تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و مهم‌ترین نکاتی که در این حوزه وجود دارد

تحصیل در ترکیه

امروزه یکی‌از بهترین کشورها برای مهاجرت و ادامه تحصیل بسیاری از دانشجویان ایرانی، ترکیه است. قرارگرفتن در همسایگی ایران و وجود اشتراکات زیاد فرهنگی میان این‌دو کشور، اصلی‌ترین دلیل برای مهاجرت بسیاری از ایرانیان بوده‌است. همچنین ترکیه به‌دلیل قرارگرفتن در مرز قاره‌های آسیا و اروپا، دارای موقعیت ویژه‌ای برای پیشرفت و موفقیت خواهدبود که بسیاری از مردم کشورهای همسایه و به‌خصوص مردم کشورمان را علاقمند‌به زندگی و تحصیل در این‌کشور نموده است. علاوه‌بر این، وضعیت اقتصادی کنونی ترکیه به‌گونه‌ای است که هزینه تحصیل و زندگی برای مردم و دانشجویان ما بسیار کمتر از دیگر کشورها و به خصوص کشورهای اروپایی خواهدبود.

تحصیل در ترکیه

شرایط ادامه تحصیل در کشور ترکیه

اگر ترکیه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کرده‌اید باید بگوئیم، انتخاب شما کاملا درست است چراکه هم شرایط اقتصادی مناسبی برای زندگی و تحصیل مهاجران دارد و هم از نظر فرهنگی، با ایران دارای مشترکات زیادی است. همچنین طراز دانشگاه‌های این‌کشور در سطح بالایی قرارداشته و جزء برترین دانشگاه‌های خاورمیانه محسوب می‌شوند و از نظر اعتبار مدرک نیز، در تمام دنیا، جزء مدارک قابل قبول و معتبر شناخته می‌شود. معمولا برای تحصیل در ترکیه همانند هر کشور دیگری، داشتن شرایط مورد نیاز برای هر دانشگاه، الزامی می‌باشد.

البته در ترکیه برای مقاطع مختلف، شرایط متفاوتی وجود دارد. مثلا شرایط پذیرش دانشجو در مقطع لیسانس با مقاطع ارشد و دکترا، دارای تفاوت می‌باشند و افرادی‌که قصد تحصیل در هریک از این‌مقاطع را دارند، می‌بایست کلیه معیارهای لازم و شرایط ورود به دانشگاه مورد نظر را برای اخذ پذیرش داشته‌باشند. به‌طورکلی، تدریس بیشتر رشته‌ها در ترکیه به زبان‌های ترکی و انگلیسی بوده و بهتر است پیش‌از انتخاب دانشگاه مورد نظر و یا رشته تحصیلی خود، وضعیت زبان آن رشته یا دانشگاه را مورد بررسی قرار بدهید.

شرایط تحصیل در ترکیه برای دوره لیسانس

تمام دانشگاه‌ها، برای پروسه جذب دانشجو دارای قوانین و شرایط ویژه‌ای هستند که معمولا شرط اصلی و مهم برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، داشتن حداقل مدرک‌تحصیلی دیپلم و قبولی در امتحانی است که همه دانشگاه‌ها به‌عنوان آزمون ورودی، اخذ می‌کنند. البته اگر در این‌آزمون، رتبه بالایی را کسب‌کرده و یا درصورتی‌که معدل شما در دوره متوسطه نیز خوب باشد، امتیازاتی را برای شما به‌همراه دارد و می‌توانید در دانشگاه و رشته دلخواه خود، براحتی تحصیل کنید. برای پذیرش دانشگاه‌های ترکیه، شرکت و قبولی در آزمونی به نام YOS، الزامی می‌باشد.

درواقع دانشگاه‌های ترکیه درهنگام بررسی درخواست تحصیل متقاضی، نمره اخذشده در YOS را نیز، مورد ارزیابی قرارداده و درصورت کسب حد نصاب لازم، زمانی‌را برای مصاحبه تحصیلی تعیین می‌کنند که پس‌از تائید صلاحیت دانشجو در این‌مصاحبه، فرایند پذیرش، صورت می‌گیرد. معمولا برخی از دانشگاه‌های ترکیه برای پذیرش دانشجو در مقطع لیسانس، علاوه‌بر شرکت در آزمون و کسب مدرک قبولی، شرایط دیگری مانند داشتن مدرک زبان آیلتس، تافل و TÖMER را  در فهرست الزامات یک دانشجوی بین‌المللی قرار خواهند داد.

شرایط تحصیل در ترکیه برای دوره های  ارشد و دکتری

برای پذیریش در دانشگاه‌های ترکیه در مقاطع ارشد و دکتری، مراحل سخت‌تری در پیش دارید. معمولا برای پذیرفته‌شدن در این‌مقاطع، دانشجو مدارک و رزومه تحصیلی خود را به دانشگاه فرستاده و منتظر دریافت پاسخ از جانب دانشگاه خواهدبود. دانشگاه در مورد پذیرش دانشجو در مقاطع بالاتر از لیسانس، به‌صورت تام‌الختیار عمل می‌کند و شرایط آنها برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، تنها داشتن مدارک لیسانس و فوق لیسانس نخواهدبود.

مثلا در کنار داشتن مدرک تحصیلی، دیپلم زبان ترکی TÖMER نیز به‌همراه آیلتس، ضروری است. اگر می‌خواهید بدانید در چه‌صورتی شانس ورود به‌این مقاطع برای شما بیشتر می‌شود، باید بدانید نمره‌های بالای شما در آزمون‌های زبان آیلتس و تومر، بسیار تاثیرگذار هستند. همچنین نمرات بالای مدارک لیسانس و فوق لیسانس و رزومه عالی نیز به شما برای پذیرش در دانشگاه مورد نظرتان، کمک زیادی می‌کند.

شرایط تحصیلات رایگان در ترکیه

یکی از مزایای تحصیل در ترکیه، استفاده از بورسیه و کمک‌هزینه‌های تحصیلی است که برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که شرط استفاده از این‌امکانات، سابقه تحصیلی درخشان و نمرات بالا است. درواقع اگر معدل شما در مقاطع لیسانس و ارشد، بالا باشد، به‌راحتی می‌توانید از شرایط تحصیل رایگان در ترکیه بهره‌ بگیرید.

وجود رزومه قوی مانند مقاله‌هایی با محتوای علمی بالا و تالیف کتب و یا ثبت اختراع از مواردی است که برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی و فاند، کاملا موثر می‌باشند. نمرات بالای مدارک زبان آیلتس و تافل نیز یکی دیگر از شرایطی است که به‌شما برای تحصیل در ترکیه و بهره‌مندی از امکانات و کمک‌هزینه‌های تحصیلی، یک‌امتیاز محسوب می‌شود.

رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه، محل تدریس رشته‌های متنوع و فراوانی است که ازجمله محبوب‌ترین و پرطرفدارترین آنها، مهندسی، مهمانداری‌ و گردشگری، مدیریت، بانکداری و امور مالی، فناوری اطلاعات و تجارت بین‌الملل و همچنین رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است که همگب در مقطع لیسانس می‌باشند. اما در دوره‌های ارشد نیز رشته‌هایی مانند کسب‌وکار و مدیریت، مهندسی، تجزیه‌و‌تحلیل کسب‌وکار، کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و محاسبات، مدیریت بین‌المللی، مهندسی برق و الکترونیک، روابط بین‌الملل، حقوق، معماری و طراحی داخلی به‌عنوان رشته‌های مطرح و پر تقاضا شناخته می‌شوند.

هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه

همانند سایر قرابت‌هایی که کشور ترکیه با ایران دارد، هزینه‌های زندگی و ارزش دلار نیز در این‌کشور تا حدودی مشابه ایران می‌باشد. اما از نظر اقتصادی، در سال‌های اخیر، ترکیه با رشدو‌شکوفایی زیادی مواجه‌بوده و جزء کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود. عمومأ اختلاف هزینه زندگی در ایران و ترکیه ۱۵ درصد است و این مقدار، از هزینه زندگی در ایران بیشتر می‌باشد. البته در برخی موارد مانند هزینه‌های پوشاک، ترکیه قیمت‌های کمتری دارد. اما اگر بخواهیم میانگین هزینه‌های زندگی یک‌ دانشجو را در ماه برآورد کنیم، چیزی نزدیک به ۵۰۰ تا ۶۵۰ دلار برای هر فرد است.

هزینه‌های اقامت و خوابگاه در کشور ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه سابقأ، عهده‌دار برخی امکانات مانند خوابگاه‌های دانشجویی برای افرادی‌که از کشورهای دیگر به ترکیه مهاجرت می‌کردند، نبود. اما اخیرأ و در چندین سال گذشته، اکثر دانشگاه‌های دولتی در این‌کشور، برای دانشجویان بین‌المللی خود، خوابگاه‌هایی را در نظر گرفته‌اند که با پرداخت هزینه‌ای بین ۳۰ تا ۳۰۰ دلار می‌توانند از امکان اقامت در خوابگاه‌های ترکیه بهره‌مند گردند. اما با این‌حال، این‌مقدار هزینه در مقایسه با کشورهای اروپایی مبلغ بسیار ناچیزی است.

شهریه در دانشگاه‌های ترکیه

همانطورکه در این مطلب مجله رهیاب ترکیه گفتیم، دانشجویانی‌که دارای رزومه قوی و نمرات بالایی هستند، می‌توانند از امکانات بورسیه و وام‌های تحصیلی، استفاده‌کنند. اما درغیر این‌شرایط ملزم به پرداخت شهریه تعیین‌شده می‌باشند. متوسط هزینه سالانه شهریه در ترکیه، بین ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار می‌باشaد که این‌مبلغ بسته‌به رشته و مقطع تحصیلی دانشجو، متغیر خواهدبود.

امتیاز شما به این مطلب:

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 18 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن