اقامت کوتاه مدت ترکیه

اقامت دانشجویی ترکیه

اقامت دانشجویی ترکیه

اقامت دانشجویی ترکیه طبق مواد شماره 38 تا 41 از قانون 6458 در مورد حمایت از اتباع خارجی و حمایت بین المللی مجوز اقامت تحصیلی تنظیم شده است . علاوه بر این مجچوز اقامت تحصیلی طبق قانون حمایت بین المللی از دانشجویان طبق مواد 35 تا 39 از این قانون تنظیم شده است .

متن سربرگ خود را وارد افرادی که برای آنها مجوز اقامت تحصیلی صادر میشود چه کسانی هستند ؟

 • اتباع خارجی که مجوزاقامت خانوادگی نداشته باشند و باید در دوره راهنمایی و متوسط تحصیل بکنند (کسانی که مچوز اقامت خانوادگی داشته باشند و در دوره ابتدایی و راهنمایی و متوسطه درخواست تحصیل بکنند تا 18 سالگی میتوانند فقط با مجوز اقامت خانوادگی در خاک ترکیه اقامت داشته باشند ) .اما کسانی که 18 سال آنها رد شده باشد و در رده تحصیلی راهنمایی و دبیرستان باشند باید اقامت بگیرند .
 • اگر در کشور ترکیه یکی از مدارک فوق دیپلم ، لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا ، پزشکی ، دندانپزشکی ، را در یک موسسه آموزش عالی گذرانده باشند میتوانند مجوز اقامت بگیرند .
 • کسانی که اقامت دانشجویی را داشته باشند فقط به همسر و فرزندان شخص مجوز اقامت صادر میشود و بقیه نزدیکان شخص باید اقامت بگیرند و هیچ حقی برای سایر اقوام داده نمیشود .

مجوز اقامت تحصیلی چند ساله صادر میشود ؟

 • اگر مدت تحصیلی کمتر از یکسال باشد مجوز اقامت نمیتواند بیشتر از دوره آموزشی برایشان صادر شود.
 • به اتباع خارجی که به واسطه سازمان و نهادهای دولتی به ترکیه آمده و آموزش خواهند دید، در طول مدت آموزش، اجازه اقامت داده خواهد شد.
 • افراد خارجی که در ترکیه مشغول به تحصیل هستند (ابتدایی ، متوسطه ) و تمامی هزینه های آنها از طرف شخص حقیقی و یا حقوقی تامین میشود و رضایت نامه قانونی از والدین آنها وجود داشته باشد میتوانند مجوز اقامت خود را به مدت یکسال بگیرند .

شرایط گرفتن مجوز اقامت تحصیلی چیست ؟

برای گرفتن مجوز اقامت تحصیلی اتباع خارجی باید طبق ماده 35 از قانون حمایت بین المللی قوانین را رعایت بکنند .

 • با ارائه اسناد و مدارکی دلیل ماندن خود را ابراز بکنند (طبق ماده 38 از قانون حمایت از اتباع خارجی )
 • مشمول ماده 7 قانون مذکور نبودن،
 • اطلاعات آدرس محلی که در آن سکونت دارند را ارائه دهند .

در مجوز اقامت تحصیلی بیمه درمانی به چه صورت خواهد بود؟

طبق قوانین و مقررات بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت عمومی دانشجویان طی سه ما اول از اولین تاریخ ثبت نام خود باید بیمه عمومی خود را درخواست بکنند و نیازی به داشتن بیمه سلامت نیست .اما اگر کسانی در این سه ما درخواست نداده باشند باید آنها تقاضای بیمه خصوصی بکنند .

امور مربوط به تغییر دانشگاه، دانشکده و یا رشته دانشجویان آموزش عالی چگونه است؟

اگر در همان موسسه و یا دانشگاه ،دانشجو بخش خود را تغییر دهد و ارتباط خود را با دانشکده قطع نکند یعنی در همان دانشکده و شهر و استان باشد و زمان تغییر نیز اطلاع رسانی شود مجوز اقامت فعلی دانشجو معتبر خواهد بود .اگر مجوز اقامت کوتاهتر از زمان تحصیل دانشجو باشد دوره تحصیل تا تاریخ پایان تحصیلات دانشجو تمدید خواهد شد .

در صورتیکه دانشجو تحصیل خود را در شهر دیگری ادامه بدهد و انتقالی بگیرد باید مجوز فعلی شخص توسط استانداری استان باطل شود و مجوز جدیدی در دوره آموزشی در شهر جدید نسبت به زمان تحصیلی دانشجو صادر شود .

حق اشتغال دانشجویان

در ترکیه دانشجویان در رده کاردانی رسمی ، کارشناسی  ، کارشناسی ارشد و دانشجویان دکترا با داشتن اجازه کار میتوانند کار بکنند .اما دانشجویانی که کاردانی ، کارشناسی  هستند از سال دوم میتوانند مجوز کار بگیرند و برنامه های کاری خود را به وزارت کار و تامین اجتماعی ارسال کنند .

سوالاتی درباره اقامت تحصیلی ترکیه

 • عدم تحقق و یا از بین رفتن دلایلی که با آن مجوز اقامت تحصیلی برای شخص صادر شده است .
 • اگر دلیلی پیدا شود که شخص نمیتواند تحصیل خود را ادامه دهد .
 • اگر دلیلی پیدا شود که شخص از اقامت تحصیلی خود برای کارهای دیگری استفاده میکند .
 • اگر دانشجو را از کشور ترکیه اخراج و برگه عدم ورود به خاک ترکیه را برایش صادر کرده باشند.

برای این اشخاص اقامت کوتاه مدت صادر نمیشود و اگر صادر شود ابطال میشود و برای کسانی که اقامت دارند تمدیدی صورت نمی گیرد.

میزان مفید بودن مطلب

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
برچسب ها
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن