اخبار ترکیه

مرزهای ترکیه و ایران چه زمانی باز میشود ؟

تاریخ دقیق باز شدن مرزهای ترکیه چه زمانی است ؟

تاریخ دقیق باز شدن مرزهای ترکیه مشخص شد . مرزهای ترکیه از ۱۵ مارس ۲۰۲۰ به روی ۱۷ کشور بدلیل ویروس کرونا بسته شد و با روند عادی سازی وکنترل این ویروس این سوال برای هم وطنان و شهروندان ، پیش آمده که مرزهای این کشور چه زمانی باز خواهد شد ؟ و منتظر جواب سوالاتی که پرسیده است .ترکیه در مبارزه با ویروس کرونا مرزهایی زمینی و هوایی خود را از تاریخ ۱۵،۱۷ مارس بطور کلی بست . با روند عادی سازی این موضوع این سوال ذهن تعداد زیادی را به خودمشغول کرده است .

با گسترش سریع این ویروس برای جلوگیری ورود افراد ناقل این ویروس ،  با بسته شدن مرزهای این کشور محدودیتی نیز برای کسانی که خواستار بازگشت به کشور بودنند نیز گذاشته شد. که باید ۱۴ روز را هنگام بازگشت در قرنطینه سر میکردند این افراد شامل : دانش آموزان و دانشجویان و هم وطنان ترکی که بنادلایلی خارج از کشور ترکیه بودنند ، بود .

طبق برنامه ای که برای عادی سازی این ویروس انجام شده است ریس جمهور کشور ترکیه اردوغان در ۱۵ ژوئن (هازیران ) ۲۰۲۰ اعلام کرد که کشورهایی که توانسته اند این ویروس را تحت کنترل خود در بیاورند مرز بروی آنها باز خواهد شد .همچنین طبق بیاناتی از باز شدن مرزهای کشوربلغارستان و یونان خبر داد که در ۱ ژوئن (هازیران ) طبق روندی که این ویروس از خود نشان داده ، خبر داد .این طرح و نقشه در صورت عدم کنترل ویروس کرونا و شیوع بیماری و افزایش افراد مبتلا به این ویروس از اعتبار ساقط خواهد شد .

در مورد باز شدن مرزهای ایران و ترکیه هیچ خبر موثقی وجود ندارد . ترکیه پیش قدم بستن مرزهای خود با کشور ایران بود و خیلی سریع مرزهای خود را با کشور ایران بست و از شیوع این ویروس تا حدودی جلوگیری کرد هرچند متاسفانه این ویروس ترکیه را نیز درگیر خود کرد ولی با بستن مرزهای خود این ویروس را تا حدودی کنترل شد و با تدابیری که برای جلوگیری از انتشار این ویروس گرفت مبتلایان به این ویروس را کنترل و درمان کرد و مرگ و میر کمتری را در لیست خود داشت .

با این حرکت جلوی فاجعه بزرگی که امکان داشت دامن ترکیه را از طرف ایران بگیرد ، گرفت شد .هرچند با بسته شدن مرزها ی ترکیه از نظر گردشگری و تجاری ضربه های زیادی خورد و صنعت گردشگری در این کشور را دچار مشکلات زیادی کرد . با بسته ماندن مرزها این صنعت آسیب بیشتری را خواهد خورد .بسیاری از شهرهای مرزی که امرار و معاش آنها از صنعت گردشگری بود (وان ) از مقامات ترکیه درخواست کمک معیشتی تا زمان بسته ماندن مرزها را کردند .چون مسافران ایرانی نمیتوانند برای خرید به این شهرها بیایند و از نظر اقتصادی آسیب زیادی به این افراد وارد شده است و تمامی مراکز خرید و کافه ها و رستورانها و هتل های ترکیه بدلیل نبودن مسافر و توریست بخصوص شهرهای مرزی دچار آسیب و ضرر زیان زیادی شده اند .

ایران نیز از نظر اقتصادی و تجاری بخاطر بسته شدن مرزهای ایران و ترکیه دچار آسیب و زیان جبران ناپذیری شده است بخصوص آژانسهای مسافرتی که برنامه های زیادی را برای عید نوروز ایرانیان در ترکیه از قبل برنامه ریزی کرده بودند . بسیاری از ایرانیان نیز که قصد سفر به این کشور را داشتند و از قبل برنامه سفر خود را ریخته بودنند یا بنا بدلایل کاری از قبل برنامه ریزی کرده بودنند با توجه به این اوضاع و کنسل شدن سفرشان تمام برنامه های آنها بهم خورد . با این اوضاع قابل پیش بینی است که هر دو کشور خواهان باز شدن سریع مرزهایشان هستند .

واقعیت اینست که تاریخ دقیقی برای این موضوع از طرف دولت ترکیه داده نشده است ولی به احتمال زیاد مرزهای ایران و ترکیه تا پایان ماه رمضان ( اویل خرداد ماه ) بسته خواهند ماند . گمانه زنی ها بر این اساس است که اوایل تیرماه ۹۹ مرزهای ترکیه و ایران به روی مسافران باز شود و مسافران سفرشان را از سر بگیرند و برنامه به روال عادی خود برگردد.

در روزهای گذشته شاهد اعلام تاریخ و قیمت پروازهایی به مقصد ترکیه بودیم که خیلی از هموطنان ما را دچار سردرگمی کرد و یا پروازهایی که بدلیل نداشتن مجوز کنسل شد . بسیاری از ایرلاین ها پروازها ی خود را به تعویق انداخته و تمدید کردند و راهکارهایی را برای مقابله با این ویروس در پیش گرفتند . از این پس مسافران حق ندارند چمدان و یا کیف دستی خود را به داخل کابین بیاورند و تمامی وسایل آنها به بار تحویل داده خواهد شد و ۸ کیلو به بار آنها اضافه شد تنها کیف دستی خود را میتوانند وارد کابین بکنند .

ایرلاین ترکیش بدلیل بسته شدن مرزهای هوای و ممنوعیت پروازهای داخلی در این کشور ، پروازهای داخلی و خارجی خود را تا ۲۸ ماه می به لغو کرد .
شرکت پگاسوس تمامی پروازهای خود را از تاریخ ۲۰۲۰/۰۵/۲۵ تا تاریخ ۲۰۲۰/۰۶/۰۶ لغو کرد و همچنین برنامه را برای بازپرداخت بلیط ها به شیوه ای جدید انجام داد که با بلیط باز خود بمدت یکسال میتوانید به هر مسیری که خواستید سفر کنید  و اگر از بلیط خود استفاده نکردید میتوانید بعد از ۲ ماه از بازپرداخت بلیط خود استفاده کنید . اگر بلیط خریداری شده جدید شما با بلیط قبلی تفاوت قیمت داشت اختلاف بلیط برای آنها جمع بسته نخواهد شد و بلیط ها قابل صدور هستند .
تنها تاریخ احتمالی برای باز شدن مرز ترکیه با کشورهایی که توانستند این ویروس را کنترل کنند ۱۵ هازیران (۲۶ خرداد ) پیش بینی شده است .
زمان قطعی باز شدن مرزهای ایران و ترکیه را حتما از طریق رسانه های اجتماعی به شما عزیزان اطلاع خواهیم داد .

برچسب ها
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 15 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن