شهروندی ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق کارآفرینی

ارائه‌ی تابعیت به افراد خارجی تحت شرایط خاص، یکی از برنامه‌های ویژه برخی از کشورها برای جذب سرمایه‌ی خارجی است. ترکیه یکی از کشورهایی است که توانسته از طریق ارائه پلن‌هایی با موضوع اخذ اقامت ترکیه از طریق کارآفرینی و یا سرمایه‌گذاری، سرمایه خارجی زیادی جذب کند.

شاید به جرات بتوان گفت که بخش زیادی از این سرمایه به واسطه ایرانیانی که به دنبال گرفتن تابعیت این کشور بوده‌اند، جذب شده است. چرا که ایرانیان علاقه زیادی به سفر به این کشور داشته و هر ساله تعداد بسیار زیادی از هموطنانمان برای گردشگری و مسافرت به ترکیه سفر می‌کنند.

اخذ اقامت ترکیه از طریق کارآفرینی از جمله راه‌هایی است که می‌توان برای گرفتن تابعیت این کشور انتخاب نمود. چنانچه یک کارآفرین هستید و قصد راه اندازی یک کسب و کار در ترکیه را دارید، در صورتی که حداقل ۵۰ نفر از شهروندان ترکیه را در کسب و کار خود به کار بگیرید، قادر خواهید بود برای کسب شهروندی این کشور اقدام نمایید.

در ادامه به بررسی جنبه‌های مختلف موضوع اخذ اقامت ترکیه از طریق کارآفرینی خواهیم پرداخت. لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

کارآفرینی در ترکیه

زمینه‌ها و فرصت‌های فراوانی برای سرمایه‌گذاری در ترکیه وجود دارد. این کشور، اقتصادی در حال رشد داشته و در سال‌های گذشته توانسته است در نقاط مختلف دنیا بازارهای مناسبی برای تولیدات خود دست و پا کند. صنایع مختلف آن، همچون صنعت پوشاک و گردشگری، روز به روز در حال رشد هستند. دولت ترکیه در سال‌های اخیر رو به خصوصی سازی آورده است و برق و مخابرات این کشور در حال واگذاری به بخش خصوصی هستند. همچنین خبرهایی از واگذاری صنعت هواپیمایی ترکیه به بخش خصوصی شنیده می‌شود که این خبر نیز می‌تواند برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران جذابیت‌های زیادی داشته باشد. چنانچه قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق کارآفرینی را دارید لازم است که پیش از هر چیز، با مزایا و معایب این کار آشنا شوید.

ایران و ترکیه

مزایای کارآفرینی در ترکیه

ترکیه را می‌توان دروازه‌ای برای ورود به بازار اروپا دانست. موقعیت جغرافیایی این کشور به گونه‌ای است که بین چند بازار بزرگ قرار گرفته است. در یک سمت آن اروپای پیشرفته قرار دارد. در سمت دیگر آن آسیای پر جمعیت را می‌بینیم. آفریقای غنی از منابع اولیه مختلف نیز در جنوب غربی آن قرار گرفته است. این کشور می‌تواند از طریق مدیترانه به تمام دنیا و از طریق دریای سیاه با مناطق اوراسیا ارتباط یابد.

وضعیت اقتصادی ترکیه به نسبت با ثبات است و در مقایسه با سایر کشورهای منطقه، تکانه‌های اقتصادی کمتری را در آن شاهد هستیم. درون این کشور یک بازار بزرگ هشتاد میلیون نفری وجود دارد. زیرساخت‌های مناسبی در دهه‌های گذشته در آن ایجاد گردیده است و با توجه به جوان بودن جمعیت، مشکل چندانی از نظر نیروی کار وجود ندارد. نیروی کار ترکیه در مقایسه با اروپا ۲۵ درصد ارزان‌تر است. همچنین این کشور دارای یک سیستم قوی بانکی است که می تواند کمک زیادی به مبادلات و تجارت شما بکند.

معایب کارآفرینی در ترکیه

ترکیه در دهه‌های گذشته همواره شاهد اختلافات سیاسی و جناحی شدیدی بین گروه‌های مختلف بوده است. چنانچه چند سال قبل نیز دنیا شاهد یک کودتای نافرجام در این کشور بود. سیاست‌های دولت های مختلف حاکم بر این کشور معمولا آشفته و گاها متناقض هستند و این می‌تواند در بلند مدت مشکلات فراوانی را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورد. همچون بسیاری از کشورهای در حال توسعه، در ترکیه نیز، نظام بروکراسی بسیار پیچیده‌ای حاکم است که باعث ایجاد کندی و فرسایش در انجام کارها خواهد شد. همچنین به نظر می‌رسد که سیستم قضایی این کشور وضعیت مطلوبی ندارد و در مواردی ناکارآمد است.

در صورتی که سرمایه کافی برای راه‌اندازی کسب و کار خود در ترکیه را ندارید، بهتر است روی جذب سرمایه‌گذاران خصوصی متمرکز شوید. چرا که خیلی نمی‌توان روی حمایت‌های مالی دولتی در این کشور حساب کرد.

لذا در نظر داشته باشید که چنانچه قصد سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت ترکیه از طریق کارآفرینی را دارید. حتما آگاهانه اقدام به این کار نمایید تا جلوی ضررهای احتمالی گرفته شود.

اخذ اقامت ترکیه از طریق کارآفرینی

اخذ اقامت ترکیه از طریق کارآفرینی چه مزیت‌هایی دارد؟

قوانین ترکیه به افراد خارجی اجازه می‌دهد که ضمن حفظ تابعیت قبلی، با رعایت مواردی، تابعیت ترکیه را نیز دریافت کنند. با استفاده از روش‌های فوق الذکر قادر خواهید بود که برای خود، همسر و فرزندان کمتر از ۱۸ سال خود اقامت ترکیه را دریافت نمایید. مدت زمان لازم برای دریافت پاسپورت ۳ تا ۶ ماه برآورد شده است. دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور جذابیت های خاص خود را دارد، چرا که با این پاسپورت قادر خواهید بود به بیش از ۱۰۰ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید.

همچنین جالب است بدانید که برای اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، شرط حضور در ترکیه الزامی نیست و خدمت سربازی برای افرادی که به این طریق تابعیت ترکیه را دریافت کرده‌اند اجباری نخواهد بود. پاسپورت این کشور ده سال اعتبار دارد و بعد از اتمام این مدت، امکان تمدید مجدد آن وجود دارد.

امنیت سرمایه گذاری

از موارد مهمی که باید در تمام سرمایه‌گذاری‌ها مورد توجه قرار گیرد، امکان حفظ اصل سرمایه یا همان امنیت سرمایه‌گذاری است. سلامت سیستم اداری و سلامت و استقلال سیستم قضایی را می‌توان از جمله مهم ترین موارد موثر بر امنیت سرمایه‌گذاری در هر کشوری دانست. متاسفانه آنطور که به نظر می‌رسد، کشور ترکیه از این نظر، یعنی سلامت اداری و سلامت و استقلال سیستم قضایی، شرایط مطلوبی ندارد.

با این وجود، توافق‌نامه‌های دوجانبه تجاری که در سال های گذشته میان کشور عزیزمان و کشور ترکیه امضا شده‌اند، تا حدی می‌توانند باعث افزایش امنیت سرمایه‌گذاری ایرانیان در کشور همسایه خود شوند. از جمله این توافقات می‌توان به توافق‌نامه ارتقا و حفاظت از سرمایه‌گذاری و همچنین توافق‌نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی اشاره کرد.

ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق کارآفرینی جنبه‌های مختلفی دارد که در این مقاله سعی شد به بخشی از آن پرداخته شود. چنانچه نظر و یا تجربه خاصی در این زمینه دارید حتما با ثبت نظر خود، ما و خوانندگان این مطلب را نیز از آن بهره‌مند سازید.

در پایان مجددا یادآوری می‌شود که سرمایه گذاری در این کشور نیز به مانند سایر نقاط جهان، مزایا و معایب خاص خود را دارد و باید فقط پس از بررسی دقیق شرایط و جوانب مختلف و مشورت با افراد معتمد و معتبر اقدام به این کار نمود.

امتیاز شما به این مطلب:

میزان مفید بودن مقاله

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن