خرید ملک در ترکیه

راهنمای خرید ملک در ترکیه

راهنمای خرید ملک در ترکیه

راهنمای خرید ملک در ترکیه با وجود تحولاتی که در سالهای اخیر در منطقه‌ی خاورمیانه رخ داده، افراد زیادی را مجبور به مهاجرت به دیگر کشورهای منطقه کرده‌است. در این میان کشور ترکیه بیشتر از همیشه میزبان افرادی از سایر کشورها بوده که قصد دارند در این کشور به خرید ملک بپردازند. تا قبل از تاریخ ۱۹/۹/۲۰۱۸ به ازای خرید یک ملک ۱ میلیون دلاری و یا سرمایه گذاری به ارزش ۲ میلیون دلار امکان اخذ شهروندی ترکیه بدون هیچ قید و شرطی وجود داشت. این مبلغ امروزه به ۲۵۰ هزاردلار کاهش پیدا کرده‌است.وجود این قوانین و تسهیلاتی که طبق قانون به اتباع خارجی در این کشور داده می‌شود، باعث شده است که سالانه بین ۵۰ تا ۶۰ هزار واحد مسکونی و ملک و املاک در ترکیه فروخته ‌شود.

خرید خانه در ترکیه
خرید ملک در استانبول

بر اساس قوانین این کشور و در چارچوب آن، اتباع خارجی می‌توانند نسبت به خرید هر نوع ملک اعم از خانه، محل کار، زمین برای ساخت و ساز و زمین زراعی (با قید این نکته که طی دو سال، میزان پیشروی محصول یا پروژه‌ی مورد نظر را به وزارت مربوطه گزارش‌دهند) و هر نوع املاک و مستغلات دیگری اقدام کنند. این کار البته یک سری محدودیت‌ها و قوانین دارد که قصد داریم در این نوشته به آن‌ها بپردازیم. حال اگر می‌خواهید بدانید که خرید ملک در ترکیه چه شرایطی دارد و شما بعنوان شهروند اتباع خارجی چه مراحلی را تا صاحب ملک‌شدن باید طی کنید، لطفا تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.تمامی مراحل لازم، مدارک لازم و شرایط و محدودیت‌ها به تفصیل بررسی شده‌اند.در انتها نیز ۵ شهری که برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری در ترکیه در این بخش بهتر هستند را به شما معرفی می‌کنیم.

خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی: محدودیت‌ها

در کنار همه‌ی تسهیلاتی که که برای اتباع خارجی در زمینه‌ی خرید ملک در نظر گرفته شده، محدودیت‌هایی نیز مطرح است که باید به آنها بپردازیم. برای مثال مجموع مساحت املاک و مستغلاتی که توسط اتباع خارجی خریداری می‌شود نباید از مرز ۳۰ هزار هکتار تجاوز کند.این موضوع فارغ از محل قرارگیری این املاک محاسبه می‌شود. یعنی شما می‌توانیددر شهرهای مختلف نسبت به خریداری املاک اقدام کنید اما در نهایت دارایی شما نباید از مساحت گفته شده بیشتر شود. با مجوز مخصوص هیئت دولت این مساحت می‌تواند به دو برابر آن نیز تبدیل شود. در صورتیکه این ۳۰هکتار در یک شهر قرار داشته باشد و این مساحت بیشتر از ۱۰ درصد مساحت کل شهر باشد، حداکثر تا ۱۰ درصد مساحت کل شهر می‌تواند توسط اتباع خارجی خریداری شود.

علاوه بر این ها یک اتباع خارجی نمی تواند در محدوده های متعلق به ارتش و مناطق حفاظتی مشخص شده اقدام به خرید ملک کند. تنها با اخذ اجازه اداره ی ثبت اسناد، شهروندهای خارجی می توانند خانه‌های موجود در این مناطق را اجاره کنند.

خرید خانه در ترکیه
خرید ملک در استانبول
خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی:مدارک لازم

اتباع خارجی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند باید درخواست انتقال مالکیت خود را بهمراه صاحب فعلی ملک و یا نماینده‌ی او از پیش در اداره‌ی ثبت اسناد ترکیه ثبت کنند. در روز مقرر باید با همراه مدارکی که در ادامه فهرست می‌کنیم در محل اداره‌ی ثبت اسناد حضور پیدا کنند. نحوه‌ی رسیدگی به امور در این اداره بر اساس شماره‌دهی است(مانند بانک)، پس توصیه می‌شود که در ساعات اولیه‌ی روز با در دست داشتن مدارک زیر بعنوان خریدار ملک به اداره مراجعه کنید:

 • سند ملک و مستغلات و یا برگه‌ای حاوی آدرس کامل و کدپستی آن(معتبر).
 • اصل مدرک شناسایی یا پاسپورت بهمراه ترجمه‌ی آن.
 • دریافت و بهمراه داشتن برگه‌ای با عنوان ارزش ملک با نرخ روز از شهرداری مربوطه.
 • برگه‌ی‌ سیاست نامه‌ی بیمه‌ی اجباری در برابر حوادث برای املاک مسکونی و اداری.
 • ۲ قطعه عکس مربوط به حداکثر ۶ ماه اخیر برای خریدار و ۱ قطعه برای فروشنده در ابعاد ۶در۴٫
 • حضور مترجم رسمی و مورد تایید برای طرف قراردادی که به زبان ترکی مسلط نیست.
 • اصل و یا کپی برابر اصل مورد تایید بهمراه ترجمه از وکالت نامه هایی که در خارج ترکیه تنظیم شده اند.
 • مدرک مربوط به اذن اقامت از اداره ی مربوطه.

اتباع خارجی بعد از خرید ملک می توانند بامراجعه ی حضوری نسبت به دریافت وام اقدام کنند. البته می‌توانید این مسئولیت را به یک وکیل مجرب دارای وکالت نامه نیز محول کنید.در زمان انتقال مالکیت هزینه‌هایی از جمله کمیسیون بنگاه، مالیات بر سرمایه و حق خدمات اداره‌ی ثبت اسناد باید پرداخت شود.

خرید خانه در ترکیه
خرید ملک در استانبول
املاک کدام شهرهای ترکیه بیشتر میزبان خریداران خارجی است؟

بر اساس آمار و ارقام میزان خرید املاک ترکیه توسط اتباع خارجی روزبه روز در حال افزایش است. اتباع خارجی به ترکیه بعنوان محلی مطمئن برای سرمایه گذاری در زمینه‌ی ملک و املاک نگاه می‌کنند.در این بخش از نوشته می خواهیم بررسی کنیم که خرید ملک در ترکیه بیشتر در کدام شهرهای این کشور رونق پیدا کرده است.شرایط خرید ملک و مدارک لازم و محدودیت‌های موجود برای تمامی شهرهای این کشور کمابیش یکسان و مطابق آنچه در بندهای قبلی ذکر شد؛ است.

بر اساس آمار و ارقام ارائه شده توسط سازمان آمار ترکیه، ۵ شهرهای استانبول، آنتالیا، بورسا، آنکارا و یالووا تمرکز سرمایه گذاران خارجی ملک و املاک را بیشتر از سایر شهرهای این کشور به خود جلب کرده است. از علل اصلی این موضوع خاصیت توریست پذیری این شهرهاست. خرید ملک توسط اتباع خارجی در سالهای اخیر رکورد جدیدی در فروش ملک به خارجی‌ها در تاریخ ترکیه ثبت کرده است.در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۹ میزان فروش املاک در ترکیه از مرز ۱۰هزار فروش عبور کرد.این آمار بر اساس داده های مرکز آمارگیری ترکیه هر سال اعلام می‌شود.

خرید خانه در ترکیه
خرید ملک در استانبول
نکاتی که قبل از خرید ملک باید مورد توجه قرار دهید

در نظر داشته باشید که شما بعنوان یک خارجی باید در هنگام خرید ملک در ترکیه بسیار دقت کنید. البته لازم است از قبل اطلاعات جامعی نسبت به خرید ملک کسب کنید و از مشاورین حرفه‌ای در این زمینه بهره بگیرید. در ادامه فهرستی از مهمترین این نکات را برای شما جمع‌آوری ‌کرده‌ایم:

 • در مورد اینکه روی ملک خریداری شده توسط شما،‌محدودیت هایی مثل رهن بانک و سایر طلبکاران مالک فعلی وجود دارد یا خیر،‌ تحقیق کنید. بدیهی است که در این صورت بعد از گذتشن موعد پرداخت بدهی یا وام، خانه توسط طلبکار یا بانک ضبط می‌شود.
 • حتما قبل از زمان انتقال سند مالکیت درخواست خود را به اداره ی ثبت اسناد ارائه دهید.
 • مراحل ثبت و انتقال مالکیت را حتما در اداره ثبت اسناد و در حضور شاهدان به انجام برسانید.
 • در مورد اینکه برای ثبت و انتقال مالکیت ملک نیاز به اجازه ی اقامت دارید یا خیر، تحقیق کنید.
 • برای خرید ملک و مشاوره در این زمینه از راهنمایی های مشاورین مجرب املاک کمک بگیرید. فراموش نکنید که کلاهبرداران همواره در کمین افراد ناآشنا هستند.
سخن آخر

خرید ملک در ترکیه شرایط ویژه‌ای برای سرمایه گذاری است. تسهیلات زیادی که برای اتباع خارجی در نظر گرفته شده، خرید ملک در این کشور را بیش از پیش آسان کرده است. همانطور که گفته شد خرید ملک با قیمتی معادل ۲۵۰ هزاردلار معادل اخذ شهروندی ترکیه است و این روش نسبت به سایر روش های اخذ اقامت وشهروندی بسیار زودبازده‌تر است. در این نوشته سعی کردیم تمامی نکات حول خرید ملک در ترکیه را بررسی کنیم. اگر شما نیز تجربه‌ای در این زمینه دارید لطفا در بخش نظرات با ما همراه باشید. در نوشته های آینده‌ی وبلاگ به موضوعات دیگری در زمینه ی مهاجرت به ترکیه خواهیم پرداخت.

امتیاز شما به این مطلب:

میزان مفید بودن مقاله

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن