سرمایه گذاری در ترکیه

آشنایی با سرمایه گذاری در ترکیه و ارائه چند پیشنهاد خوب برای سرمایه گذاری

مقدمه

با یکی دیگر از مطالب وبلاگ سایت ترکیه رهیاب در خدمت شما هستیم. یکی از بهترین خصوصیات کشور ترکیه از لحاظ سرمایه‌گذاری، موقعیت ایده‌آل این کشور است که در شاهراه آسیا، اروپا، آفریقای شمالی و خاورمیانه قرار دارد. این موقعیت مناسب جغرافیایی، سبب شده سرمایه گذاران بسیار زیادی از سراسر جهان کشور ترکیه را برای این کار انتخاب کنند؛ همین مسأله نشان می‌دهد که سرمایه گذاری در ترکیه یک عمل سودمند برای تجار خارجی به حساب می‌آید. جدا از این مسأله حدود ۲۸ میلیون نفر به عنوان گردشگر به این کشور سفر می‌کنند و همین موضوع صنعت توریستی کشور ترکیه را در بین یکی از بهترین کشورهای دنیا قرار داده است. کلیه این عوامل دلیل بزرگی برای رشد چشمگیر اقتصاد کشور ترکیه در سالیان گذشته بوده است.

سرمایه گذاری در ترکیه

سیاست گذاری‌های صحیح، بهره بردن بجا از افراد مستعد در ترکیه و همچنین فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز باعث شده تا کشورهای دیگر توجه زیادی به ترکیه داشته باشند. این توجه دلیل رشد اقتصاد کشور ترکیه بوده است و باعث شده که این کشور در رتبه ششم برترین اقتصادهای اتحادیه اروپا جای بگیرد.جالب است بدانید که یکی از کشورهای خوب و ایده‌آل دنیا برای کارآفرینان و همچنین سرمایه‌گذاران ترکیه است، زیرا ۹۴ دلار سرمایه خالص در هشت سال گذشته بدست آورده است. سرمایه بالای کشور ترکیه باعث شده که تاجرهای خارجی علاوه بر سرمایه گذاری در ترکیه و اهداف تجاری و اقتصادی خود، به فکر راه‌اندازی کسب و کار و بهره بیشتر از سود سرمایه گذاری باشند. همین دلیل هم موجب شده که به فکر مهاجرت به کشور ترکیه بیافتند.

ده مورد از مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

به طور کلی، مبلغی مناسبی که کشور ترکیه برای مالیات در نظر گرفته است و با توجه به حمایت‌های دولت ترکیه، این کشور در لیست بهترین کشورهای دنیا از لحاظ سرمایه گذاری محسوب می‌شود. البته کلیه مزیت‌های تجارت در ترکیه به همین چند مورد ختم نمی‌شود. در واقع سرمایه گذاری در این کشور به غیر از تاجرهای داخلی، منفعت‌های بسیار زیادی برای تاجرهای خارجی نیز به همراه خواهد داشت. ده مورد از مزیت‌های سرمایه گذاری در ترکیه به شرح زیر است:

 1. وجود بازارهای بزرگ داخلی
 2. تجارت آزاد با بیش از ۲۰ کشور در جهان
 3. وجود بهترین و بروزترین زیر ساخت‌ها
 4. فضای سرمایه گذاری مطمئن و قابل اعتماد
 5. جمعیت تحصیل کرده و مشتاق کار
 6. وضعیت ایده‌آل و مناسب اقتصادی در ترکیه
 7. نیروهای ماهر برای کار
 8. موقعیت ایده‌آل جغرافیایی
 9. حمایت‌های مثبت و تشویق دولت
 10. نقطه مهم و موثر در انتقال انرژی به قاره اروپا

با توجه به رقابت بسیار شدید در زمینه کسب و کار ترکیه و در حالی که در دیگر کشورهای OECD، به طور متوسط ۱۳ روز زمان برای راه‌اندازی یک موسسه و یا شرکت زمان صرف می‌شود، این مدت زمان در کشور ترکیه به ۶ روز کاهش پیدا کرده است. برای اثبات این موضوع تنها کافیست به وجود ۲۵ هزار شرکت معتبر بین‌المللی در ترکیه اشاره کرد. این موضوع نشان‌دهنده رشد و همچنین بهره‌وری خوب اقتصاد این کشور می‌باشد.

سرمایه‌گذاری‌های گوناگون و مزایای آن برای تجار خارجی

با توجه به اصول و قواعد کشور ترکیه، افراد خارجی که برای سرمایه‌گذاری در این کشور اقدام کرده‌اند، می‌توانند در شریاط کاملا برابر و یکسان با سرمایه گذاران خارجی، به تجارت خود رسیدگی کنند. این مدل از سرمایه گذاری در ترکیه که از روش احداث یک شرکت، شعبه و یا شریک شدن با یک شرکت معتبر به انجام می‌رسد از طرف دولت ترکیه به طور کامل حمایت شده و مورد استقبال قرار می‌گیرد. اما بر خلاف این موضوع، سرمایه گذاری‌های غیرمستقیم که از طریق خریداری سهام و اوراق بهادار به انجام می‌رسد، با هیچ حمایتی از سوی دولت ترکیه همراه نخواهد شد و موجب ضرر سرمایه‌گذاران خارجی می‌شود.

علاوه بر تمام نکته‌هایی که تا به الان گفته شد، باید بگوییم که سرمایه گذاران خارجی می‌توانند درآمدهایی که در کشور ترکیه از راه سود، لایسنس، فروش، انحلال و جبران خسارت، مدیریت و توافقنامه‌های مشابه به دست آورده‌اند را به صورت کاملا آزاد از ترکیه خارج کرده و به کشور دلخواه خود ببرند. علاوه بر این، افراد خارجی که قصد تجارت در ترکیه را دارند، می‌توانند از مزیت‌هایی چون تخصیص محل سرمایه گذاری، کسر مالیات، حق بیمه و تمامی مواردی که شامل حمایت دولت ترکیه می‌شود، بهره‌مند شوند.

جدیدترین قوانین برای سرمایه‌گذاری اتباع خارجی

نکته قابل توجهی که حتما باید به آن اشاره کرد، قوانین جدیدی می‌باشد که در اواسط ژانویه سال ۲۰۱۷ در مورد اتباع خارجی و افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند، تصویب و اجرا شد. بنابراین سرمایه گذاران خارجی، حتما باید تابعیت کشور ترکیه را دریافت کنند. با توجه به این قوانین، اتباع خارجی که بیش از حد مشخص شده کارآفرینی، سپرده گذاری و یا سرمایه گذاری کرده‌اند، موفق به کسب تابعیت کشور ترکیه می‌شوند. این قانون باعث شده که برخی از سرمایه گذاران خارجی برای اخذ اقامت ترکیه دست به خرج‌های هنگفت بزنند.

بالا رفتن میزان سرمایه‌گذاران ایرانی در کشور ترکیه

با توجه به رشد سریع شاخص‌های اقتصادی در کشور ترکیه در این سال‌ها، شاهد افزایش میزان سرمایه‌گذاری ایرانیان در این کشور بوده‌ایم. در سال‌های اخیر تجار ایرانی علاقه خود را برای ورود به بازار ترکیه نشان داده‌ و در این کشور سرمایه گذاری کرده‌اند. مطمئنا تجارت در ترکیه بسیار موفقیت آمیز است که فعالان اقتصادی کشورمان روز به روز در این کشور افزایش پیدا می‌کنند. چنانچه شما قصد سرمایه‌گذاری در ترکیه را دارید و می‌خواهید در این کشور اقامت داشته باشید، می‌توانید با افراد با تجربه که سابقه سرمایه گذاری و سودمندی در این کشور را داشته‌اند، مشورت کرده و به روش‌های خوبی برای این کار پی ببرید.

امکانات پرتعداد برای سرمایه گذاری اتباع خارجی در ترکیه

در سال ۲۰۱۷ مقامات کشور ترکیه برای افراد خارجی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را داشته‌اند، چندین راهکار خوب و کارساز ارائه کرد. با توجه به این موضوع سرمایه گذاران اتباع خارجی می‌توانستند از روش سرمایه گذاری با مبلغ اندک و مشخص شده در این کشور، حق شهروندی ترکیه را بدست بیاورند. این قوانین به شرح زیر است؛

 • اتباع خارجی که تصمیم سرمایه گذاری در ترکیه را دارند، می‌توانند با خرید یک ملک در این کشور به ارزش ۲۵۰ هزار دلار، حق شهروندی ترکیه را به خود اختصاص دهند. البته این قانون به این شرط است که پس از خرید، ملک را به مدت ۳ سال به فروش نرسانند. ضمنا میزان این مبلغ ۷۵ درصد کمتر از قوانین گذشته است. در آن زمان حداقل ارزش خرید ملک برای اخد اقامت ۱ میلیون دلار بود.
 • اتباع خارجی که تصمیم دارند در کشور ترکیه سرمایه گذاری کنند، مطلع باشند که با نیم میلیون دلار سپرده گذاری در بانک‌های ترکیه، موفق به اخذ شهروندی و اقامت این کشور خواهند شد. در قوانین قبلی که در سال ۲۰۱۸ وزن شده بود، میزان مبلغ سپرده گذاری برای اخد شهروندی ۳ میلیون دلار بوده است.
 • هر فرد خارجی که بتواند در کشور ترکیه نزدیک به ۵۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری کند، به سرعت اقامت این کشور را به خود اختصاص خواهد داد. در واقع اگر فردی بتواند با سرمایه گذاری در ترکیه برای ۵۰۰ شهروند این کشور، یک شغل مناسب ایجاد کند، اقامت ترکیه را خواهد گرفت.

کسب و کار در کشور ترکیه

قوانین سرمایه گذاری برای اتباع خارجی در کشور ترکیه همواره بر اصل رفتار خوب و برابر بوده است. در واقع دولت ترکیه به سرمایه گذاران خارجی و بین‌المللی این اجازه را می‌دهد که از حقوق و مزایای برابری با تجار و سرمایه‌گذاران داخلی برخوردار شوند. با توجه به این مسأله، شرایط واگذاری سهام و همچنین احداث شرکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی کاملا یکسان است.

علاوه بر این سرمایه گذاران خارجی می‌توانند، انواع و اقسام شرکت‌های مشخص شده در قوانین تجاری کشور ترکیه را تاسیس نمایند. اصلی‌ترین مسئولیت TTK نشر یک راهکار چاره‌ساز که با تمامی استانداردهای جهانی مطابقت دارد می‌باشد. این رویکرد باید در مسیر ترویج سرمایه گذاری شخصی، فعالیت‌های عمومی، فراهم کردن یک شفاف ساز در بحث مدیریت و علاوه بر آن یکسان بودن محیط کار در کشور ترکیه با قوانین اتحادیه قاره اروپا و روند ورود به آن ارائه ‌کند.

قوانین صادرات کشور ترکیه برای سرمایه گذارهای خارجی

فعالیت‌هایی که توسط افراد خارجی در بازارهای داخلی کشور ترکیه به انجام می‌رسد، با توجه به قوانینی است که در ارتباط با فرآیند صادرات و همچنین صادرات الکترونیکی در خارج از ترکیه وزن شده است. اتباع خارجی که قصد تجارت در ترکیه را دارند، می‌توانند تمامی کالاها و خدمات تولید داخلی در ترکیه را به کشورهای دیگر صادر کنند. البته این قانون مشروط به پرداخت کلیه مالیات‌ها است. به عنوان مثال، سرمایه گذاران خارجی که موفق شدند از حمایت‌های صادرات میکرو که در این سال‌ها محبوبیت بسیار زیادی کسب کرده و به طور مستقیم از سوی دولت ترکیه حمایت شده، بهره ببرند، با شرط پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، می‌توانند از حمایت‌های دولت‌های دیگر نیز بهره‌مند شوند.

استراتژی‌های گسترش اقتصاد در شهر ازمیر

ازمیر یکی از زیباترین شهرهای کشور ترکیه است. این شهر بسیار پرطرفدار است و گردشگران بسیار زیادی سالانه به این شهر توریستی سفر می‌کنند. در واقع از این شهر به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری در کشور ترکیه نام برده می‌شود. شهر ازمیر یکی از دلایل رشد چشمگیر حضور گردشگران خارجی در کشور ترکیه می‌باشد.

این شهر در رتبه دومین مرکز تجاری در کشور ترکیه قرار دارد. شهر ازمیر با توجه به دارا بودن چندین منابع زیبا و طبیعی که در کنار استانداردهای اقتصادی بین‌المللی این شهر جای گرفته، بستر بسیار مناسبی را بری بازاراهای داخلی و فروش محصولات داخلی به حساب می‌آید. ازمیر با استفاده از منابع طبیعی زیبا در کنار استانداردهای اقتصادی و زندگی، از ظرفیت بسیار زیادی برای تولید، صادرات و همچنین رقابت با دیگر بازارهای داخلی برخوردار است. شهر ازمیر با وجود ۴ بند اصلی خود، و همچنین حدود ۱۲ بارانداز برای استفاده کشتی‌های تجاری، به بهترین شکل از موقعیتی که برای برقراری ارتباط و نیز مبادله تجاری با دیگر کشورهای قاره سبز دارد، استفاده می‌کند.

شهر ازمیر در کنار دنیزلی و مانیسا جزو لیست بیشترین صادرات یک استان ترکیه‌ای‌ به خارج از کشور قرار گرفته است. با توجه به این موضوع نتیجه می‌گیریم که اهمیت سرمایه‌گذاری در ترکیه و شهر ازمیر و همچنین سودمندی آن تا چه حد بالا است. با توجه به اطلاعات مجمع صادرکنندگان کشور ترکیه و انجمن صادرات اژه، شهر ازمیر با مبلغی نزدیک به ۹ میلیارد دلار بالاترین صادرات را در این منطقه داشته است. این شهر موفق شده ۴۸ درصد از سهام صادرات اژه را به خود اختصاص دهد. اگر بخواهیم یک شهر ترکیه را از نظر سود و سرمایه گذاری با دیگر شهرها مقایسه کنیم، شاید ازمیر در جایگاه نخست جای بگیرد.

سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک در این کشور

در حال حاضر با توجه به از بین رفتن قوانین متقابلیت، بخاطر شرایط خوبی که بازار خانه و مسکن در کشور ترکیه، سرمایه گذاری و راه‌اندازی کسب و کار در این کشور، ترکیه به یکی از بهترین کشورها برای سود سرشار معروف شده است. همچنین تصویب قوانینی برای سرعت بخشیدن به این روند، شرایط کاملا قانونی آن و نیز امکانات بسیار زیادی نظیر، دریافت حق شهروندی برای خریدار ملک و همچنین خانواده‌اش، دریافت تابعیت، اجازه کار و دریافت مجوز برای آن، کارآفرینی و راه‌اندازی کار دلخواه و سایر موارد از این دست، موجب خوشحالی تجارخارجی شده است.

 از همین رو بسیاری از افراد علاقه خود برای زندگی و خرید ملک در کشور ترکیه را نشان می‌دهند. جالب است بدانید که سالانه بسیاری از هموطنان ما هم برای اخذ اقامت دائمی ترکیه به این کشور سفر می‌کنند و با خرید ملک، حق شهروندی ترکیه را به خود اختصاص می‌دهد.

سخن پایانی

در این مطلب وبلاگ سایت ترکیه رهیاب با سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه آشنا شدیم. همچنین نکاتی را در خصوص سرمایه گذاری از روش خرید ملک، اقتصاد شهر ازمیر، برابر بودن شرایط سرمایه گذاری برای اتباع خارجی و داخلی و سایر موارد از این دست دادیم. نکاتی که در این مطلب گفته شد می‌تواند یک مشاوره بسیار کامل برای شما باشد. بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که بار دیگر این مطلب را مطالعه کنید.

امتیاز شما به این مطلب:

میزان مفید بودن مقاله

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
نمایش بیشتر
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه ترکیه رهیاب استفاده نمائید.مشاوران آموزشی
ترکیه رهیاب
پاسخگوی شما هستند

سولماز رشادت جو

من سولماز رشادت جو دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه استانبول ،مسئول بخش آموزشی و تحصیلی در مجموعه ترکیه رهیاب مشغول به فعالیت هستم .بدلیل علاقه به راهنمایی به فارسی زبانان تمامی اخبار و مطالب را ترجمه کرده و در اختیار شما فارسی زبانان عزیز قرار میدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن