معرفی کشور ترکیه

معرفی کشور ترکیه

معرفی کشور ترکیه

امروز در ترکی رهیاب به معرفی کشور ترکیه می پردازیم، کشور ترکیه از ۸۱ استان تشکیل شده است که مراکز تمامی این استانها بجز سه استان همنام خود استان هستند .
این سه استان :استان هاتای (انتاکیا) استان کوجا علی (ایزمیت ) استان ساکاریا (آداپازاری ) میباشد مابقی همنام خود استانها میباشند.هر استان از چند بخش تشکیل شده است .

استان ها در معرفی کشور ترکیه:

استان اژه کشور ترکیه  از چند بخش تشکیل شده است .( آیدین ، دنیزلی ، عشاق ، کوتاهیا ، مانیسا، موغلا ، ازمیر ،افیون کارا حیصار )
استان دریای سیاه کشور ترکیه   نیز از چند بخش تشکیل شده است .(آرتوین ،اوردو ، آماسیا ، ترابزون ، توکات ، ریزه ، زونگولداغ ، سامسون، گوموش خانه ، بارتین ، بایبورت ، بولا ، چوروم ، دوزجه ، سینوپ ، قره بوک ، کاستامونلی ، گیره سون )
استان آناتولی مرکزی کشور ترکیه   از چند بخش تشکیل شده است .(چانکری ، سیواس ، کرشهیر ، کریک کاله ، قونیه ،کایسری ، کارامان ، نیده ،یوزگات ، اسکی شهیر ، آکسارای ، آنکارا )
استان آناتولی شرقی کشور ترکیه از چند بخش تشکیل شده است .(بینگول ،تونج علی ،هاکاری ، سیرت ، کارس ، ملطیه ، موش ، ارزینجان ، آغری ،الازاغ ، ایغدیر ، بتلیس ، وان
استان مرمره کشور ترکیه   از چند بخش تشکیل شده است .(بیله جیک ، تکیر داغ ، چاناک کاله ، سقاریه ، قوجا ایلی ، قرقلرایلی ، یالوا ، ادیرنهاستانبول ، بالیکسیر، بورسا )
استان مدیترانه کشور ترکیه   از چند بخش تشکیل شده است . ( بوردور ، آلانیا ،عثمانیه ،آدانا ،حاتای ، مارماریس ،اسپارتا، مرسین ، آنتالیا ،کاهرامان ماراش )
استان آناتولی کشور ترکیه   جنوب شرق از چند بخش تشکیل شده است .(دیاربکر ، شانلی اورفا ، شرناک ، غازی آنتپ ، کیلیس ، ماردین آدیامان ،باتمان )

معرفی کشور ترکیه : شهر ها

استانبول

استانبول دارای دو بخش اروپایی و آسیایی میباشد . این شهر یکی از زیباترین و تاریخی ترین مقاصد گردشگران در سراسر جهان میباشد که یکی از قطب های بسیار مهم توریستی در دنیا محسوب میشود . جمعیت استانبول نزدیک به ۱۶ میلیون نفر است که درسالهای اخیر تعداد اتباع خارجی در این شهر افزایش یافته است .زیبایی منحصر بفرد این شهر و داشتن اقتصادی پویا یکی ازدلایل جذب اتباع خارجی میباشد . این شهر با مساحتی بیشتر از ۵ هزار کیلومترمربع که تعداد زیادی از این ساکنان را مسلمانانتشکیل دادند که اکثرا پیرو مذهب سنی بوده و شیعه کمتر دیده میشود .زبان این شهر مانند شهرهای دیگر ترکیه (ترکی ) میباشد . استانبول از یکطرف ، با ناحیه مرمره و از طرف دیگر با تکیر داغ و از شرق با کوجا علی همسایه است . تنگه بسفر که بین دریای سیاه و مرمره واقع شده است .حکومت در ترکیه بصورت پارلمانی و دموکراتیک سازمان یافته و حزبی اداره میشود که از سه قوه تشکیل شده است . قوه مقننه این کشور در دست مجلس ملی ترکیه و قوه مجریه در دست هیئت وزرا و قوه قضاییه که کاملا مستقل از دولت و وزرا کار میکند اداره میشود .نخست وزیر در راس حکومت در کشور ترکیه قرار دارد و اکثر تصمیم گیری هابه دست نخست وزیر صورت میگیرد و ریس جمهور بیشتر مقامی تشریفاتی دارد که در راس کشور قرار دارد . استانبول تا قبل از تسلیم شدن امپراطوری عثمانی در دوره امپراطوری روم و بیزانس نقش برجسته ای درزمینه مسیحیت داشت و و بعد از عثمانی نیز از مسیحیت به اسلامیت تغییر پیدا کرد . الان به وفور در تمامی محله ها در استانبول میتوانید یک مسجد به سبک عثمانی ببینید که همه آنها مکان اول برای مسلمانان در ترکیه محسوب میشود . در طول قرن ها مکانهایی به استانبول اضافه شد که به زیبایی های این شهر افزود و درباره فرهنگ هایی را به خود دید که تاثیرات آن را میتوان در محلات نیز میتوان دید .شما با گشتن در محلات استانبول میتوانید این تغییر فرهنگ را در جای جای این شهر به چشم ببینید و تاثیر تغییر امپراطوری ها را در شهر زیبای استانبول ببینید .

آنتالیا

آنتالیا یکی از شهرهایست که بسرعت رشد میکند .دارای سواحل بسیار زیبا و بکر که هرساله توریست ها و گردشگران و کاشفان زیادی را به سمت خود میکشد .دارای سواحلی که بسیار رویایی هستند .آنتالیا پنجمین شهر پرجمعیت در ترکیه است که بیشتر از یک میلیون نفر جمعیت دارد این شهر مورد حمله رومیان قرار گرفته و متاثر از معماری رومیان است بناهای زیادی را در این شهر بنا کردند که به سبک رومی است .با اینکه این شهر متاثر از رومیان است ولی تاریخ معماری این شهر به تاثیر از عثمانیان دارای مسجد مدرسه و کاروانسرا و حمام ها و مقبره های ترکی است که شخصیت اسلامی به این جزیره بخشیده است .این شهر مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته و دولت بودجه لازم را برای گسترش فعالیت توریستی به این شهر داده است .آنتالیا دارای آب و هوای مدیترانه ای گرم در تابستان و معتدل و بارانی در زمستان است .بالاترین درجه هوا در این شهر ۴۵ درجه و پایین ترین دما ۴٫۶ درجه است .
محصولات کشاورزی این شهر شامل :مرکبات ، پنبه ، زیتون و روغن زیتون ، گلهای بریده شده و موز است .این شهر ۶۵% میوه های کشور را تامین میکند و تحت پوشش این شهر قرار گرفته است . بعضی قسمت های این شهر با دیوار هایی که دارد شکل قدیمی به این شهر داده ولی باز این شهر مدرن را بر روی این شهر بنا کردند که هر دو ترکیب به چشم میخورد مرکز این شهر بخاطر کلبه های چوبی که وجود دارد بیشتر مورد توجه گردشگران قرار دارد .
آثار باستانی آنتالیا
برج هیدرولیک ، برج ساعت ، دروازه سه گانه هادیان ، مسجد اسکله ، حوزه علمیه کلامی اسلامی ،مناره شکسته ،بندر دریایی ،مناره علاالدین
این شهر دارای مناطق بسیار زیبا و سر سبز است که به مردم امکان تفریح و گردش را میدهد که از این مناظر لذت ببرند بخصوص مناطق سرسبز لب دریا .هرساله در تابستان کنسرت ای زیادی در این شهر برگزار میشود که گردشگران زیادی را به این شهر میکشاند .همچنین این شهر میزبان بسیاری از مسابقات ورزشی نیز میباشد .یکی از معروف ترین دانشگاه این شهر دانشگاه آک دنیز میبشاد که بیشتر از۶۰٫۰۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل هستند .هر ساله جشنواره هایی در این شهر برگزار میشود مثل : جشنواره فیلم پرتغال طلایی ترکیه ، جشنواره فیلم اوراسیا ، جشنواره موسیقی بین المللی مدیترانه
حمل و نقل به این شهر از طریق هوایی و زمینی و آبی است .پرداخت هزینه های حمل و نقل داخلی با کارت میباشد و بسیار مناسب است .
به آنتالیا بهشت روی زمین نیز میگویند شهر مروارید مدیترانه نیز لقب گرفته است .هرساله میزبان بیش از یک میلیون توریست میباشد .بعنوان چهارمین شهر پربازدید دنیا نیز نام گرفته است .

ازمیر

ازمیر شهریست که ۵۰۰۰ سال قدمت دارد و جز قدیمی ترین شهرهای ترکیه به حساب می آید .این شهر پایتخت یکی از مهم ترین رویدادهای تاریخ است حتی در حماسه هومر نیز نامی از ازمیر برده شده است .ازمیر نام خود را دختر پادشاه قبرس گرفته است .همچنین اولین گلوله نمادین جنگ استقلال در ازمیر شلیک شد .پس از جنگ جهانی اول کل ازمیر تحت اشغال یونانیان قرار گرفت و با حمله نظامیان ترکیه این منطقه از دست یونانیان آزاد گردید.
هفت کلیسای بحث شده داخل کتاب مقدس انجیل ، سه تا از این کلیساها در زمینهای ازمیر قرار دارد . ترکیه از نظر جغرافیای یکی از زیباترین مناطق در دنیا محسوب میشود .هنوز جاهایی وجود دارد که کشف نشده است ازمیر نیز دارای منطقی هستند که کشف نشده است .
یکی از مهم ترین و زیباترین ۵ میراث فرهنگی در ازمیر قرار دارد .همان طور که ترکیه از سالهای دور مهد مدنیت نام گرفته مواردی از این مدنیت ها در ازمیر به چشم میخورد .در ازمیر یکی از جاهایی که بسیار طرفدار دارد آبگرم های شفا بخش است که بسیاری از بیمارهای روماتیسیم ، و بیمارهای عضلانی و مشکلات ارتوپدی را درمان میکند .کسانی که در ازمیر زندگی میکنند میدانند که ازمیر هزاران زیبایی در خود را جای داده چه تاریخی و چه طبیعت بکر و دریای تمیز و چه تمدن و فرهنگ ،همه را باهم و یکجا در کنارهم دارد .جاهای بسیار زیبا لب ساحل که با قیمتی بسیار مناسب میتوانید از دریای زیبا و هوای بکر استفاده کنید .پارکهایی که بسیار بزرگ هستند و به راحتی جمعیت زیادی را در خود جای میدهند .مرکز شهری که بسیار تاریخی است و برای تمامی عموم باز است که زینت بخش شهر ازمیر است .ایستگاه قطار تاریخی که در مرکز شهر قرار دارد که به تمامی شهرهای اروپا در حال رفت و آمد است . پرنده های دریایی ( مارتی ) که با شما همراه هستند در کل سفر دریایی و بعنوان دوست دریایی شما در سفر همراهیتان میکنند .

کاربر عزیز چنانچه در رابطه با معرفی کشور ترکیه نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید در خدمت شما هستیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن