پذیرفته شده اند ، می توانند بورسیه را به دست آورند و برای تحصیل راهی ترکیه شود. با این روش می توان بورسیه دولتی ترکیه را به دست آورد.اما برای گرفتن سایر بورسیه ها باید از راه های مناسب و متخص آنها اقدام شود. علاوه بر بورسیه ترکیه بورسلاری که هر ساله از سوی دولت ارائه می شود. بورسیه های دیگری نیز وجود دارند که از سوی دانشگاه اعلام می شود. دانشگاه های دولتی و همچنین دانشگاه های خصوصی هر ساله اقدام به پذیر افراد به صورت بورسیه می کنند. برای دریافت بورسیه این دانشگاه ها ، لازم است که ابتدا در سایت آنها برای پذیرش ثبت نام کرد.

 سپس در آزمون یوس که از سوی دانشگاه برگزار می شود شرکت کرد. در صورتی که این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید می توانید بورسیه دانشگاه مدنظر خود را به دست آورید. البته باید دقت داشته باشید ، که این بورسیه می تواند یک بورسیه کامل و تمام باشد و یا این که بورسیه درصدی باشد. برای نمونه 50 درصد و یا 8 درصد هزینه ها را شامل شود. اگر به دنبال گرفتن بورسیه به این صورت هستید ، بنابراین لازم است که حتما برای این منظور از موسسات و شرکت های متخصص در این زمینه استفاده کنید. کارشناسان و متخصصان ما آماده هستند که در زمینه دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه به بهترین و مناسب ترین روش برای شما اقدام کنند.

بورسیه تحصیلی لیسانس ترکیه

برای مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه می توان اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی کرد. یکی از مهمترین و پر متقاضی ترین مقاطع برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه ، مقطع لیسانس می باشد. متقاضی برای این سطح بورسیه از کشورهای مختلف به ویژه ایران بسیار زیاد است.  داوطلبان و دانشجویان می توانند برای رشته های مختلف از انسان گرفته تا رشته های پزشکی و غیره درخواست بورسیه کنند. شرایط به دست آوردن بورسیه لیسانس با دیگر مقاطع مختلف است. در این مقطع تحصیلی نیاز به داشتن توضیه نامه نمی شود.

 ولی با این وجود ، قبولی در آزمون یوس از جمله شرط ها برای دریافت بورسیه می باشد. البته قبولی در این آزمون صرفا برای افرادی است که می خواهند از دانشگاه های مختلف به صورت مستقیم بورسیه بگیرند و با اقدام به تحصیل کنند. چرا که اگر شما برای کسب بورسیه لیسانس اقدام به ثبت نام در ترکیه بورسلاری کنید ، در این صورت نیازی به داشتن مدرک یوس نیست. ولی با این وجود ، اگر به زبان ترکی استانبولی تسلط نداشته باشید ، در این صورت لازم است به مدت یکسال به یادگیری این زبان بپردازید.

 البته داوطلبان می توانند برای این که شانس به دست آوردن بورسیه را برای خود راحت تر و آسان تر کنند ، پیش از اقدام به ثبت نام به یادگیری زبان ترکی بپردازند. برای این منظور ، مجموعه ترکیه رهیاب به ارائه آموزش زبان ترکی استانبولی به صورت رایگان برای افراد بزرگسال می نماید. شما با استفاده از این فرصت می توانید به آموزش این زبان بپردازید و شانس خود را برای دریافت بورسیه دو برابر کنید.

از دیگر نکاتی که برای دریافت بورسیه ترکیه در مقطع لیسانس باید مدنظر داشته باشید ، محدودیت سنی است. برای مقطع لیسانس محدودیت سنی 21 سال است. بنابراین افرادی می توانند اقدام به دریافت این بورسیه کنند که 21 سال و یا پایین تر از آن را داشته باشند. افرادی که سن شان بالاتر است نمی توانند برای دریافت بورسیه لیسانس ترکیه اقدام نمایند. این افراد می توانند با داشتن مدارک درخواست شده اقدام به ثبت نام کنند.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی ترکیه

همانطور که گفته شد برای ثبت نام در بورسیه ترکیه لازم به ارائه مدارک لازم است. مدارک لازم برای هر مقطع تحصیلی با مقاطع دیگر متفاوت است. از این رو ، باید بر اساس مقطعی که اقدام به درخواست بورسیه می کنید ، مدارک خود را تکمیل کنید.

داوطلبان و متقاضیان ادامه تحصیل و دریافت بورسیه تحصیلی باید مدارک مدنظر و اعلام شده را در زمان مقرر و تعیین شده آماده کنند و برای ارزیابی به دپارتمان پذیرش تحصیلی ارائه دهند. از جمله مدارکی که برای درخواست پورسیه ترکیه لازم و ضروری است ، می توان به این موارد اشاره کرد:

 • مدرک تحصیلی آخرین مقطع تحصیلی به اضافه ریز نمرات مقطع دیپلم تا آخرین مقطع تحصیلی و یا نمرات کسب شده توسط دانشجود در آخرین ترم تحصیلی
 • آماده کردن کپی مدارک شناسایی و هویتی مانند کارت ملی و پاسپورت
 • مدرک مبنی تایید قبولی در کنکور که اگر وجود داشته باشد ، امتیاز مناسبی محسوب می شود.
 • در صورتی که مدرک قبولی در آموزن ها و امتحانات بین المللی مانند GRE و یا GMAT و غیره
 • داشتن توصیه نامه معتبر از اساتید دانشگاه برای مقاطع تحصیلی ارشد و دکترا
 • تهیه انگیزه نامه و رزومه تحصیلی مناسب و موجه
 • داشتن مدرک زبان ترکی استانبولی تومر (البته در صورت وجود امتیاز محسوب می شود)
 • داشتن دو قطعه عکس پرسنلی در اندازه 4 * 6
 • داشتن مدرک معتبر زبان از جمله تافل و یا آیلتس (البته داشتن این مدرک الزامی نیست ولی در صورت وجود امتیاز محسوب می گردد)
 • برخورداری از شرط معدل برای متقاضیان مقاطع مختلف تحصیلی (برای هر مقطع تحصیلی شرط معدل معینی وجود دارد) برای مقطع لیسانس حداقل معدل 14 از 20 نمره می باشد. و یا 70 از 100 مدنظر است. برای مقطع کارشناسی ارشد 15 از 20 لازم است و یا 75 از 100 باید باشد. همچنین برای مقطع دکترا و کارهای پژوهشی حداقل 15 الی 20 و یا 75 الی 100 می باشد.

تهیه این مدارک برای همه افراد در هر مقطع سنی لازم و ضروری است. البته بر اساس مقاطع مختلف می تواند تا حدود تغییر کند. ولی با این حال ، همه متقاضیان و داوطلبان باید این مدارک را برای ثبت نام آماده کنند و در زمان ثبت نام در سایت آپلود نمایند.

شرایط لازم برای بورسیه تحصیلی ترکیه

برای اخذ بورسیه ترکیه داوطلبان باید شرایط مدنظر را داشته باشند. از جمله شرایطی که برای اخذ این بورسیه مدنظر است ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گذراندن یک مقطع قبل

داوطلبان باید برای اخذ بورسیه ترکیه ، مقطع قبلی را به موفقیت طی کرده باشند. برای مثال اگر داوطلب می خواهد برای مقطع کارشناسی ارشد بورسیه بگیرد باید مقطع لیسانس را با موفقیت طی کرده باشد.

داشتن سابقه تحصیلی مناسب

داوطلبان باید سابقه تحصیلی مدنظر را داشته باشند. برای مقطع فوق دیپلم ، مدل 12 ، برای لیسانس معدل 14 ، برای کارشناسی ارشد معدل 15 و برای دکترا معدل 15 لازم است.  برای رشته های پزشکی هم معدل لازم 18 می باشد.

مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه

استفاده از بورسیه ترکیه و دریافت این بورسیه دارای مزیت های بسیار زیادی است. داوطلبان و متقاضیان می توانند با دریافت این بورسیه از مزایای آن بهره مند شوند. از جمله مزایای این بورسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دریافت کمک هزینه تحصیلی

دریافت کمک هزینه تحصیلی ماهانه که برای مقطع لیسانس تقریبا 700 لیر ماهیانه ، فوق لیسانس تقریبا 950 لیر ، دکترا تقریبا 1400 لیر و همچنین برای بورسیه پژوهشی تقریبا 3000 لیر کمک هزینه تعلق می گیرد.

امکان سکونت رایگان

از دیگر مزیت هایی که دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه برای متقاضیان دارد ، امکان برخورداری از سکونت رایگان می باشد. این امتیاز بهترین و مناسب ترین روش برای کمک به دانشجویان می باشد. دانشجویان می توانند در خوابگاه های دولتی و بدون پرداخت هر گونه هزینه ای اقامت کنند. البته در صورتی که دانشجو تمایلی به اقامت در خوابگاه نداشته باشد ، می تواند با هزینه خود خانه اجاره نماید.

برخورداری از شهریه رایگان

متقاضیان دریافت بورسیه در صورتی که موفق به اخذ آن شوند ، می تواند به صورت رایگان و بدون هیچ گونه مسئولیتی ادامه تحصیل دهند. بنابراین دانشجویان هیچ وظیفه ای برای شهریه ندارند و تحصیل شان رایگان است.

پرداخت هزینه های بهداشتی و درمانی

از دیگر مزیت های مهم این بورسیه پرداخت هزینه های بهداشتی برای دانشجویان است. همه دانشجویان بیمه سلامت عمومی می شوند. بنابراین در صورتی که دانشجو دچار بیماری شود ، هیچ هزینه ای پرداخت نمی کند و تمام هزینه ها را بیمه عمومی می دهد.

پرداخت هزینه های مسافرتی

در نهایت می توان به دیگر مزیت این بورسیه اشاره کرد. برای ابتدا و اولین سفر هزینه بلیط پرداخت می شود. در نهایت ، بعد از اتمام تحصیلات و برای خروج از ترکیه نیز هزینه ها پرداخت می شود و بیلیط تهیه می گردد.

چگونه می توان با دیپلم در ترکیه ادامه تحصیل داد؟

برای بسیاری از افراد دارای مدرک دیپلم هستند ، این سوال همیشه مطرح است که چگونه می توان با دیپلم در ترکیه ادامه تحصیل داد؟ در پاسخ به این سوال ، باید گفت که امکان ادامه تحصیل با مدرک دیپلم در ترکیه وجود دارد و برای این کار ، باید مدارک لازم را به همراه داشت. از جمله این مدارک می توان این موارد را نام برد:

 • کپی شناسنامه
 • رزومه تحصیلی
 • کپی پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه درخواست
 • فرم تکمیل شده درخواست
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی تمکن مالی
 • قبولی در آزمون زبان ترکی
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی

با ارائه این مدارک  امکان ادامه تحصیل در کشور ترکیه برای همه افرادی که دیپلم دارند ، وجود دارد و با می تواند اقدام به درخواست پورسیه برای مقطع لیسانس و یا ثبت نام در آزمون های ورودی دانشگاه ها نمود.

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه رشته های هنری

رشته هنر از جمله رشته های پر طرفدار برای تحصیل در ترکیه می باشد. بسیاری از افراد این سوال را دارند که شرایط تحصیل در رشته هنر در دانشگاه های ترکیه چگونه است؟ و یا چه مدارکی لازم است. برای پاسخ به این سوال و سایر سوالات مشابه باید گفت که برای ادامه تحصیل در رشته هنر و دریافت بورسیه باید برخی شرایط و مدارک را آماده کرد. از جمله این مدارک می توان به این موارد اشاره نمود:

داشتن نمونه کار

یکی از مهمترین و اصلی ترین شرط های دریافت بورسیه و ادامه تحصیل در رشته هنر در این کشور داشتن نمونه کار است. دانشگاه های این کشور از متقاضیان بورسیه و ادامه تحصیل در رشته هنر در این کشور نمونه کار درخواست می کند.

موفقیت در مصاحبه

از دیگر شرایطی که برای بورسیه هنر لازم است که متقاضی با موفقیت طی کند ، مصاحبه با اساتید رشته هنر می باشد. در بسیاری از مواقع اساتید بعد از داوری نمونه کار متقاضی درخواست مصاحبه با وی را می کنند. در این صورت ، داوطلب باید خود را آماده مصاحبه کند و با موفقیت این مرحله را طی نماید. در مصاحبه سوالاتی در مورد انگیزه متقاضی و همچنین چرایی انتخاب ترکیه برای ادامه تحصیل و غیره پرسیده می شود.

ارائه ریز نمرات

از دیگر شرایط و مدارک مورد نیاز ارائه ریز نمرات می باشد. بنابراین باید رزومه و ریزنمرات مناسبی را برای ادامه تحصیل داشت. داشتن ریز نمرات خوب ، یکی از مهمترین شرط های به دست آوردن بورسیه هنر می باشد.

علاوه بر اینها ، داشتن مدرک زبان و یا داشتن مدکر تومر و غیره هم از جمله امتیازات مهم برای به دست آوردن بورسیه هنر دانشگاه های ترکیه محسوب می شود که متقاضیان باید مدنظر داشته باشند.

شرایط بورسیه تحصیلی پزشکی ترکیه

یکی از مهمترین و اصلی ترین مزیت هایی تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه ، امکان دریافت بورسیه پزشکی می باشد. این بورسیه تا حدود 90 درصد کل شهریه تحصیلی در این کشور را شامل می شود. از جمله مزیت هایی که دریافت بورسیه پزشکی ترکیه دارد ، می توان به هزینه خوابگاه ، تحصیل و یا گاهی اوقات هزینه سفر دانشجویان بین المللی در زمان تحصیل و غیره اشاره کرد. البته برای دریافت کمک هزینه تحصیلی از این کشور ، لازم است که به زبان ترکی استانبولی تسلط داشته باشید.

زمان مناسب و اصلی برای درخواست بورسیه و کمک هزینه تحصیلی پزشکی ، در ترکیه از اوایل ماه آوریل تا ماه می است. به این صورت ، آخرین مهلت ثبت نام 5 مارس می باشد. برای دریافت این بورسیه هیچ گونه محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد و افراد از متولید 1977 تا متولید 1988 و به بعد می تواند در مقطع کارشناسی ارشد درخواست بورسیه ارائه دهند. ولی با این وجود برای درخواست بورسیه ترکیه ارائه مدارکی مانند مدارک زیر لازم است:

 • CGPA
 • معدل دیپلم
 • نمره آزمون بین المللی
 • نمره آزمون ورودی دانشگاه
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی

اینها از جمله مدارک لازم و ضروری برای دریافت بورسیه تحصیل ترکیه در رشته پزشکی می باشد.

شرایط بورسیه تحصیلی پرستاری در ترکیه

از دیگر رشته هایی که متقاضی زیاد برای بورسیه دارد ، رشته پرستاری می باشد. برای این رشه در دانشگاه هیا ترکیه در مقطع کارشناسی و یا دکتر امکان دریافت بورسیه وجود دارد. برایکسب بورسیه پرستاری لازم است که دانشجویان سابقه تحصیلی عالی داشته باشد و معدل آنها بالا باشد. علاوه بر این  تسلط به زبان ترکی و یا انگلیسی هم لازم و ضروری است. با دریافت این بورسیه دانشجویان از مزیت های رایگان تحصیل ، برخورداری از خوابگاه دانشجویی و غیره بهره مند می شوند. علاوه بر اینها ، همه هزینه های درمان و بیمه هم بر عهده دولت و یا دانشگاه بورسیه کننده است.

شرایط بورسیه تحصیلی دبیرستان ترکیه

نه تنها امکان دریافت بورسیه برای مقاطع لیسانس ، کارشناسی ارشد و ترکیه در ترکیه وجود دارد. بلکه برای مقطع دبیرستان هم می توان اقدام به دریافت بورسیه نمود. هر ساله برنامه های متنوع بورسی برای مقطع دبیرستان از سوی موسسات و دانشگاه های مختلف ترکیه ارائه می شود که متقاضیان می توانند بر اساس آن اقدام کنند و درخواست بورسیه خود را ارائه نمایند. ولی با این حال ، و قبل از اقدام به دریافت بورسیه باید به این نکته توجه داشت که مدارس ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و سیستم آموزشی این کشور 12 سال می باشد. دبیرستان های خصوصی این کشور شامل مدارس بین المللی می باشد که به زبان های انگلیسی و ترکی تدریس می شود. البته مدارس خصوصی هم به زبان ترکی است. با دریافت بورسیه می توان در این مدارس به صورت رایگان تحصیل کرد. از این رو ، اگر به دنبال بورسیه دبیرستان های ترکیه هستید ، در این صورت به صورت در مورد آن اطلاعات به دست آورید و مناسب ترین نوع بورسیه را انتخاب کنید.

مدت زمان تحصیل در دبیرستان های ترکیه چهار سال می باشد. ولی با این حال ، در برخی مواقع به دلیل عدم آشنایی دانش آموزان با زبان ترکی استانبولی این مدت زمان به پنج سال افزایش پیدا می کند. چرا که یکسال صرف آموزش زبان ترکی به دانش آموزان می شود. در دبیرستان های دولتی ترکیه به صورت عادی و استاندارد تدریس می شود. ولی با این وجود در دبیرستان های دولتی بیشتر به زبان های خارجی تدریس می گردد و در انتها نیز دانش آموزان با دادن امتحانات جامع می توانند وارد دانشگاه شوند.

شرایط بورسیه تحصیلی دندانپزشکی ترکیه

بیشتر درخواست برای بورسیه ترکیه مربوط به رشته های پزشکی به ویژه دندانپزشکی می باشد. این بورسیه دارای انواع و اقسام مختلفی می باشد که متقاضیان می توانند بر اساس شرایط خود و متناسب با اهداف خود یکی از این برنامه ها را انتخاب کرده و به تحصیل در آن بپردازند. برای دریافت بورسیه پزشکی بعد از تهیه مدارک لازم و داشتن شرایط مدنظر می توان اقدام کرد.

بورسیه دندانپزشکی ترکیه شامل بورسیه های دولتی جمهوری ترکیه ، بورسیه دانشگاه سابانجی برای دانشجویان ورودی جدید ، بورسیه دانشگاه سابانجی برای فارغ التحصیلان ، بورسیه های دانشگاه اوکان برای دانشجویان خارجی ، بورسیه های دانشگاه ازمیر برای دانشجویان خارجی ، بورسیه های دانشگاه اوزیگین برای دانشجویان خارجی و غیره می باشد.

با دریافت بورسیه دندانپزشکی امکان پوشش 90 درصدی شهریه دانشگاه برای دانشجویان وجود دارد. از این رو ، دانشجویانی که شرایط لازم را داشته باشند ، می توانند اقدام به درخواست این بورسیه نمایند. با دریافت این بورسیه می توان از مزیت های بی شمار آن بهره مند شد. از جمله این مزیت ها می توان به هزینه خوابگاه ، هزینه های مربوط به سفر های بین المللی دانشجویان ، هزینه سلامت و غیره اشاره نمود. با وجود این که ، برای دریافت بورسیه رایگان ترکیه محدودیت سنی وجود دارد ، ولی با این حال ، برای دریافت این بورسیه هیچ گونه محدودیت سنی در نظر گرفته نشده است. از این رو ، متقاضیان می توانند بدون محدودیت درخواست های خود را ارسال نمایند.

یکی از مهمترین و اصلی ترین شرط هایی که برای دریافت این بورسیه وجود دارد ، تسلط به زبان ترکی است که برالی متقاضیان ضروری می باشد.

زمان مناسب برای درخواست کمک هزینه تحصیلی و به دست آوردن بورسیه رشته های پزشکی در این کشور ماه آوریل تا ماه می است.

در این بازه زمانی می توان درخواست کمک هزینه تحصیلی را تسلیم سازمان بورسیه ترکیه کرد. زمان و مهلت ثبت نام این بورسیه هم 5 مارس می باشد که هر ساله معمولا در این تاریخ قرار دارد. برای دریافت این بورسیه لازم است ، مدارک زیر را آماده داشته باشید و آنها را ارسال کنید. از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • معدل دیپلم
 • نمره آزمون ورودی دانشگاه
 • نمره آزمون بین المللی CGPA
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی

شرایط بورسیه تحصیلی دکتری ترکیه

یکی از مقاطع مهم تحصیلی که بسیاری از دانشجویان به دنبال دریافت بورسیه برای آن می باشند ، مقطع تحصیلی دکتری می باشد. در میان انواع و اقسام بورسیه های تحصیلی که برای این مقطع ارائه می شود می توان گفت که بورسیه ترکیه بهترین و مناسب ترین است. این بورسیه به دلیل داشتن مزیت هایی یکی از اولین و مهمترین انتخاب های داوطلبان برای ادامه تحصیل می باشد. برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری و دریافت بورسیه ترکیه لازم است که متقاضی برخی شرایط را داشته باشد. داشتن این شرایط برای دریافت بورسیه لازم و ضروری است. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرایط سنی

برای مقطع دکتری بورسیه ترکیه محدودیت سنی وجود دارد. افرادی که در این بورسیه ثبت نام می کنند باید 35 سال به پایین باشند. بنابراین افرادی که این محدوده سنی را رد کرده اند ، نمی توانند در این بورسیه ثبت نام کنند. از این رو ، تنها افرادی می توانند در بورسیه رایگان تحصیلی دولت ترکیه شرکت کنند که این شرط سنی را داشته باشند. البته درخواست بورسیه به صورت شخصی از دانشگاه های خصوصی و غیره نیازی به داشتن شرط سنی ندارد و در هر سنی امکان درخواست این بورسیه وجود دارد.

شرط معدل

از دیگر شرایط مهم و ضروری برای دریافت بورسیه ترکیه می توان به شرط معدل اشاره کرد. برای دریافت بورسیه رایگان دولتی ترکیه لازم است که متقاضی معدل اش 15 و بالای آن باشد. در صورتی که معدل فرد متقاضی پایین باشد ، در این صورت ، امکان رسیدگی به آن وجود ندارد.

داشتن مدارک زبان ترکی و انگلیسی

اگر می خواهید اقدام به دریافت بورسیه ترکیه بر ای مقطع دکترا کنید ، در این صورت ، داشتن مدرک زبان یک امتیاز مهم و اساسی تلقی می شود. اگر چه داشتن این مدرک برای بورسیه دولتی الزامی نیست ولی در صورت داشتن آن امتیاز محسوب می شود. علاوه بر این باید گفت که برخی از دانشگاه های ترکیه در مقطع دکترا ، داشتن مدرک  تاقل و یا آیلتس را ضروری می دانند و از این رو ، در صورت انتخاب رشته باشد ، باید به شرایط دانشگاه دقت و توجه داشته باشند و بر اساس شرایط اعلامی آنها اقدام به انتخاب رشته نمایند. همچنین داشتن مدرک زبان ترکی استانبولی یعنی تومر می تواند یک امتیاز مهم و موثر برای دریافت بورسیه ترکیه در مقاطع مختلف به ویژه مقطع دکتری باشد.  

داشتن انگیزنامه مناسب و قوی

از دیگر شرایط تحصیل در مقطع دکتری به صورت بورسیه داشتن انگیزنامه مناسب است.  نوشتن انگیزنامه برای متقاضیان تحصیل در ترکیه لازم و ضروری است. یک انگیزنامه مناسب و خوب ، می توان شانس شما را برای به دست آوردن بورسیه دو چندان کند. بنابراین لازم است ، در این مورد دقت زیادی داشته باشید.  از این رو ، توصیه می شود ، برای تهیه یک انگیزنامه خود و کاربردی از افراد متخصص و آشنا در این زمینه اطلاعات لازم را به دست آورید.

داشتن توصیه نامه

در کنار انگیزنامه ، داشتن توصیه نامه هم بسیار مهم است. دانشجویان و متقاضیان باید دارای توصیه نامه مناسب و معتبر باشند. برای افرادی که درخواست بورسیه می کنند ، حداقل دو عدد توصیه نامه لازم است. این توصیه نامه باید از اساتید دانشگاه باشند. البته ضرورتی برای این که حتما توصیه نامه از اساتید خود دانشجو باشد ، وجود ندارد.

همه این ها و به اضافه سایر شرایط از جمله شرایطی هستند که داوطلبان و متقاضیان تحصیل در ترکیه باید به آن داشته باشند و به این شرایط دقت نمایند. بنابراین در صورتی می تواند بورسیه ترکیه را به دست آورد ، که حتما این شرایط را فرد متقاضی داشته باشد.  

شرایط بورسیه های تحصیلی رایگان ترکیه

بورسیه ترکیه انواع و اقسام مختلف دارد. بر اساس این که بورسیه چند درصد هزینه ها را شامل می شود، می توان انواع آنها را به دسته های مختلف طبقه بندی کرد. در این میان، یکی از محبوب ترین و اصلی ترین بورسیه های ترکیه که طرفداران بسیار زیادی دارد، بورسیه رایگان تحصیلی ترکیه می باشد. این بورسیه از سوی دولت ترکیه اعلام می شود و سالانه از سراسر دنیا تعداد زیادی از افراد را در رشته های مختلف شامل می شود. از این رو، این بورسیه یکی از جذاب ترین و بهترین بورسیه های مدنظر بسیاری از داوطلبان و متقاضیان بورسیه ترکیه می باشد.

برای دریافت بورسیه رایگان ترکیه فرد متقاضی در هر مقطع تحصیلی باید شرایط متناسب با آن را داشته باشد تا بتواند درخواست خود را مطرح کند.

شرایط بورسیه برای هر مقطع متفاوت است. از جمله این شرایط می توان به محدودیت سنی بورسیه رایگان اشاره کرد. در این بورسیه برای هر مقطع تحصیلی یک محدودیت سنی وجود دارد. بنابراین فرد متقاضی نباید سن اش بیشتر از سن اعلام شده توسط سازمان بورسیه ترکیه باشد. علاوه بر این، می توان به دیگر شرایط این بورسیه به صورت زیر اشاره کرد.

 • این بورسیه به تمامی متقاضیان از سراسر دنیا تعلق می گیرد.
 • کاندیدای متقاضی این بورسیه در صورت داشتن مدارکی مانند مدرک زبان از جمله تافل و یا آیلتس و یا مدرک زبان ترکی تومر از الویت برخوردار می باشند.
 • داشتن نمرات آزمون های بین المللی مانند GRE، GMAT وSAT در صورت وجود داشتن یک امتیاز مهم محسوب می شود. از این رو متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه باید پیش از اقدام، از طریق وبسایت ترکیه بورسلاری مدارک مورد نیاز بین‌المللی بورسیه مذکور را چک کنند و یا با کارشناسان و متخصصان ترکیه رهیاب در تماس باشند.
 • داشتن مدرک تحصیلی مقطع پایین تر از دیگر شرایط اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری است. یعنی متقاضی دریافت بورسیه رایگان دکتری ترکیه باید حتما فارغ التحصیل کارشناسی ارشد باشد و یا ترم آخرین تحصیلی باشد تا به این صورت بتواند اقدام به درخواست بورسیه نماید.

در نهایت باید گفت که از دیگر شرایط کلی و اصلی دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه می توان به نداشتن اقامت و حقوق شهروندی این کشور اشاره کرد. افراد متقاضی باید حتما خارجی باشند. در کنار این برخورداری از حدود 70 درصد از نمرات برای اکثریت رشته ها لازم است. البته برای رشته پزشکی لازم است که میانگین نمرات بالاتر و بیشتر باشد.

سوالات متداول

با وجود این که بورسیه تحصیلی ترکیه در مقاطع مختلف به صورت دقیق در این مقاله شرح داده شد، ولی با این وجود، ممکن است برای شما سوالاتی پیش بیاد که نیاز به دانستن پاسخ آنها باشد. از جمله سوالاتی که برای بیشتر متقاضیان و داوطلبان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه پیش می آید، عبارتند از:

این بورسیه برای همه افرادی که تبعیت ترکیه را ندارند، مناسب است. البته در صورتی سایر شرایط مربوط به هر مقطع تحصیلی را داشته باشید.

این بورسیه برای مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشد.

بله وجود دارد. برای اخذ بورسیه از یک دانشگاه با متخصصان و کارشناسان موسسه ترکیه رهیاب تماس بگیرید.

بله، امکان تحصیل به زبان های غیر از زبان ترکی در ترکیه وجود دارد. در ترکیه به زبان های انگلیسی، فرانسه و غیره هم تدریس می شود.

داشتن مدرک زبان برای به دست آوردن بورسیه تحصیلی لازم نیست. ولی در صورت وجود، یک امتیاز محسوب می شود.

برای یاد گیری ترکیه استانبولی می توانید از کلاس های رایگان آموزش زبان ترکی استانبولی موسسه رهیاب استفاده کنید.

علاوه بر این سوال ها، می توانید برای آشنایی با شرایط مصاحبه و سایر سوالات متداول در مصاحبه با کارشناسان و متخصصان مجموعه ترکیه رهیاب تماس حاصل کنید.

جمع بندی

در نهایت می توان گفت که بورسیه ترکیه یکی از بهترین و معتبرترین بورسیه های دولتی است که در جهان به متقاضیان ارائه می باشد. این بورسیه نه تنها دارای مزیت های زیادی برای فرد متقاضی است. بلکه حمایت های دولت از آن، به مهمترین و اصلی ترین مزیت آن تبدیل شده است. با اخذ بورسیه دولتی ترکیه در رشته های مختلف، امکان تحصیل به صورت رایگان برای افراد مهیا می شود.

افرادی که موفق به اخذ این بورسیه می شوند، می توانند از مزیت تحصیل رایگان، اقامت در خوابگاه دانشجویی، دریافت کمک هزینه تحصیلی، دریافت بلیط مسافرت های بین المللی برای اولین ورود و آخرین خروج، آموزش زبان ترکی استانبولی و غیره استفاده کنند.

موسسه ترکیه رهیاب برای راحتی و رفاه حال، متقاضیان اقدام به برگزاری کلاس های آموزش زبان ترکی استانبولی به صورت رایگان می کند. علاقه مندان و متقاضیان می توانند برای اطلاع از شرایط این کلاس ها، مقاله آموزش رایگان زبان ترکی استانبولی را در سایت مطالعه نمایند.

لازم به ذکر است که، دانشگاه های ترکیه، از جمله دانشگاه های معتبر و با رتبه بالا در سطح جهان می باشند. در این دانشگاه ها، علاوه بر تدریس به زبان ترکی، امکان تدریس به دیگر زبان های بین المللی مانند انگلیسی و یا فرانسه و آلمانی وجود دارد. بنابراین دانشجویان می توانند در صورت تسلط به این زبان ها، درخواست آموزش به زبان های انگلیسی و غیره دهند.

علاوه بر این، نزدیکی ترکیه به ایران، داشتن فرهنگ مشترک و مهمان نوازی ترکیه از دیگر ویژگی ها و مزیت هایی است که بورسیه ترکیه به همراه دارد. با دریافت آن می توان آینده خود را تضمین کرد و در بهترین دانشگاه های منطقه به سبک اروپایی و به صورت مدرن آموزش دید. ولی با این وجود، باید دقت داشته باشید، که ثبت نام در این بورسیه بسیار مهم و حساس است.

گاهی برخی از افراد علارغم داشتن رزومه قوی و شرایط مناسب، موفق به دریافت بورسیه نمی شوند. چرا که کوچک ترین اشتباه در امر ثبت نام این بورسیه می تواند موجب رد شدن درخواست شود.

از این رو، توصیه می شود کار ثبت نامی خود را متخصصان و کارشناسان موسسه ترکیه رهیاب بسپارید و موفقیت خود را تضمین کنید. کارشناسان و متخصصان ما آماده هستند، در اسرع وقت، با کمترین هزینه کارهای ثبت نامی شما را به صورت دقیق و اصولی انجام دهند. برای انجام ثبت نام می توانید با شماره های درج شده در سایت، با کارشناسان موسسه ترکیه رهیاب تماس حاصل نماید.

میزان مفید بودن مقاله

میزان مفید بودن مطلب

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
برچسب ها
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن