شهروندی ترکیه

اقامت ترکیه از طریق سپرده بانکی

ترکیه کشوری در حال توسعه در همسایگی کشور عزیزمان است که از نظر توریستی یکی از کشورهای زیبای منطقه و حتی جهان به شمار می‌آید. اخیرا این کشور تغییرات عمده‌ای در قوانین اعطای تابعیت به افراد خارجی از طریق سرمایه گذاری، به خصوص قوانین مربوط به اخذ اقامت ترکیه از طریق سپرده بانکی به وجود آورده است. این موضوع باعث شده تعدادی از ایرانیان به فکر اخذ اقامت ترکیه از طریق سپرده بانکی بیافتند.

لذا در این مقاله به بررسی موضوع اخذ اقامت ترکیه از طریق سپرده بانکی خواهیم پرداخت و فرایند انجام آن را خواهیم گفت. اگر قصد سرمایه‌گذاری در ترکیه و اخذ شهروندی این کشور را دارید، پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

اقامت ترکیه از طریق سپرده بانکی" class="index-title">

 

 

قوانین جدید اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

در سال ۲۰۱۹ تغییرات بسیاری در این قوانین به وجود آمد که باعث آسان‌تر شدن اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری شد. به عنوان مثال حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه از ۱ تا ۳ میلیون دلار به ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلار کاهش یافت. همچنین میزان سپرده‌گذاری لازم برای کسب شهروندی ترکیه از طریق سپرده بانکی، از ۳ میلیون به ۵۰۰ هزار دلار کاهش یافت.

روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری وجود دارد که با توجه به شرایط، هر فرد قادر است یکی از این روش‌ها را انتخاب کرده و سپس برای گرفتن تابعیت این کشور اقدام کند. این روش‌ها شامل کارآفرینی، خرید ملک، خرید سهام، سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مسکن، خرید اوراق قرضه دولتی و سپرده بانکی می‌باشند.

یکی از این راه‌ها که ریسک کمی هم دارد، اخذ اقامت ترکیه از طریق سپرده بانکی در یکی از بانک های این کشور است. حداقل مبلغ سپرده‌ی شما باید ۵۰۰ هزار دلار باشد و نباید به مدت حداقل سه سال آن را برداشت نمایید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق سپرده بانکی

 

فرآیند اخذ اقامت ترکیه از طریق سپرده بانکی

در ابتدا لازم است که شما و یا کسی که از طرف شما برای پیگیری کارهای اقامت‌تان وکالت دارد، به یکی از بانک‌های ترکیه مراجعه کرده و یک حساب بانکی به مبلغ حداقل ۵۰۰ هزار دلار ایجاد نمایید. البته حتما نیاز نیست که یک حساب در یک بانک ایجاد شود. شما می‌توانید چند حساب بانکی در بانک‌های مختلف ایجاد کنید به صورتی که مجموع سپرده‌ی موجود در حساب‌ها حداقل ۵۰۰ هزار دلار باشد.

پس از افتتاح حساب، می‌توانید از طریق بانک و یا مراجعه به اداره مقررات و نظارت بر سیستم بانکی، فرم مربوط به اخذ اقامت از طریق سپرده بانکی را پر نمایید. اداره فوق الذکر این درخواست را به همراه اطلاعات حساب یا حساب‌های بانکی شما به وزارت امور داخلی ترکیه ارسال و فرآیند بررسی درخواست شما انجام خواهد شد.

شرایط افتتاح حساب بانکی در ترکیه

علاوه بر گرفتن تابعیت، ممکن است برای خرید ملک، سرمایه‌گذاری و یا تحصیل در ترکیه نیز به یک حساب بانکی نیاز داشته باشید. خوشبختانه امکان افتتاح حساب بانکی برای افراد خارجی در ترکیه وجود دارد و شما قادر خواهید بود که بسته به نوع نیاز خود و با ارز دلخواه در بانک‌های این کشور اقدام به افتتاح حساب نمایید. چنانچه قصد نقل و انتقال پول و انجام خرید درون ترکیه را دارید می‌توانید بدون نیاز به داشتن اجازه اقامت، یک حساب بانکی معمولی افتتاح نموده و دیبیت کارت دریافت نمایید. اما اگر قصد شما نقل و انتقال پول به صورت بین‌المللی از طریق بانک‌های این کشور است، برای افتتاح حساب باید حتما اجازه اقامت داشته باشید.

مدارک لازم جهت افتتاح حساب شامل پاسپورت، اجازه اقامت و شماره مالیاتی است. گرفتن شماره مالیاتی کار سختی نیست. شما می‌توانید با مراجعه به اداره مالیات این کشور و ارائه‌ی پاسپورت خود، به سرعت شماره مالیاتی خود را دریافت نمایید.

افتتاح حساب در ترکیه

 

همچنان که اشاره شد، برای اخذ اقامت ترکیه از طریق سپرده بانکی، نیاز به سپرده‌گذاری به مبلغ حداقل ۵۰۰ هزار دلار است، با این وجود افتتاح حساب بر پایه دلار الزامی نیست و شما می‌توانید بر پایه سایر ارز‌ها مانند یورو و لیر ترکیه هم اقدام به افتتاح حساب نمایید، فقط کافی است که مبلغ سپرده‌گذاری معادل حداقل ۵۰۰ هزار دلار باشد.

امکان برداشت از این حساب برای سپرده‌گذار وجود دارد اما باید مراقب باشید که میزان سپرده موجود در حساب شما، تا سه سال، به هیچ وجه به کمتر از ۵۰۰ هزار دلار نرسد. چرا که در این صورت، بانک موضوع را به اداره مقررات و سیستم بانکی اطلاع داده و آن‌ها نیز با اطلاع به وزارت امور داخلی ترکیه، فرآیند صدور تابعیت شما را کنسل خواهند کرد.

 

برای سپرده‌گذاری مناسب هستند؟

امکان افتتاح حساب برای افراد خارجی در بیشتر بانک های این کشور وجود دارد. با این وجود دو بانک زیراعت بانک و ایش بانک برای این کار مناسب‌تر به نظر می‌رسند. در ایش بانک شما قادر خواهید بود بر پایه دلار، یورو و لیر ترکیه اقدام به افتتاح حساب نمایید. پس از افتتاح حساب، این بانک ظرف چند روز کارت بانکی شما را صادر خواهد کرد و پس از آن می‌توانید با استفاده از کارت بانکی خود به خرید و نقل و انتقال پول به صورت بین‌المللی و داخلی بپردازید. ایش بانک هر ۶ ماه، ۶۰ لیر از حساب شما بابت کارمزد خدمات خود کسر خواهد کرد.

زیراعت بانک که ظاهرا محبوبیت زیادی بین ایرانیان ترکیه دارد، فقط امکان افتتاح حساب بر پایه‌ی لیر ترکیه را ارائه می‌دهد و به مانند ایش بانک ظرف مدت چند روز کارت بانکی شما را صادر خواهد کرد.

برای افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه هم می‌توانید به صورت حضوری به بانک مراجعه نمایید و هم می‌توانید با تهیه مدارک لازم، از طریق درگاه‌های اینترنتی بانک‌ها، به صورت آنلاین اقدام به این کار نمایید. فعالیت‌های بانکی شما در این کشور باید مطابق با قوانین بین‌المللی و داخلی مبارزه با تروریسم و پولشویی باشد و چنانچه بانک به حسابی مشکوک شود، موظف به بررسی کامل حساب مطابق با این قوانین خواهد بود.

زیراعت بانک

 

دریافت وام

چنانچه قصد دریافت وام از بانک‌های ترکیه را دارید، لازم است بدانید که برای این کار علاوه بر اجازه اقامت، به یک ضامن ترک‌‌تبار نیز نیاز دارید. حداکثر زمان بازپرداخت وام‌ها ۱۵ سال و حداکثر مبلغ اقساط نیز معادل نصف حقوق و درآمد ماهانه فرد وام گیرنده می‌باشد.

 

در انتها بهتراست یادآوری کنم که چنانچه قصد جدی برای اخذ اقامت ترکیه از طریق سپرده بانکی دارید، حتما قبل از هر اقدامی از طریق منابع رسمی از آخرین تغییرات قوانین مطلع شوید و با مشورت افراد معتبر با رعایت جوانب احتیاط، اقدام به این کار نمایید.

 

امتیاز شما به این مطلب:

میزان مفید بودن مقاله

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن