مدارس ترکیه

ثبت نام در مدارس ترکیه

ثبت نام در مدارس ترکیه

ثبت نام در مدارس ترکیه امر بسیار مهمی است زیرا دلیل اصلی مهاجرت برای تمام کسانی که با این امر ادامه زندگی میدهند صد درصد ساختن آینده ای روشن برای خود و خانواده ی خود میباشد که با چالشهایی نیز همراه است بخصوص اگر همراه خانواده برای اینکار اقدام کرده باشیدکه رفاه خانواده نیز جز الویتها قرار میگیرد .

برای اینکار احتیاج به اطلاعاتی دارید که به شما کمک کند تا در کشور مورد دلخواه خود راههای زندگی برایتان به سهولت باز بشود که یکی از این الویتها  مسکن سپس اقامت یکی دیگه از این الویتها برای کسانی که فرزند مدرسه ای دارند آشنا شدن با سیستم آموزشی و تحصیلی و مراحل ثبت نام فرزندشان است که تیم ترکیه رهیاب برایتان این راه را هموار میکند .

موضوع دیگر اینست که خانواده ها دوست دارند فرزندشان در مدارس ترکی ادامه تحصیل بدهند یا ایرانی ؟یا اگر قصد دارید فرزندتان در مدارس بین المللی ادامه تحصیل دهد باید حتما آشنا به زبان انگلیسی نیز باشد ولی اگر قصد دارید به مدت طولانی در ترکیه باشید مدارس ترک یا انگلیسی زبان را به شما توصیه میکنیم چون کودکان بهتر است با سیستم آموزشی ترکیه تحصیل کنند تا با روشهای آموزش و مطالعه ی این کشور برای آمادگی برای کنکورهای ترکیه نیز آشنا بشوند .

هر کشور برای خود سیستم آموزشی ه منحصر بفردی دارد ولی شباهت زیادی با سیستم های آموزشی مابقی کشورها نیز وجود دارد هر سیستمی الویتهایی دارد که برای توسعه کشور خود توجه ویژه ای به آن میکند در ترکیه نیز توجه بسزایی به آموزش و پرورش داده میشود ۲۲ درصد از کل بودجه ملی این کشور با آموزش اختصاص داده میشود.

ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه ( تحصیلات ابتدایی) برای تمامی افراد اجباری و رایگان است وازیک سیستم یکپارچه مشخصی تبعیت میکند  بیش از۸۰ درصد از مردم ترکیه با سواد می باشند و به تازگی نیز تحصیلات در این کشور اجباری شده است برای رونق جامعه و ساخت کشوری رو به رشد در اهداف کشور ترکیه میباشد. نظام آموزشی در ترکیه شباهت زیادی با نظام آموزشی در ایران دارد  تقریبا مثل مدارس نمونه ی ایران که هر متقاضی باید مدرسه نزدیک به آدرس محل سکونت خود مراجعه نماید.و همراه خود نفوس خود را نیز داشته باشد و کمکی نه اجباری بلکه اختیاری به مدرسه انجام بدهد .

(برگه نفوس :برگه ثبت آدرس شهرداری منطقه )

مدارس ترکیه در سالهای اخیر توجه والدین ایرانی ه زیادی رو به خودشون جلب کردند بخصوص در مقطع دبیرستان که علایق فرزندشان به یه گرایش خاصی در رشته ی مورد نظرشان معطوف میشود تا بعدش وارد بازار کار بشوند . درصدی از والدین ترجیح میدهند از همان ابتدا فرزندشان وارد مدارس بین المللی که امکان ثبت نام در ایران برایشان وجود ندارد بشوند و چون اطلاعات کافی در این مورد ندارند ما برایشان راه را هموار میکنیم .

 • آشنایی با سیستم آموزشی رسمی ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه منطبق بر سیستم آموزشی داخل ایران است روزهای حضور در مدرسه دوشنبه تا جمعه میباشد و ساعات تدریس دقیقا همانند ایران است وفقط نسبت به مقطع تحصیلی تغییر میکند مثل ایران دارای کلاسهای فوق العاده هستند. بسیاری از کلاسها مختلط هستند بشرطی کلاسها را جدا میکنند که از هر دو جنس به حد نصاب برسد در اینصورت جداگانه برگزار میشود.

شروع سال تحصیلی در ترکیه از اواسط شهریور شروع میشود تا آخر دی ماه ترم اول طول میکشد و شروع ترم دوم از اواسط بهمن تا خرداد ماه طول میکشد.از اواسط خرداد ماه نیز تعطیلات تابستانی بچه ها طول میکشد . ثبت نام از اواسط تیر ماه شروع میشود بجز بعضی مدارس که برای خودشان تاریخ مشخصی دارند تقریبا همه مدارس از این تاریخ پیروی میکنند .

تعطیلات مدارس

دانش آموزان بعد از خرداد ماه وارد تعطیلات تابستانی خود می شوند که مدت آن ۳ ماه است و همچنین دو هفته تعطیلات زمستانی در دی ماه دارند. در تعطیلات عمومی نیز تمامی مدارس دولتی تعطیل می باشند که البته مدارس خصوصی می توانند تعطیل نیستند . تعطیلات عمومی کشور ترکیه به شرح زیر است ::

 • تعطیلات عید (Kurban Bayramı )
 • حاکمیت ملی و روز کودک Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı
 • مراسم افتتاحیه آتاتورک، جوانان و ورزش Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • تعطیلات ماه رمضان (Ramazan Bayramı)

مدارس ترکیه دارای مقاطع سه گانه هستند :

 • مقطع ابتدایی ( ایلک اوکول )
 • مقطع متوسطه (اورتا اوکول)
 • مقطع دبیرستان (لیسه)

سن آموزشی در ترکیه از ۶ سالگی شروع میشود ثبت نام کودکان در مقطع ابتدایی و همچنین متوسطه اجباری می باشد و در صورتی که والدین آنها  از حضور کودک در مدارس ممانعت نمایند باعث  پیگیری قانونی والدین کودک می گردد.

مقطع پیش دبستانی

بغیر از مقاطع تحصیلی در ترکیه مقطع پیش دبستانی و یا مهد کودک وجود دارد که برعکس  ایران دوره پیش دبستانی الزامی نیست. کودکان می توانند از قبل از سن ۷ سالگی به مهد کودک و یا پیش دبستانی بروند. پیش دبستانی ها اغلب خصوصی و غیر رایگان هستند  و فقط در شهر های بزرگ نظیر استانبول و آنکارا طرفدار دارند.

مقطع ابتدایی

(Ilk Oğertim)

سن شروع به تحصیل اجباری در ترکیه ۷سالگی میباشد برخی از کودکان از سن ۶ سالگی آغاز به تحصیل دارند که بستگی به ضریب هوشی و مهارت آنها دارد. گذراندن دوره ابتدایی اجباری است .

دوره تحصیلی در مقطع ابتدایی ۸ سال می باشد که ۴ سال ابتدایی و ۴ سال راهنمایی بحساب می آید .

اگر دانش آموزی نتواند مقطع تحصیلی خود را با موفقیت به پایان برساند باید یک سال دیگر در همان مقطع تحصیل کند.بدلیل کمبود مدارس در ترکیه این مدرس در دو شیفت برگزار میشود و البته بتازگی تعداد مدارس را افزایش دادند.

دبیرستان

(Lise)

بعد از مقطع ابتدایی که دانش آموزان مهارت ها و آموزش های لازم را با موفقیت گذرانند می توانند وارد دوره دبیرستان شوند. دانش آموزان برای ورود به دبیرستانهای  نمونه و ممتازمی توانند  در آزمون  شرکت نمایند. که  شامل مدارس عمومی یا آنادولو، فن بیلمیلر و مدارس مذهبی یا امام هاتیب میشود.در دبیرستان های عمومی یا آنادولو دانش آموزان را برای گذراندن مقاطع تحصیلی دانشگاهی و عالی آماده می کنند. این مدارس هم به صورت خصوصی و هم بصورت  دولتی در سراسر ترکیه وجود دارند.دبیرستان های فن بیلمیلر هم به دانش آموزان خود حرفه ای خاص مانند پزشکی، مهندسی و … را آموزش می دهند.

مدرسه مذهبی مثل امام هاتیب که از نامش پیداست نوعی مدرسه  به سبک دینی است  و تحصیل برای دانش آموزان در آن آزاد می باشد. تمامی مدارس در ترکیه بجز این نوع مدارس مختلط هستند.دبیرستانهای دیگری نیز هستند که پایه ی آموزش آنها بر پایه زبانهای خاص مثل :فرانسوی و آلمانی و… و همچنین بعضی مدارس بصورت شبانه برای نوجوانان کار نیز وجود دارد فارق التحصیلان دبیرستانها میتوانند بعد از بپایان رسیدن این مقطع با گذراندن آزمون ورودی وارد دانشگاه بشوند .

مدارس حرفه ای (Meslek Liseleri)

بعضی از این دبیرستانها ممکن است برای تکمیل ظرفیت خود ، یک سال شما را در لیست قرار بدهند.بعد از  فارغ‌التحصیلی می‌توانند به طور خودکار در مؤسسات تحصیلی خود به مکاتب عالی تربیتی (Meslek Yüksek Okullari) 2 ساله کالج‌های حرفه‌ای بروند. در صورت موفقیت در امتحان ورود به دانشگاه، آن‌ها می‌توانند به دانشگاه  ۴ ساله در رشته‌های مربوطه خود بروند.

دبیرستانهای فنی     (Fen Liseleri)

این مدرسه ها برای کسانی است که در رشته فنی مهارت دارند این مدارس بسیار رقابتی بوده و برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های فنی را دارند میباشد .  همچنین دبیرستان‌های علوم آنادولودر آن دوره آموزش ریاضی و علوم بعضی وقتها زبان انگلیسی است.

 • آشنایی با سیستم آموزشی غیر رسمی ترکیه

این نوع آموزش مختص افرادی است که تحصیلات ناقض دارند یا سواد کافی برای خواندن و یا نوشتن ندارند که تقریبا در رده سنی ۱۶ تا ۳۰ میباشند .که برای ادامه تحصیل به این مراکز مراجعه میکنند .

مدارس ترکیه به چند دسته تقسیم می شوند؟

 • مدارس دولتی
 • مدارس خصوصی
 • مدارس بین المللی

در تمامی مدارس ترکیه بجز امام هاتیپ دانش آموزان بصورت مختلط تحصیل میکنند .

برای ثبت نام در مدارس دولتی در ترکیه باید چیکار کنیم ؟

برای ثبت نام فرزند شما در یکی از مدارس دولتی در ترکیه ابتدا شما باید بهمراه کملیک خود و فرزندتان و همین طور کپی برگه نفوس که از شهرداری منطقه خود گرفتید به نزدیکترین مدرسه منطقه خود بروید و تقاضای ثبت نام بکنید که به راحتی فرزندتان را ثبت نام خواهند کرد و یک مبلغ ناچیزی را نیز از شما درخواست میکنند که کاملا اختیاری بوده و هیچ اجباری در این وجود ندارد .اما از سالهای بعد فرزند شما فقط با حضورشمادر مدرسه پروسه ثبت نام بصورت خودکارازطرف مدرسه صورت میگیرد .

کتابهای درسی بصورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار میگیرد و فقط کتابهای کمک درسی باید توسط والدین تهیه شود .مدارس دولتی ترکیه از امکانات آموزشی بالایی برخوردارند و بسیاری از مدارس سیستم آموزشی هوشمندی دارند تقریبا شبیه به مدارس ایران  دارای نظام آموزشی مشخص و قابل تعریفی هستند .

ثبت نام در این مدارس برای شهروندان ترک و اتباع خارجی که اقامت ترکیه را دارند رایگان است .

ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه

مدارس خصوصی در ترکیه شبیه مدارس غیرانتفاعی در ایران میباشد و شرایط ثبت نام در این مدارس که دارای امکانات آموزشی بهتری نسبت به مدارس دولتی دارند متفاوت است .حتی ساعات حضور دانش آموز نیز کاملا فرق دارد بسیاری از این مدارس مسلط به سه زبان و یا بیشتر هستند در زمینه هنری و ورزشی و موسیقی فعالیتهای مخصوص خودشان را دارند که جز جداناپذیر این مدارس هستند بسیاری از این مدارس از امکاناتی مثل استخر شنا ،سالن موسیقی، سالن نمایش ، آزمایشگاه ، سلف غذا و… کلاسهای فوق برنامه علمی و هنری و همچنین برگزاری اردوهای دانش اموزی  وجود دارد.در تمامی مقاطع تحصیلی میشود در این مدارس ثبت نام کرد که تمامی این مدارس دارای نمایندگی هایی در تمامی نقاط شهر نسبت به نزدیکی به محل سکونت شما هستند و از سرویس هایی برای سهولت به دسترسی برخوردارند.هزینه های ثبت نام سالیانه ۱۵۰۰۰ لیر تا ۲۵۰۰۰ لیر بسته به نوع مدرسه و خدمات تغییر میکند .در مدارس خصوصی تُرک ، زبان تدریس و کتابها زبان تُرکی بوده و زبانهای خارجی دیگر به صورت تقویتی و بدون گرفتن هیچ گونه هزینه اضافی به صورت درسهای فوق العاده به دانش آموزان ارائه می شود.

مدارس بین المللی در کشور ترکیه

بسیاری از مدارس بین الملی در ترکیه شعبه ای از مدارس بین المللی خود دارند. که در اکثر مواقع سیستم آموزشی این مدارس بر اساس سیستم آموزشی مدارس آمریکایی واروپایی تنظیم شده است و شرایط ثبت نام این مدارس نیز به مانند مدارس آمریکا و اروپا می باشد.زبان تدریس مدارس بین الملل معمولا انگلیسی، آلمانی و یا فرانسه بوده و زبان ترکی در کنار این زبان ها به صورت درس های فوق برنامه ارایه می گردد. البته لازم به ذکر است که مدارس بین الملل زیر نظر سفارت و یا آموزش و پرورش کشورمربوطه میابشد.

تفاوت مدارس بین المللی  با باقی مدارس کشور ترکیه در برنامه درسی آن ها است .دروس این مدارس منطبق با برنامه های آمریکا ،انگلستان یا بعضی کشورهایی اروپایی به زبان انگلیسی تدریس میشود و زبان فرانسوی و آلمانی به عنوان زبان اول آموزشی انتخاب شده در کنار این زبانها زبان ترکی بعنوان درس فوق العاده برای ارتباط بیشتر دانش آموزان در نظر گرفته میشود .که این کار سبب انتقال دانش آموزان از کشورهای مختلف میشود که به راحتی میتوانند پذیرش بگیرند و در این مدارس تحصیل کنند در انتهای تحصیل مدرک بصورت بین المللی برای دانش آموزان ارایه میشود که در کل دنیا قابل قبول است .

هزینه ی سالیانه مدارس بین المللی بسیار بالا می باشد. هزینه این مدارس به صورت معمول بین ۲۵۰۰۰ هزار دلار الی ۵۰۰۰۰ هزار دلار آمریکا می باشد. که معمولا برای یکسال به صورت یکجا و یا در دو قسط قابل پرداخت هستند .

یکی از معروفترین مدارس بین المللی استانبول :

Istanbul international community school (IICS)

به طور تقریبی هزینه سالیانه این مدرسه حدود  ۳۲۲۰۰ دلار در سال برای کسی که در این مدرسه تحصیل میکند میشود.

چگونگی اخذ پذیرش مدارس امریکایی در ترکیه

برای گرفتن پذیرش از این مدارس احتیاج به آزمون های ورودی که مخصوص این مدارس است الزامی است . میزان رقابت در مدارس انگلیسی زبان بیشتر به تلاش دانش آموزان بستگی دارد و دلیل گران بودن این مدارس بیشتر بخاطر امکانات و خدماتی است که عرضه میشود که بسیار در سطح بالایی قرار دارد .

شهریه تعدادی از مدارس برتردر  ترکیه

 

شهریه سالیانهنام مدرسهمقطعمنطقهشهر
۲۰۷۵۰ tlYenibosna Mavi UmutابتداییBahçelievlerاستانبول
۱۸۰۰۰ tlSancaktepe Delta KolejiراهنماییSancaktepeاستانبول
۵۰۷۴۲ tlMEF Okulları Ulus AnadoluدبیرستانBeşiktaşاستانبول
۱۴۲۷۱ tlAtael KolejiابتداییYenimahalleآنکارا
۱۹۰۰۰- ۲۹۰۰۰ tlÇankaya Bilişim KolejiراهنماییYüzüncüyıl Çankayaآنکارا
۱۸۴۰۰ tlAnkara Odtülüler AnadoluدبیرستانKızılay Çankayaآنکارا
۳۵۰۰۰ tlİstek OkullarıابتداییKarşıyakaازمیر
۳۷۰۰۰ tlİstek OkullarıراهنماییKarşıyakaازمیر
۴۲۱۵۵ tlİzmir Amerikan KolejiدبیرستانKonakازمیر

مزایای تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه

 • تحصیل در مدارسی با سطوح رفاهی و علمی مناسب
 • امکان دریافت اقامت از طریق تحصیل در ترکیه که در کوتاه ترین زمان صورت میپذیرد
 • امکان تحصیل در سیستم مناسب با استعداد یابی مدارس بین المللی درترکیه
 • هزینه های مناسب تحصیل و زندگی در این کشور
 • از مدارس شهر استانبول میشود به مدرسه اوسترریچیسچس، سانکت جورج، کالج، مدرسه پیر لوتی، دبیرستان اوسکودار آمریکایی و مدرسه بین المللی بریتانیا اشاره کرد.
 • کالج تد شهر آنتالیا هم تمامی مقاطع آموزشی را پشتیبانی می کند و در تدریس آن از زبان های انگلیسی، آلمانی و ترکی استفاده میگردد. آنتالیا ایستک و دانشکده بین المللی کالج آنتالیا از دیگر مدارس بین المللی و مهم این شهر زیبا به حساب می آیند.
 • مدرسه خصوصی ازمیر آمریکایی را میتوان تحت عنوان بهترین مدرسه خارجی عنوان داشت. از دیگر مدرسه های بین امللی این شهر میتوان به مدرسیه بین المللی  میف اشاره کرد.

تحصیل در این مدارس یک فرصت جامع و راحتی را برای فرزند شما ایجاد میکندتمامی دروسی که در سراسر دنیا تدریس میشود فرزند شما میتوانند از این گزینه بهره ببرد .و بغیر از زبان انگلیسی زبانهای دیگری نیز در این مدرسه تدریس میشود .از کیفیت تحصیلی بالاتری نسبت به مدارس ترک برخوردار هستند .این مدارس در صدد هستند دانش آموزان را با توجه به توانایی های که دارند به سطح بالاتری از علم بکشانند تا بتوانند در سطح جهان مطرح شوند .

مدارک لازم برای ثبت نام در مدرسه ترکیه :

۱- آخرین کارنامه تحصیلی به همراه ترجمه و تایید آن از سفارت ایران

۲- ارائه گواهی اقامت و یا تقاضای اقامت در ترکیه به همراه تصویر و ترجمه به زبان ترکی

۳-گواهی تقاضای پدر و مادر و فرم تقاضای ثبت نام

۴-ارائه پاسپورت و تصویر مربوط به آن

۵-آدرس محل سکونت همراه با تصویر سند (تاپو) و یا اجاره نامه

۶-عکس ۳*۴ به تعداد ۴ تا

۷- همسان سازی کارنامه و ارائه آن

تکمیل فرم های مربوطه که در زمان ثبت نام ارائه می شود

باید آخرین کارنامه تحصیلی که در ایران مهر و تمبر اداره آموزش و پرورش منطقه تحصیلی را داشته باشد در دست داشته باشید .و به دفاتر نوتر برده تا ترجمه کنید  سپس ترجمه آمده شده را به همراه اصل و پاسپورت یا کیملیک فرزندتان به اداره آموزش شهر محل سکونت برده و درخواست دِنکلیک نمایید.  معنای دِنکلیک به فارسی معادل سازی می شود.پس از اینکه کارنامه معادل سازی شد ه حاضر شد شما با در دست داشتن یک برگ از کپی نفوس و کیملیک و یا حتی برگه راندو به مدرسه مراجعه کنید و فرزندتان را ثبت نام کنید .به این نکته توجه داشته باشید که دریافت جواب کیملیک ممکن است حتی تا سه ماه طول بکشد بنابراین باید زودتر از آن چه که فکر می کنید دست به کار شوید. مدارس دولتی ترکیه همانند ایران متقاضی بسیار زیادی دارد بنابراین تا پر نشده است باید نسبت به ثبت نام فرزندتان مطمئن شوید.

مدارس ایرانی در ترکیه

تحصیل در این مدارس داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران بوده و افرادی که به هر دلیلی تابعیت جمهوری اسلامی ایران از آن هاگرفته شده مجاز به ثبت نام در این مدارس نمی باشند. ثبت نام دراین مدارس در ترکیه از اوایل تیر ماه شوع می شود و نحوه ی آموزش و سیستم تدریس منطبق با سیستم آموزشی داخل ایران است . کلاس ها فقط در شیفت صبح دایر خواهد بود و در شیفت بعد از ظهر کلاس های فوق برنامه تشکیل می گردد.کتاب هایی که توسط معلمان تدریس می گردد کتاب های همان مقطع می باشد که در ایران تدریس می گردد.

در این مدارس دروس به زبان فارسی تدریس میشود که مورد استقبال بسیاری از هموطنان قرار دارد .خانواده هایی که در ترکیه اقامت دارند اگر بخواهند فرزندشان به زبان فارسی و با سیستم ایران و آموزش پرورش ایران ادامه تحصیل بدهد میتواند از این مدارس استفاده کند .

این مدرسه ها نسبت به مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه هزینه ی بسیار کمتری دارند و تقویم آموزشی این مدارس با ایران یکی میباشد یعنی در مهرماه شروع کلاس ها بوده و ثبت نام از اوایل تیرماه صورت میگیرد .

 • قابل توجه کسانی که میخواهند با ثبت نام در این مدارس اقامت دریافت کنند نمیتوانند فقط با اخذ اقامت یکساله ترکیه قادر به ثبت نام خواهند بود و برای ثبت نام اقامت شش ماهه مورد پذیرش نخواهد بود .

تنها فرق مدارس ایرانی موجود در ترکیه با مدارس ایرانی داخل کشور فقط در رزوهای شروعی هفته میباشد که درست مثل مدارس ترکیه از دوشنبه تا جمعه میباشد .

مزیت های تحصیل در مدارس ایرانی در ترکیه

 • تحصیل فرزندتان در صورتیکه آشنایی به زبان ترکی و یا انگلیسی نداشته باشد .
 • تحصیل با سیستم آموزشی و علمی داخل ایران
 • امکانات مناسب تر از داخل ایران
 • هزینه پایین تری نسبت به مدارس خصوصی ترک

مدارک مورد نیاز ثبت نام

 • مهر شدن تمام کارنامه های دانش آموز در تمامی مقاطع تحصیلی به غیر از پیش دانشگاهی قبل از ثبت نام در آموزش و پرورش منطقه
 • مهر شدن کارنامه مقطع پیش دانشگاهی توسط آموزش و پرورش استان
 • کارت اقامت یکساله برای دانش آموز
 • اصل پاسپورت دانش آموز
 • اصل شناسنامه دانش آموز به همراه کپی
 • شش قطعه عکس ۴*۳ جدید از دانش آموز
 • کارنامه قبولی پایه قبلی دانش آموز
 • دفترچه سلامت
 • گواهی انتقال که به تاییده آموزش و پرورش منطقه رسیده باشد
  • شهریه ثبت نام
 • شهریه ثبت نام با توجه به مقطع و پایه ی تحصیلی متفاوت خواهد بود. به طور متوسط از ۵۰۰ دلار تا ۱۰۰۰ دلار در سال. در زیر سعی شده است تا به صورت میانگین به این هزینه ها پرداخته شود:
 • متوسط هزینه ثبت نام در مقطع پیش دبستانی ۴۵۰ دلار می باشد
 • متوسط هزینه ثبت نام در مقطع دبستانی ۵۰۰ دلار می باشد
 • متوسط هزینه ثبت نام در مقطع متوسطه اول ۶۵۰ دلار می باشد
 • متوسط هزینه ثبت نام در مقطع دبیرستان تا پیش دانشگاهی ۸۵۰ دلار می باشد.

 

 • ملزومات و مدارک لازم جهت ثبت نام:
 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • وجود حداقل دو صفحه ی خالی در پاسپورت
 • یک برگه ویزای الکترونیکی
 • معافیت ویزا
 • اجازه نامه اقامت
 • یک قطعه عکس ۴*۶
 • نامه پذیرش از موسسه آموزشی که به تایید وزارت آموزش و پرورش ایران رسیده باشد.
 • گردش حساب مالی در دو ماه اخیر ( وجود حداقل ۳۰۰۰ یورو برای اقامت به مدت ۶ ماه)
 • اجاره نامه منزل و یا قرارداد خوابگاه

بهترین زمان خصوص مهاجرت به ترکیه، از فروردین می باشد زیرا که روند اخذ اقامت در ترکیه به یک پروسه ۳ الی ۴ ماهه احتیاج داردکه  پس از اولین اقدام جهت اخذ اقامت اداره مهاجرت ترکیه به شما بعد از ۲ الی ۳ ماه وقت مصاحبه خواهد داد. به این ترتیب زمانی که شما زودتر برای اقامت ترکیه اقدام می کنید فرزندانتان می توانند بدون تاخیر در مدارس حاضر باشند و همچنین زمان لازم را جهت آشنایی با مدارس و فرهنگ کشور ترکیه خواهید داشت .

اسامی مدارس ایرانی موجود در ترکیه

 • استانبول
 • مجتمع آموزشی فجر ایرانیان
 • مجتمع آموزش نور معرفت
 • آنکارا
 • مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن
 • ترابزون
 • موسسه بین المللی طباعلم
 • آنتالیا
 • مجتمع آموزشی فرهنگ ارس

مدرسه ایرانی فجرایرانیان در استانبول

در حال حاضر‌ تنها دو مدرسه ایرانی در ترکیه فعال هستند که وابسته به جمهوری اسلامی ایران می باشندکه یکی از این مدارس  آموزشی فجر استانبول ودیگری مدرسه آموزشی ۲۲ بهمن آنکارامیباشد که با سیستم آموزشی ایران پیش میروند .

مدرسه ۲۲ بهمن در آنکارا

در این مدرسه به علت محدود بودن دانش اموزان کلاسها بصورت مختلط (دختر-پسر) برگزار میشود و زبان آموزشی در این مدرسه فارسی میباشد .کتابهای درسی در این مدرسه مانند کتابهای داخل ایران است و هزینه ثبت نام در این دو مدرسه بستگی به سال و مقطع تحصیلی تعیین میشود .

ترجیح با شماست تیم ترکیه رهیاب همراه شما خواهد بود تا در هر مرحله کنار شما باشد تا با خیالی راحت ثبت نام فرزندتان صورت بگیرد .

امتیاز شما به این مطلب:

میزان مفید بودن مقاله

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟

امتیاز کاربران: 4.78 ( 2 رای)
برچسب ها
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن