اقامت کوتاه مدت ترکیه

اقامت کوتاه مدت ترکیه

اقامت کوتاه مدت ترکیه

اقامت کوتاه مدت ترکیه طبق قانون 31 و 33 حقوق اتباع بیگانه و حمایت بین المللی با شماره 6458 صادر شده است که در این قانون طبق ماده های 28 و 29 آیین نامه اجرایی قوانین اتباع بیگانه و حمایت های بین اللملی اجازه اقامت کوتاه مدت صادر میشود .

برای چه کسانی اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه صادر میشود ؟

کسانی که برای تحقیقات علمی به ترکیه میآیند ؛

اتباع خارجی که به منظور تحقیقات علمی وارد کشور ترکیه شده اند و درخواست اقامت کوتاه مدت دارند باید حتما مجوز داشته باشند که این مجوز را باید ازموسسات و سازمان های مربوطه (وزارت فرهنگ و گردشگری ، وزارت نیرو ، دانشگاهها و غیره ) برای تحقیقات علمی خود دریافت کند .اگر این مجوز برایشان صادر نشد باید اظهارنامه ای در رابطه با موضوع تحقیق خود ارائه دهند .کسانی که با این موضوع و بدون مجوز وارد کشور میشوند باید ویزا را از سفارت کشور خود دریافت کنند که نوع ویزای آنها تحقیقات علمی باید باشد .

اتباع خارجی که در ترکیه اموال غیر منقول دارند ؛

اتباع بیگانه ای که درخواست اقامت کوتاه مدت ترکیه را دارند و دارای ملک غیر منقول در ترکیه هستند باید حتما از این ملک برای اقامتگاه خود و خانواده استفاده کنند .علاوه بر این اعضای خانواده ای که سهم در این اموال دارند نیز میتوانند تقاضای اقامت کوتاه مدت را از دولت ترکیه بکنند .فرزندان زیر 18 سال شخص و همسر صاحب ملک نیز میتواند تقاضای اقامت کوتاه مدت در ترکیه را بکند .

اتباع خارجی که قصد دارند ارتباطات تجاری در ترکیه داشته باشند ؛

اتباع خارجی که قصد دارند در ترکیه کار تجاری را شروع بکنند و این ارتباط بیشتر از سه ماه باشد میتوانند تقاضای اقامت کوتاه مدت ترکیه را بکنند .دراینصورت باید از شخص و یا شرکت تقاضای دعوت نامه یا اسناد مشابهی که نشاندهنده ارتباط کاری باشد را درخواست کنند و به دولت ارائه دهند

کسانی که برای آموزش ضمن خدمت وارد کشور ترکیه میشوند ؛

اتباع خارجی که در برنامه های آموزشی و ضمن خدمت در ترکیه شرکت میکنند و تقاضای اقامت کوتاه مدت ترکیه را دارند باید مجوزهای لازم را بر اساس دلیل آموزش ، زمان آموزش ، مکان آموزش را از سازمانهای مربوطه و یا موسسات وابسته در طول برنامه آموزشی داشته باشند و بر ایشان صادر شود .

اقامت به منظور اهداف آموزشی طبق توافق نامه با دولت ترکیه

اتباع خارجی که با دولت ترکیه طبق توافق نامه ای که بین همدیگر دارند به منظور اهداف آموزشی و مشابه این اهداف در چهارچوب برنامه های تبادل دانشجویی وارد کشور شوند برای داشتن اقامت کوتاه مودت ترکیه باید برگه هایی مبنی بر درخواست خود را بهمراه اطلاعات و مدارک خود ارائه دهند .اجازه اقامت نمیتواند بیشتر از مدت زمان آموزش آنها باشد .دانشجویان باید در محدوده برنامه های تبادل دانشجویی (اراسموس ، مولانا ، فارابی و غیره ) اگر کمتر از سه ماه در ترکیه اقامت دارند احتیاجی به بیمه درمانی ندارند ولی اگر مدت اقامت آنها بیشتر از سه ماه باشد باید بیمه درمانی خصوصی داشته باشند .

اتباع خارجی که با هدف توریستی وارد کشور ترکیه شده اند ؛

اتباع خارجی که با هدف گردشگری وارد خاک ترکیه میشوند باید برگه هایی مبنی بر هدف خود از برنامه سفر خود به ترکیه و مکان و مدت زمانی که در ترکیه قصد اقامت دارد و تا چه مدت قصد ماندن در ترکیه را دارد ارائه دهد .در صورت لزوم برگه های گفته شده از شخص درخواست میشود .

اتباع خارجی که بیماری سلامت جسمی او را تهدید میکند و برای درمان وارد خاک ترکیه شده است ؛

اتباع خارجی که با این دلیل وارد کشور ترکیه شده اند میتوانند در بیمارستانهای دولتی و خصوصی پذیرش بگیرند و کسانی که تمامی مخارج درمانی خود را پرداخت کرده اند بیمه درمانی از آنها خواسته نمی شود .مدت زمان اقامت آنها طبق مدت دوره درمانی برای شخص صادر میشود . اتباع خارجی که در طول درمان و معالجه از نظر مسکن و غذا و هزینه های بهداشتی زیر نظر موسسات و سازمانهای دولتی هستند بیمه درمانی معتبر خواسته نمی شود .

درصورت لزوم اطلاعات و اسنادی مربوط به درمان شخص خارجی از موسسات و یا بیمارستانهایی که شخص در آن تحت نظر است درخواست میشود .

طبق توافقنامه ای که برای کسانی که برای درمان وارد کشور میشود همراه این بیماران (اگر شخص مشکلی نداشته باشد )طبق قانون و مقررات میتواند اقدام به اقامت کوتاه مدت ترکیه را بکند .طبق ماده 14 از قانون 3359 قانون اساسی خدمات پزشکی اتباع خارجی که برای درمان برای کشور ما میآیند بیش از دو نفر نمیتوانند بعنوان همراه معرفی کنند که احتیاجی به بیمه درمانی نیست .

اتباع خارجی که به تقاضا و یا تصمیم مقامات قضایی و اداری باید در ترکیه اقامت داشته باشند ؛

مدت زمان اقامت این اشخاص باید نسبت به مدت زمان مشخص شده برای آنها درخواست و تنظیم شود .

کسانی که شرایط اقامت خانوادگی را از دست داده اند و میخواهند اقامت کوناه مدت بگیرند ؛

کسانی که 18 سال آنها تمام شده و حداقل سه سال گذشته را با اقامت خانوادگی در ترکیه سکونت داشته اند ، کسانی که با یک شهروند ترک ازدواج کرده اند و با اقامت خانوادگی اقامت داستند ولی بعد از 3 سال طلاق گرفته اند (کسانی که از طریق دادگاه برگه ای مبنی بر خشونت داشته باشند سه سال برای اقامت نیاز نیست )،کسانی که حامی آنها فوت شده باشد و تا این مدت با اقامت خانوادگی اقامت داشته میتوانند اقدام به گرفتن اقامت کوتاه مدت بکنند .

اتباع خارجی که برای یادگیری زبان ترکی در دوره های آموزشی شرکت میکنند ؛

اتباع خارجی که به منظور یادگیری زبان ترکی در موسسات مجاز که زیر نظر وزرات آموزش و پرورش کار میکنند درخواست اقامت کوتاه مدت میکنند که به این افراد دوبار اقامت داده میشود .اگر مدت دوره آموزشی کمتر از یکسال باشد مدت اقامت نمیتواند بیشتر از مدت دوره باشد .موسساتی که شما در آنها شروع به یادگیری زبان میکنید باید برگه ای مبنی بر شروع و پایان دوره از طرف مدیر موسسه با مهر وزارت آموزش و پرورش داشته باشید .

از طریق نهادهای دولتی و آموزشی در ترکیه برای آموزش و یا تحقیق و پژوهش و یا بالابردن سطح علمی خود وارد خاک ترکیه میشوند ؛

مدت اقامت این اشخاص نمیتواند بیشتر از یکسال باشد .اگر فرصت های مالی این اشخاص مثل مسکن و هزینه های فرد از طرف موسسات دولتی مربوطه تحت پوشش قرار بگیرد از این اشخاص بیمه درمانی خواسته نمیشود و فقط اطلاعات و اسنادی از موسسات مربوطه درخواست میشود .

اتباع خارجی که ظرف شش ماه از فارق التحصیلی آنها در ترکیه تمام شده باشد واقدام به درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت کرده باشند ؛

اتباع خارجی که به این منظور درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت در ترکیه را داشته باشند از زمانی که فارق التحصیل شدند ظرف شش ماه میتوانند درخواست اقامت خود را به اداره مهاجرت بدهند و یک اقامت یکسال دریافت بکنند .

اتباع خارجی که قصد سرمایه گذاری دارند؛

اتباع خارجی که در ترکیه مشغول به کار نیستند اما مقدار قابل مشخصی از سرمایه خود را میخواهند وارد بازار سرمایه گذاری در ترکیه بکنند بهمراه همسر، و فرزندان زیر 18 سال و یا فرزندی که وابسته به یک شریک خارجی باشد .برای این اتباع اجازه اقامت حداکثر 5 ساله صادر میشود ؛
با توجه به اصلاحیه ایجاد شده در قانون بین المللی کار شماره 6735 و قانون شماره 6458 برای تشویق اتباع بیگانه واجد شرایط سرمایه گذاری در اقتصاد کشور ترکیه و تسهیل دادن به مراحل این اقامت صادر میشود .

برای اتباع خارجی که تابعیت قبرس شمالی را دارند ؛

اگر این اتباع متقاضی دریافت اقامت کوتاه مدت ترکیه باشند حداکثر 5 سال برایشان صادر خواهد شد .

سوالاتی درباره اقامت کوتام مدت در خاک ترکیه :

اقامت کوتاه مدت را چندساله صادر میکنند ؟

اجازه اقامت در خاک ترکیه بجز شماره های 13 و 14 حداکثر دو سال صادر میشود .

شرایط مجوز اقامت کوتاه مدت در خاک ترکیه چیست ؟

برای صدور مجوز اقامت کوتاه مدت در خاک ترکیه باید اتباع خارجی تمامی شرایط گفته شده در ماده 32 را رعایت بکنند.

  • دلایل اقامت خود را با اسناد و اطلاعات برای اداره مهاجرت ارسال کند
  • در محدوده ماده 7 از این قانون وارد نشوند .
  • شرایط مناسب برای مسکن با معیارهای بهداشتی و ایمنی و بطور کلی مسکن مناسب را داشته باشد .
  • در صورت درخواست اداره مهاجرت ، گواهی معتبر که نشان دهنده سابقه کیفری شما از طرف مقامات صلاحدید کشور شما باشد .
  • اطلاعات کامل آدرس محل سکونت شما در خاک ترکیه
دلایل رد اقامت کوتاه مدت ، لغو یا عدم تمدید چیست ؟
  • اگر بر خلاف ادعاها و گفته ها خود عمل کند و یا یکی از گفته های خود را عمل نکند .
  • مجوز اقامت کوتاه مدتی را که دریافت کردید برای اهداف دیگری مورد استفاده قرار بدهید .
  • اگر دیپورت قانونی و ممنوعیت ورود برای شخص صادر شده باشد .
  • نقض مدت اقامت در خارج از خاک ترکیه

به کسانی که دارای این شرایط باشند مجوز اقامت کوتاه مدت صادر نمیشود و اگر صادر شده باشد ابطال میشود و اگر کسی مدت زمان اقامتش تمام شده باشد دوباره تمدید نمیشوند .

امتیاز شما به این مطلب:

میزان مفید بودن مطلب

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
برچسب ها
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 8 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن